Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Co w domowym osprzęcie jest najważniejsze? - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co w domowym osprzęcie jest najważniejsze? - reportaż

Co jest w domowym osprzęcie najważniejsze? Wysoka jakość materiałów i wykonania! W montażu i użytkowaniu nasz sprzęt okazuje się bezawaryjny - mówią Karolina i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Z PVC, w kilku miejscach domu wielomodułowy.
  • Gniazda głębokie i szerokie, białe; wtykowe, antenowe, internetowe, telewizyjne.
  • Łączniki okrągłe, dzwonkowe, kolorze białym; schodowe zrealizowane na bazie osprzętu inteligentnego (Fibaro).
  • W pokoju córki białe i czarne gniazda oraz łączniki, w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.

Decyzja: Piotr - z wykształcenia jestem elektronikiem i postanowiłem wyposażyć nowy dom w elementy systemu domu inteligentnego. Jednak nie zamierzałem projektować i układać kilkunastu kilometrów specjalnych przewodów elektrycznych wchodzących do wielkiej centralki-szafy, bo to jest pracochłonne, długotrwałe i kosztowne.

Zastosowałem bezprzewodowy system inteligentny FIBARO i w typowej dla jednorodzinnego domu instalacji elektrycznej zamontowałem odpowiednio duże niebieskie puszki - wybrałem rozbudowane w bok. Sam założyłem w nich, tuż za panelami zewnętrznymi łączników i gniazd, elementy wykonawcze do sterowania np. światłem. Osprzęt elektroinstalacyjny dobrałem wspólnie z żoną i córką. Najbardziej spodobały się nam gniazda wtykowe i łączniki dzwonkowe w okrągłym kształcie. Umieściliśmy je w ramkach z zaokrąglonymi rogami, kwadratowych lub prostokątnych, pojedynczych lub podwójnych i większych.

Co jest w domowym osprzęcie najważniejsze? Wysoka jakość materiałów i wykonania! Dobrej jakości wyroby mogą być jednorazowym wydatkiem, długo cieszą swoim wyglądem i można mieć do nich zaufanie. W poprzednim domu brakowało wielu gniazd, dlatego w obecnym zadbałem o dostateczną ich ilość. Teraz nie dźwigamy odkurzacza, tylko przepinamy przewód do kolejnych gniazd. W porównaniu do poprzednich rozwiązań dotyczących RTV, Internetu, multimediów, również zwiększyłem ilość wejść, w gniazda internetowe i RTV z SAT wyposażyłem każdy pokój. Nad blatem w kuchni możemy podłączyć dowolną ilość drobnego sprzętu, podobnie w łazienkach.

Pogrupowane zwykłe gniazda wtykowe i specjalne antenowe
Pogrupowane zwykłe gniazda wtykowe i specjalne antenowe.

Kiedy po przeprowadzce okazało się, że w pokoju córki przy łóżku potrzebna jest lampka, postanowiłem rozwiązać to za pomocą elementów budynku inteligentnego - poprzez rozbudowę o kolejny punkt świetlny. Nad łóżkiem zawiesiłem kinkiet z modułem wykonawczym sterowanym zdalnie, a niżej - przyklejany przycisk "alarmowy", który można przenosić, ponieważ jest zasilany bateryjnie. Kolejna rzecz - na belce stropowej, znajdującej się w korytarzu przy pokoju dziecka, umieściłem czujnik ruchu, który zdalnie włącza oświetlenie na drodze do łazienki oraz kinkiety oświetlające schody. Zrobiłem to, mając na uwadze bezpieczeństwo - wieczorem i w nocy córka od razu widzi, gdzie zaczyna się klatka schodowa. W łazienkach zastosowałem multiczujniki z pięcioma funkcjami pomiarowymi, sterujące wentylacją.

W łazience okrągłe gniazda i łączniki dzwonkowe (w zaokrąglonych ramkach) oraz regulator pokojowy układu ogrzewania
W łazience okrągłe gniazda i łączniki dzwonkowe (w zaokrąglonych ramkach) oraz regulator pokojowy układu ogrzewania.

Wewnątrz budynku umieściłem jeszcze kamery z systemem rozpoznawania zadymienia, mierzenia temperatury i jakości powietrza. Natomiast na zewnątrz - kamery i czujniki ruchu do systemu alarmowego, działające wzdłuż ścian budynku, oraz lampę z czujnikiem ruchu nad garażem. W montażu i użytkowaniu sprzęt okazuje się bezawaryjny - zamontowałem go samodzielnie, nie uszkadzając żadnego elementu, a teraz funkcjonuje bez napraw. Kupiłem go w hurtowni z artykułami elektrycznymi.

Kamera wewnętrzna i zewnętrzny czujnik ruchu.

Użytkowanie osprzętu elektroinstalacyjnego - rady i przestrogi:

Karolina: Większość pomieszczeń pomalowaliśmy białą farbą, dlatego wybraliśmy osprzęt z plastiku w kolorze białym. Zależało nam, żeby liczne punkty elektryczne - mamy ich około 120 sztuk - nie były zbyt wyeksponowane, tylko zlewały się ze ścianami. Natomiast odwrotnie zrobiliśmy w pokoju córki na poddaszu - tu dla podkreślenia "dziewczyńskiego" kolorowego wystroju, założyliśmy neonowe pomarańczowe ramki, a w nich białe i czarne elementy. Koleżanki córki zawsze zwracają na nie uwagę! Wyszło super fajnie i nowocześnie.

W pokoju córki - gniazda i łączniki w kolorze czarnym i białym, umieszczone w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.

Różnoraki osprzęt nie był tani, bo wybraliśmy wyroby niemieckiego uznanego producenta i elementy z jego najwyższej półki - przy czym kolorowy był dwa razy droższy od standardowego białego, a poza tym był dostępny tylko na zamówienie, co oczywiście wiązało się z czekaniem. Ale w praktyce wszystkie elementy sprawdzają się znakomicie! Błyszcząca i śliska powierzchnia plastiku nie rysuje się, nie zmienia pierwotnego koloru, łatwo się ją przeciera lub myje. Okrągłe elementy wyglądają prosto i zarazem nietypowo.

Po krótkim instruktażu męża córka bez problemu nauczyła się operować przyciskami dzwonkowymi. Funkcjonalne jest to, że jedno krótkie przyciśnięcie dolnej części łącznika uruchamia funkcję włącz/wyłącz, a długie przytrzymanie - funkcję ściemniania lub rozjaśniania wybranych punktów świetlnych - tu ważna uwaga ściemniacz wymaga odpowiedniej żarówki. W pokoju córki dwoma naciśnięciami wyłącza się wszystkie lampy - chwali tę opcję.

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z dwóch multiczujników typu 5 w 1. Co potrafią? Między innymi wyczuwszy ruch, zdalnie włączają oświetlenie. Mają również czujnik wilgoci, który uruchamia wentylator, gdy wilgotność powietrza przekracza 80%. Mierzą natężenie światła. Wszystkie informacje gromadzi aplikacja do sterowanie systemem inteligentnego budynku. Jeśli chodzi o operowanie światłem, to używamy np. program symulacji obecności, który włącza lampy w całym budynku, kiedy wypoczywamy na urlopie.

Multiczujnik typu 5 w 1
Multiczujnik typu 5 w 1 obsługuje m.in. łazienkę rodziców.

Koszty osprzętu elektroinstalacyjnego:

  • osprzęt elektroinstalacyjny, w tym czujniki i kamery 9600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje