Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!
Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!
Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych. Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę - mówią Ania i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wolno stojącą kozę użytkują od 2015 r.
Dom: murowany, parterowy, pow. 100 m2, ogrzewany powietrzną pompą ciepła i wentylowany instalacją z rekuperatorem krzyżowym.
Koza grzewcza:
Ze stali, z cylindrycznym korpusem, komorą spalania akumulującą ciepło, panoramiczną szybą i systemem "czysta szyba"; moc nominalna 8 kW, sprawność do 78%.
Lokalizacja - w salonie, przy centralnej ścianie.
Komin z kanałem dymowym - systemowy, o przekroju 200 mm.
Kanał nawiewny - z PVC, 100 mm.
Paliwo - drewno drzew liściastych.
Piec używany - dla przyjemności.
Koza grzeje całym korpusem i stalową rurą, odprowadzającą spaliny do systemowego komina.
Decyzja: postawiliśmy systemowy komin do kotła gazowego, jednak po perturbacjach z doprowadzeniem do domu sieci gazowej, ostatecznie zamontowaliśmy pompę ciepła. Żeby wykorzystać istniejący, ale nieużywany, komin, kupiliśmy kozę. Wybraliśmy cylindryczny model z półokrągłą szybą, przez którą widać dużo ognia. To był znakomity zakup!
Kozę wykonano z wysokogatunkowej stali, a komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło.
Koza grzewcza - rady i przestrogi:
W dole korpusu został fabrycznie wmontowany wlot z przepustnicą, przez który możemy odpowiednio regulować dopływ świeżego powietrza przez kanał nawiewny o średnicy 100 mm. Zrobiliśmy go z rury PVC. Koza ma system potrójnego dopowietrzania komory spalania - świeże powietrze jest doprowadzone pod ruszt, a powietrze wtórne przez otwory w ściance tylnej. Działa też kurtyna powietrzna, chroniąca szybę przed szybkim zabrudzeniem.
Opał dopala się dzięki zastosowaniu w palenisku dwóch deflektorów, stalowego i Acumotte. Komora spalania jest wyłożona materiałem akumulującym ciepło, który sprawia, że korpus ze stali jest ciepły przez kilka godzin od wygaśnięcia ognia. Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych, ale mała szerokość i głębokość komory wymusza cięcie drewna na krótkie kawałki, o dł. 20 cm. Jest natomiast dość wysoka, więc mieści 8-12 kloców.
Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę. Uczulamy na to - posadzka koniecznie musi być ognioodporna i łatwa do umycia.Zauważyliśmy, że najdłużej spalają się okrąglaki, nie drewno łupane. Rozgrzane i stygnące urządzenie wydaje dźwięki - "pyka", co dla niektórych może być minusem.
Zamówiliśmy komplet - kozę z usługą monterską.
Pod popielnikiem znajduje się fabryczny wlot świeżego powietrza i przepustnica.
Koszty montażu i użytkowania kozy grzewczej:
koza 2200 zł, materiały i robocizna 300 zł;
użytkowanie - spala się 1 mp. drewna za 200-240 zł; czyszczenie komina 150 zł.
Zobaczcie montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Dzięki za odpowiedz właściwie to nie jestem pewny widać tylko tą wewnętrzną plastikową natomiast co w kominie nie widać. Nie było mnie przy montażu. Jakoś to muszę sprawdzić na szczycie komina widać zakończenie komina kondensacyjnego jest dość duże, ale nie wejdę teraz na ...
Jak został zastosowany stalowy koncentryczny system odprowadzania spalin przeznaczony do urządzeń kondensacyjnych pracujących niezależnie od wentylacji pomieszczenia, to nie ma problemu.
Czyli dwuscienny Ø 60+Ø100 lub Ø80+Ø125 rura w rurze.
Gość Adam- Zamość
14-02-2021 14:26
Witam. W moim domu niedawno został wymieniony kocioł węglowy (kopciuch) na gazowy kondensacyjny, w istniejący komin dymowy(po starym piecu)została wprowadzona rura do kotła kondensacyjnego, w tym samym ciągu kominowym jest jeszcze drugi sąsiadujący kanał dymowy podłączony do kominka. ...