Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!

Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych. Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę - mówią Ania i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wolno stojącą kozę użytkują od 2015 r.

Dom: murowany, parterowy, pow. 100 m2, ogrzewany powietrzną pompą ciepła i wentylowany instalacją z rekuperatorem krzyżowym.

Koza grzewcza:

 • Ze stali, z cylindrycznym korpusem, komorą spalania akumulującą ciepło, panoramiczną szybą i systemem "czysta szyba"; moc nominalna 8 kW, sprawność do 78%.
 • Lokalizacja - w salonie, przy centralnej ścianie.
 • Komin z kanałem dymowym - systemowy, o przekroju 200 mm.
 • Kanał nawiewny - z PVC, 100 mm.
 • Paliwo - drewno drzew liściastych.
 • Piec używany - dla przyjemności.
Koza grzeje całym korpusem i stalową rurą
Koza grzeje całym korpusem i stalową rurą, odprowadzającą spaliny do systemowego komina.

Decyzja: postawiliśmy systemowy komin do kotła gazowego, jednak po perturbacjach z doprowadzeniem do domu sieci gazowej, ostatecznie zamontowaliśmy pompę ciepła. Żeby wykorzystać istniejący, ale nieużywany, komin, kupiliśmy kozę. Wybraliśmy cylindryczny model z półokrągłą szybą, przez którą widać dużo ognia. To był znakomity zakup!

Kozę wykonano z wysokogatunkowej stali, a komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło
Kozę wykonano z wysokogatunkowej stali, a komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło.

Koza grzewcza - rady i przestrogi:

 • W dole korpusu został fabrycznie wmontowany wlot z przepustnicą, przez który możemy odpowiednio regulować dopływ świeżego powietrza przez kanał nawiewny o średnicy 100 mm. Zrobiliśmy go z rury PVC. Koza ma system potrójnego dopowietrzania komory spalania - świeże powietrze jest doprowadzone pod ruszt, a powietrze wtórne przez otwory w ściance tylnej. Działa też kurtyna powietrzna, chroniąca szybę przed szybkim zabrudzeniem.

  Opał dopala się dzięki zastosowaniu w palenisku dwóch deflektorów, stalowego i Acumotte. Komora spalania jest wyłożona materiałem akumulującym ciepło, który sprawia, że korpus ze stali jest ciepły przez kilka godzin od wygaśnięcia ognia. Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych, ale mała szerokość i głębokość komory wymusza cięcie drewna na krótkie kawałki, o dł. 20 cm. Jest natomiast dość wysoka, więc mieści 8-12 kloców.

  Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę. Uczulamy na to - posadzka koniecznie musi być ognioodporna i łatwa do umycia.Zauważyliśmy, że najdłużej spalają się okrąglaki, nie drewno łupane. Rozgrzane i stygnące urządzenie wydaje dźwięki - "pyka", co dla niektórych może być minusem.

 • Zamówiliśmy komplet - kozę z usługą monterską.
Pod popielnikiem znajduje się fabryczny wlot świeżego powietrza i przepustnica
Pod popielnikiem znajduje się fabryczny wlot świeżego powietrza i przepustnica.

Koszty montażu i użytkowania kozy grzewczej:

 • koza 2200 zł, materiały i robocizna 300 zł;
 • użytkowanie - spala się 1 mp. drewna za 200-240 zł; czyszczenie komina 150 zł.

Zobaczcie montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Adam-Zamość

14 Lut 2021, 15:49

Dzięki za odpowiedz właściwie to nie jestem pewny widać tylko tą wewnętrzną plastikową natomiast co w kominie nie widać. Nie było mnie przy montażu. Jakoś to muszę sprawdzić na szczycie komina widać zakończenie komina kondensacyjnego jest dość duże, ale nie wejdę teraz na ...

time image

14 Lut 2021, 14:15

Jak został zastosowany  stalowy koncentryczny system odprowadzania spalin przeznaczony do urządzeń kondensacyjnych pracujących niezależnie od wentylacji pomieszczenia, to nie ma problemu. Czyli dwuscienny  Ø 60+Ø100  lub Ø80+Ø125 rura w rurze.

time image

Gość Adam- Zamość

14 Lut 2021, 13:26

Witam. W moim domu niedawno został wymieniony kocioł węglowy (kopciuch) na gazowy kondensacyjny, w istniejący komin dymowy(po starym piecu)została wprowadzona rura do kotła kondensacyjnego, w tym samym ciągu kominowym jest jeszcze drugi sąsiadujący kanał dymowy podłączony do kominka. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje