Dlaczego połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest korzystne?

Dlaczego połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest korzystne?

Podstawowym zadaniem pompy ciepła jest zapewnienie domownikom komfortu cieplnego wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujemy. Pompy ciepła zasilane są energią elektryczną, w związku z czym najbardziej ekonomiczne i efektywne jest połączenie obu instalacji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania skutecznie obniżamy koszty ogrzewania.

Warto pamiętać, że instalacja pompy ciepła zasilana energią z fotowoltaiki zwiększa autokonsumpcję. Im więcej energii wykorzystamy na potrzeby nieruchomości, tym mniej nadwyżek oddamy do sieci i nasze rachunki będą niższe. Obie instalacje są w zasadzie bezobsługowe, nie musimy martwić się o logistykę, magazynowanie węgla czy gazu i co ważne, możemy zarządzać i mierzyć ich pracę za pomocą aplikacji, gdziekolwiek jesteśmy.

Pamiętajmy również o ważnych aspektach ekologicznych, każda instalacja pompy ciepła i fotowoltaiki to kolejna cegiełka przyczyniająca się do poprawy jakości powietrza i uniezależnienie się od drożejących paliw kopalnych. Pompy ciepła z powodzeniem stosowane są na całym świecie od kilkudziesięciu lat, w tym np. w krajach skandynawskich, które słyną z niskiej temperatury.

Dlatego jestem przekonany, że to jedno z najlepszych, alternatywnych źródeł ciepła, które Polacy szybko polubią.

Krzysztof Czajkowski
Ekspert ds. OZE - pompy ciepła PIONIER ENERGIA
fot. otwierająca: Pionier Energia

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz