Jak odpowietrzyć grzejnik?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak odpowietrzyć grzejnik?

Sprawne kaloryfery w mieszkaniu czy domu to podstawa w sezonie grzewczym. Po czym poznać, że grzejniki są zapowietrzone? Podpowiadamy, jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik krok po kroku. 

Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Często wskutek nieprawidłowego napełnienia instalacji centralnego ogrzewania albo nieszczelności tworzyw wykorzystanych do produkcji rur, w kaloryferach znajduje się za dużo powietrza. 

Grzejnik zapowietrzony jest wtedy gdy:

  • kaloryfer jest zimny,
  • część kaloryfera jest ciepła, a część zimna,
  • słychać odgłos bulgoczącej wody lub świst. 

Ile czasu trwa odpowietrzanie kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryfera to proces, który nie wymaga dużej wiedzy ani dużo czasu. Czynność zajmuje od kilku do kilkunastu minut, co uzależnia się od rodzaju kaloryfera i zastosowanego odpowietrznika.

Odpowietrzniki automatyczne działają samoczynnie, a dzięki pływakowi mogą otwierać lub zamykać zawór wodyDo ręcznych odpowietrzników przyda się niewielki zestaw kilku narzędzi, dzięki którym cały proces będzie można wykonać ręcznie. O ile te pierwsze pozwalają na zaoszczędzenie mnóstwa czasu, ponieważ same usuwają nadmiar powietrza, dzięki tym drugim można zaoszczędzić pieniądze.

Okazuje się, że automatyczne odpowietrzniki o wiele częściej ulegają awariom, dlatego fachowcy zdecydowanie polecają tradycyjne rozwiązania. Regularne usuwanie powietrza wpływa pozytywnie na działanie grzejnika i sprawia, że jego elementy są w mniejszym stopniu narażone na korozję. Dzięki systematycznej dbałości, można więc uniknąć poważniejszych i kosztownych awarii.

Jaka jest cena za odpowietrzenie grzejnika?

Osoby, który mają obawy przed samodzielnym odpowietrzeniem grzejników, mogą oddać sprawy w ręce fachowców. Przez to, że czynność nie jest skomplikowana i czasochłonna, usługa jest relatywnie tania. W zależności od miasta, koszt odpowietrzenia grzejnika to mniej więcej od 20-30 zł za sztukę.

Oczywiście, cena jest niższa w mniejszych miastach i wyższa w większych, a szczególnie w stolicy. Warto jednak pamiętać o tym, że hydraulik dojeżdżający z innej miejscowości, z pewnością doliczy koszty dojazdu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie fachowca w okolicy.

Jak można samemu odpowietrzyć kaloryfer?

Czynność ta nie jest trudna i często okazuje się, że nie ma podstaw do obaw, za to możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy, rezygnując z pomocy hydraulika. Przed odpowietrzeniem kaloryfera, należy się dobrze przygotować i wybrać sposób odpowiedni dla konkretnego rodzaju grzejnika.

Odpowietrzenie żeliwnego grzejnika

Do usunięcia powietrza z żeliwnego grzejnika przydadzą się:

  • dwa płaskie klucze,
  • miseczka na wypływającą wodę,
  • ręcznik.

Konieczne jest zakręcenie termostatu albo zaworu zasilającego. Jeśli ten punkt zostanie pominięty, grozi nam zalanie podłogi. Należy zlokalizować śrubunek, który znajduje się na rurze doprowadzającej ciepłą wodę i lekko go odkręcić. Syk i wyciek wody będą świadczyły o stopniowym uchodzeniu powietrza. Nie wolno odkręcić śrubunku za mocno, ponieważ duże ciśnienie wody może rozerwać instalację.

Grzejnik żeliwny
Przy odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego nie wolno odkręcać śrubunku za mocno. (fot. photography33 / pl.depositphotos.com)

Odpowietrzenie aluminiowego grzejnika

W przypadku grzejników aluminiowych postępujemy dokładnie tak samo, chyba że zamontowano w nich odpowietrznik. Wówczas zakręcamy termostat, odkręcamy zawór grzejnika w dół i podstawiamy naczynie, do którego spłynie woda.

Za pomocą kluczyka należy przekręcić śrubkę znajdującą się w białym kołnierzu i zakręcić ją z powrotem, kiedy usłyszymy syk. Po przeprowadzeniu całej czynności należy ponownie ustawić termostat i sprawdzić, czy kaloryfer nagrzewa się równomiernie.

Grzejnik aluminiowy
Za pomocą kluczyka odpowietrzymy grzejnik aluminiowy. (fot. petr73 / pl.depositphotos.com)

Odpowietrzanie grzejników - samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Choć dla początkujących osób samodzielne odpowietrzanie grzejników może wydawać się skomplikowaną procedurą, która może skończyć się powodzią w mieszkaniu, odrobina praktyki może zmienić to podejście. Jeśli uda się z pierwszym grzejnikiem, z kolejnymi pójdzie tak samo dobrze, a regularne dbanie o stan kaloryferów pomoże nam nabrać wprawy.

Jest to wariant, który pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy i nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jednak obawy są zbyt duże, korzystanie z pomocy fachowca może zapewnić pełen komfort psychiczny, profesjonalną usługę i stosunkowo niewielkie koszty.

Redakcja BD

fot. otwierająca: Oknoplast

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje