Obsługa i sterowanie ogrzewaniem decydują o źródle ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Obsługa i sterowanie ogrzewaniem decydują o źródle ciepła

Wysiłek i czas, który trzeba włożyć w obsługę i sterowanie źródłem ogrzewania to dla większości użytkowników warunek krytyczny. Jednak nie wszyscy od razu zdają sobie z tego sprawę.

Po pewnym czasie okazuje się, że tani i prosty kocioł zasypowy nie był jednak dobrym wyborem, bo trzeba w nim codziennie rozpalać i uzupełniać paliwo co kilka godzin. Podobnie kominki z płaszczem wodnym – po pierwszym okresie entuzjazmu okazuje się, że coraz rzadziej w nim rozpalamy. Z głównego (w zamyśle) źródła ciepła staje się on rezerwowym, używanym od święta.

Obsługa źródła ciepła

Czas i wysiłek, które musimy poświęcić na obsługę kotła są skrajnie różne:

  • kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

     

  • kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilkanaście dni bez interwencji (wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu). Najnowocześniejsze konstrukcje mają nawet funkcję automatycznego rozpalania. Nie zaleca się jednak pozostawiania ich zupełnie bez nadzoru przez kilka dni – czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

     

  • kotły gazowe, olejowe, elektryczne oraz pompy ciepła – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (tylko przeglądy serwisowe).

Sterowanie ogrzewaniem

W praktyce dla kosztów eksploatacji kotła i komfortu cieplnego w domu zasadnicze znaczenie ma możliwość dokładnego, najlepiej zautomatyzowanego sterowania. Podobnie jak pod względem uciążliwości obsługi, tu też różnice są bardzo duże.

Kotły zasypowe mają bardzo ograniczone możliwości sterowania. Intensywność spalania można regulować tylko zmieniając ilość powietrza dostarczanego do spalania – wykorzystując tzw. miarkownik ciągu lub wentylator nadmuchowy.

Kotły miałowe to specyficzny typ kotłów zasypowych. Po napełnieniu mogą pracować nawet kilkadziesiąt godzin, a regulacja dopływu powietrza pozwala sterować ich mocą w znacznie większym zakresie (miał praktycznie nie chce się palić bez nadmuchu).

Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie
Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie

Kotły zgazowujące drewno są przeznaczone tylko do opalania suchym, dobrze wysezonowanym drewnem, które ulega tzw. suchej destylacji. Pod wpływem wysokiej temperatury z opału wydziela się gaz drzewny, spalany w odrębnej komorze.

Jeśli temperatura kotła jest zbyt niska, proces zgazowania drewna zostaje zahamowany. W związku z tym kotły zgazowujące zawsze powinny pracować z pełną (nominalną) mocą i ogrzewać wodę gromadzoną w zbiorniku akumulacyjnym, a nie kierowaną bezpośrednio do grzejników. Zapewnia to pełen odbiór ciepła z pracującego kotła. Zgromadzone ciepło można wykorzystać później.

Kotły z podajnikiem to nowa jakość regulacji, w porównaniu z urządzeniami zasypowymi. Pozwalają automatycznie zmieniać nie tylko ilość dostarczanego powietrza, ale i paliwa. Dzięki temu ich moc grzewczą można w szerokim zakresie dostosowywać do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Zakres regulacji to zwykle od 30% do 100% mocy nominalnej. Jej efektywność zależy od jakości paliwa oraz dobrego ustawienia sterownika. Właśnie w tej kolejności, bo nawet najlepszy sterownik nie będzie dobrze pracował, gdy parametry paliwa nie są stałe.

Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa
Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa (fot. SAS)

Kotły gazowe, olejowe i elektryczne dają pełną swobodę automatycznego sterowania. Można niemal dowolnie ustawiać temperaturę wody i programować różną intensywność ogrzewania w różnych porach dnia. Kocioł włącza się i wyłącza samoczynnie, zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Sterownik może też mieć opcję kontroli zdalnej – przez Internet lub telefon.

Pompy ciepła. Poziom automatyzacji jest taki sam, jak w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych. Niższa jest tylko maksymalna temperatura wody – w granicach 50–70°C, w zależności od modelu.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny