Co w domowym osprzęcie jest najważniejsze? - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co w domowym osprzęcie jest najważniejsze? - reportaż

Co jest w domowym osprzęcie najważniejsze? Wysoka jakość materiałów i wykonania! W montażu i użytkowaniu nasz sprzęt okazuje się bezawaryjny - mówią Karolina i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Z PVC, w kilku miejscach domu wielomodułowy.
  • Gniazda głębokie i szerokie, białe; wtykowe, antenowe, internetowe, telewizyjne.
  • Łączniki okrągłe, dzwonkowe, kolorze białym; schodowe zrealizowane na bazie osprzętu inteligentnego (Fibaro).
  • W pokoju córki białe i czarne gniazda oraz łączniki, w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.

Decyzja: Piotr - z wykształcenia jestem elektronikiem i postanowiłem wyposażyć nowy dom w elementy systemu domu inteligentnego. Jednak nie zamierzałem projektować i układać kilkunastu kilometrów specjalnych przewodów elektrycznych wchodzących do wielkiej centralki-szafy, bo to jest pracochłonne, długotrwałe i kosztowne.

Zastosowałem bezprzewodowy system inteligentny FIBARO i w typowej dla jednorodzinnego domu instalacji elektrycznej zamontowałem odpowiednio duże niebieskie puszki - wybrałem rozbudowane w bok. Sam założyłem w nich, tuż za panelami zewnętrznymi łączników i gniazd, elementy wykonawcze do sterowania np. światłem. Osprzęt elektroinstalacyjny dobrałem wspólnie z żoną i córką. Najbardziej spodobały się nam gniazda wtykowe i łączniki dzwonkowe w okrągłym kształcie. Umieściliśmy je w ramkach z zaokrąglonymi rogami, kwadratowych lub prostokątnych, pojedynczych lub podwójnych i większych.

Co jest w domowym osprzęcie najważniejsze? Wysoka jakość materiałów i wykonania! Dobrej jakości wyroby mogą być jednorazowym wydatkiem, długo cieszą swoim wyglądem i można mieć do nich zaufanie. W poprzednim domu brakowało wielu gniazd, dlatego w obecnym zadbałem o dostateczną ich ilość. Teraz nie dźwigamy odkurzacza, tylko przepinamy przewód do kolejnych gniazd. W porównaniu do poprzednich rozwiązań dotyczących RTV, Internetu, multimediów, również zwiększyłem ilość wejść, w gniazda internetowe i RTV z SAT wyposażyłem każdy pokój. Nad blatem w kuchni możemy podłączyć dowolną ilość drobnego sprzętu, podobnie w łazienkach.

Pogrupowane zwykłe gniazda wtykowe i specjalne antenowe
Pogrupowane zwykłe gniazda wtykowe i specjalne antenowe.

Kiedy po przeprowadzce okazało się, że w pokoju córki przy łóżku potrzebna jest lampka, postanowiłem rozwiązać to za pomocą elementów budynku inteligentnego - poprzez rozbudowę o kolejny punkt świetlny. Nad łóżkiem zawiesiłem kinkiet z modułem wykonawczym sterowanym zdalnie, a niżej - przyklejany przycisk "alarmowy", który można przenosić, ponieważ jest zasilany bateryjnie. Kolejna rzecz - na belce stropowej, znajdującej się w korytarzu przy pokoju dziecka, umieściłem czujnik ruchu, który zdalnie włącza oświetlenie na drodze do łazienki oraz kinkiety oświetlające schody. Zrobiłem to, mając na uwadze bezpieczeństwo - wieczorem i w nocy córka od razu widzi, gdzie zaczyna się klatka schodowa. W łazienkach zastosowałem multiczujniki z pięcioma funkcjami pomiarowymi, sterujące wentylacją.

W łazience okrągłe gniazda i łączniki dzwonkowe (w zaokrąglonych ramkach) oraz regulator pokojowy układu ogrzewania
W łazience okrągłe gniazda i łączniki dzwonkowe (w zaokrąglonych ramkach) oraz regulator pokojowy układu ogrzewania.

Wewnątrz budynku umieściłem jeszcze kamery z systemem rozpoznawania zadymienia, mierzenia temperatury i jakości powietrza. Natomiast na zewnątrz - kamery i czujniki ruchu do systemu alarmowego, działające wzdłuż ścian budynku, oraz lampę z czujnikiem ruchu nad garażem. W montażu i użytkowaniu sprzęt okazuje się bezawaryjny - zamontowałem go samodzielnie, nie uszkadzając żadnego elementu, a teraz funkcjonuje bez napraw. Kupiłem go w hurtowni z artykułami elektrycznymi.

Kamera wewnętrzna i zewnętrzny czujnik ruchu.

Użytkowanie osprzętu elektroinstalacyjnego - rady i przestrogi:

Karolina: Większość pomieszczeń pomalowaliśmy białą farbą, dlatego wybraliśmy osprzęt z plastiku w kolorze białym. Zależało nam, żeby liczne punkty elektryczne - mamy ich około 120 sztuk - nie były zbyt wyeksponowane, tylko zlewały się ze ścianami. Natomiast odwrotnie zrobiliśmy w pokoju córki na poddaszu - tu dla podkreślenia "dziewczyńskiego" kolorowego wystroju, założyliśmy neonowe pomarańczowe ramki, a w nich białe i czarne elementy. Koleżanki córki zawsze zwracają na nie uwagę! Wyszło super fajnie i nowocześnie.

W pokoju córki - gniazda i łączniki w kolorze czarnym i białym, umieszczone w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.

Różnoraki osprzęt nie był tani, bo wybraliśmy wyroby niemieckiego uznanego producenta i elementy z jego najwyższej półki - przy czym kolorowy był dwa razy droższy od standardowego białego, a poza tym był dostępny tylko na zamówienie, co oczywiście wiązało się z czekaniem. Ale w praktyce wszystkie elementy sprawdzają się znakomicie! Błyszcząca i śliska powierzchnia plastiku nie rysuje się, nie zmienia pierwotnego koloru, łatwo się ją przeciera lub myje. Okrągłe elementy wyglądają prosto i zarazem nietypowo.

Po krótkim instruktażu męża córka bez problemu nauczyła się operować przyciskami dzwonkowymi. Funkcjonalne jest to, że jedno krótkie przyciśnięcie dolnej części łącznika uruchamia funkcję włącz/wyłącz, a długie przytrzymanie - funkcję ściemniania lub rozjaśniania wybranych punktów świetlnych - tu ważna uwaga ściemniacz wymaga odpowiedniej żarówki. W pokoju córki dwoma naciśnięciami wyłącza się wszystkie lampy - chwali tę opcję.

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z dwóch multiczujników typu 5 w 1. Co potrafią? Między innymi wyczuwszy ruch, zdalnie włączają oświetlenie. Mają również czujnik wilgoci, który uruchamia wentylator, gdy wilgotność powietrza przekracza 80%. Mierzą natężenie światła. Wszystkie informacje gromadzi aplikacja do sterowanie systemem inteligentnego budynku. Jeśli chodzi o operowanie światłem, to używamy np. program symulacji obecności, który włącza lampy w całym budynku, kiedy wypoczywamy na urlopie.

Multiczujnik typu 5 w 1
Multiczujnik typu 5 w 1 obsługuje m.in. łazienkę rodziców.

Koszty osprzętu elektroinstalacyjnego:

  • osprzęt elektroinstalacyjny, w tym czujniki i kamery 9600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA