Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Lazura czy olej - czym lepiej zabezpieczyć drewnianą elewację?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Na rynku dostępne jest wiele produktów, których możemy użyć do zabezpieczenia elewacji przed wpływem czynników atmosferycznych, grzybami, pleśnią i insektami. Do naszej dyspozycji są lakiery, lakierobejce, oleje, lazury i emalie. Który z tych preparatów sprawdzi się najlepiej?

Pierwszym krokiem jest odpowiedź na pytanie: jaki efekt wizualny chcemy uzyskać? Czy chcemy podkreślić naturalny rysunek i usłojenie? A może stłumić ten efekt i nadać drewnu oczekiwany przez nas kolor? Warto również poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów pamiętając, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, który chcemy zabezpieczyć.

Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych elementów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej powinniśmy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skór - mówi Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Jakiej ochrony wymaga europejskie drewno?

Nie ulega wątpliwości, że spośród wszystkich wcześniej wymienionych, elewacja jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów - z jednej strony, jej duża powierzchnia sprawia, że zaniedbania są bardzo widoczne już na pierwszy rzut oka, z drugiej, pogorszenie jej stanu może narazić nas na problemy z prawidłowym utrzymaniem budynku, konieczność przeprowadzenia poważnego remontu, a w rezultacie duże nakłady finansowe. 

Wygląd elewacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Od tego będzie też zależeć sposób jej pielęgnacji. Gatunki europejskie - zwłaszcza lokalne - wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które samoistnie zapewniają odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien być jednak dostosowany przede wszystkim do czynników, na których wpływ narażona jest elewacja (stopień nasłonecznienia, wilgotność - podpowiada ekspert JAF Polska.

Drewniana elewacja po nałożeniu lazury
Rodzime drewno najpierw zabezpieczamy przed czynnikami biologicznymi, a dopiero potem pokrywamy środkami pigmentującymi fot. JAF Polska

Zalety lakierobejcy i lazury

Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą film na powierzchni deski nie impregnując wewnątrz. Ci, którzy chcą zabarwić drewno, ale pozostawić półmatową powierzchnię, wybierają lazury.

Malowanie lazurą, czyli inaczej lazurowanie, ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki – pigmenty, pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego i zabezpieczają. W preparatach koloryzujących ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych nie wszystkie oferują te dodatkowe właściwości - wyjaśnia Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Elewacja z drewna po impregnacji
Elewację z drewna należy wyczyścić przed położeniem lazury fot. JAF Polska

Zabezpieczenie elewacji lazurą nie jest bardzo pracochłonne. Środki do malowania drewna typu lazurującego wymagają, aby nakładane na drewno warstwy były cienkie. Ich aplikacja powinna przypominać wcieranie w drewno. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy odświeżamy wcześniej malowane powierzchnie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania wcześniej należy starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki.

Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne do tego celu preparaty chemiczne np. dostępnym w asortymencie JAF Polska odszarzaczem. Zabezpieczone w ten sposób elewacje pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników nawet kilka lat.

Odszarzacz Owatrol Net-Trol
Odszarzacz Owatrol Net-Trol fot. JAF Polska

Czy warto zabezpieczać drewnianą elewację olejem?

Jeśli stosujemy na elewacji najodporniejsze gatunki drewna i zależy nam wyłącznie na podkreśleniu jego naturalnego piękna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się olej. Olejowanie nie jest konieczne, ale pożyteczne. Pewne gatunki drewna, ze względu swoją naturalną wytrzymałość, nie wymagają zabezpieczenia, ale dla utrzymania ich naturalnej barwy powinny być olejowane. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo, czyli wcierając za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni - pędzla.

Drewniany taras zaimpregnowany olejem
Olej możemy wykorzystać również do zabezpieczenia drewnianego tarasu fot. JAF Polska

Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy wcześniej usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu, a następnie poczekać do wyschnięcia. Dla utrzymania efektu olejowanie powinno się powtarzać co sezon w przypadku tarasów i co 3-4 sezony w przypadku elewacji - mówi Łukasz Walczak.

Gdzie kupować środki do zabezpieczania drewnianej elewacji?

Podstawą dobrego zabezpieczenia drewnianej elewacji jest stosowanie sprawdzonych środków najwyższej jakości, takich jak te dostępne w asortymencie firmy JAF Polska. Ponadto, zaopatrując się sklepach JAF Polska, klienci mogą liczyć na fachową pomoc ekspertów i doradców klienta, którzy pomogą dobrać odpowiednie preparaty zarówno do konserwacji,  jak i do zadań specjalnych. Podpowiedzą jak pozbyć się problemów i zdradzą eksperckie sposoby na to by drewniana elewacja była ozdobą, a nie przykrym obowiązkiem.

Żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu, zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon i obejmować wszystkie elementy drewniane.  Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.

źródło i zdjęcia: JAF Polska

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA