Kominek na drewnianym szkielecie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-03-01 12:03:07
Kominek na drewnianym szkielecie
Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka - mówi Dominika, czytelniczka Budujemy Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, murowany, 120 m2 powierzchni użytkowej, 6 pomieszczeń.

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy.

Parametry kominka: Ponieważ kupiliśmy dom z rynku wtórnego wyposażony już w kominek, nie znamy jego parametrów. Jest to żeliwny wkład z drzwiczkami otwieranymi na bok.

Drewno: na Mazurach kupujemy dobrze wysuszony jesion.

Eksploatacja: z kominka korzystamy bardzo często. Podczas dużych mrozów codziennie. Popiół wynosimy po każdym paleniu, szybę czyścimy co kilka rozpaleń, preparatem "Tytan do czyszczenia kominków" – jest tani i w miarę dobry.

Decyzja: kiedy szukaliśmy domu, jednym z warunków był kominek. Przede wszystkim dlatego, że prawdziwy ogień daje niepowtarzalny klimat w domu, dopiero na drugim miejscu są względy praktyczne – np. dogrzewanie jesienią bez konieczności włączania głównego ogrzewania.

W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni
W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni

Porady i przestrogi:

– Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka. Niestety, nie pomyśleliśmy od razu o wyprowadzeniu przewodu rozprowadzającego ciepłe powietrze do pokoju znajdującego się nad salonem.

Dopiero później stwierdziliśmy, że bardzo by nam się przydało jesienią ogrzewanie sypialni kominkiem. Na szczęście udało się zrobić małą przeróbkę i teraz mamy tzw. komin na kominku – który zasłania rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze z obudowy do pokoju na górze. Ponieważ mamy drewniany strop, fachowcy nie mieli żadnego problemu, by zrobić w nim otwór. W ten sposób od tego sezonu mamy wyprowadzoną rurę z obudowy przez sufit do sypialni nad salonem.

– Warto pomyśleć o wykorzystywaniu gorącego powietrza i nawet już po wykonaniu kominka zamontować system DGP lub, jak w naszym przypadku, jego namiastkę.

Koszty inwestycyjne: nie znamy.

Koszty eksploatacyjne: w sezonie grzewczym spalamy ok. 10 metrów przestrzennych drewna. W 2010 roku za mp zapłaciliśmy 180 zł.

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny