Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Chciałbym zrobić włączniki do lamp w 4 miejscach. Wiem, że można wykorzystać do tego przekaźniki bistabilne. Ale jak powinny być połączone z włącznikami, gdzie je umieścić i jakich trzeba użyć przewodów?

Odpowiedź eksperta: Przekaźniki bistabilne umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń przy pomocy przycisków tzw. dzwonkowych (impulsowych) z dowolnej liczby miejsc. Ich wzajemne położenie jest nieistotne. W takim układzie wyróżnia się bowiem dwa obwody:

  • sterujący - pomiędzy przyciskami impulsowymi i przekaźnikiem bistabilnym;
  • wykonawczy, zwany roboczym lub prądowym - pomiędzy przekaźnikiem bistabilnym i lampami (odbiornikiem prądu).

Niekiedy, przy znacznych obciążeniach, montowany jest dodatkowy przekaźnik albo stycznik, pozwalający na przepływ prądu o dużym natężeniu, lecz w przypadku oświetlenia nie będzie to najpewniej potrzebne. Przekaźnik bistabilny można założyć w rozdzielnicy głównej na szynie typu omega, bo ma typowy wymiar modułowy, tak samo jak reszta osprzętu do rozdzielnic. Jednak często - ze względu na ograniczenie długości przewodów - umieszczany jest w niewielkiej rozdzielnicy w pobliżu sterowanego obwodu. Można też kupić wersję przystosowaną do umieszczenia w typowej puszce podtynkowej o średnicy 60 mm, co często jest najwygodniejsze.

Ten sposób sterowania wykorzystuje się zazwyczaj przy załączaniu oświetlenia w korytarzach, klatkach schodowych, ale również do otwierania furtki czy sterowania lampami zewnętrznymi. Każde naciśnięcie przycisku sterującego powoduje impulsową zmianę stanu położenia styków przekaźnika, czyli naprzemiennie następuje włączanie i wyłączanie obwodu. Światło włączone przez naciśnięcie dowolnego przycisku możemy więc wyłączyć, naciskając ponownie ten sam lub którykolwiek inny.

Przez obwód sterowania płynie bardzo mały prąd, zatem i przewody mogłyby mieć niewielki przekrój, lecz w praktyce wykorzystuje się typowe przewody instalacyjne 2 × 1,5 mm2. Przyciski podłącza się równolegle do przekaźnika. W obwodzie roboczym przekrój przewodów zależy od obciążenia - mocy i rodzaju lamp, ale i tu układa się najczęściej 3 × 1,5 albo 3 × 2,5 mm2 do wszystkich punktów odbioru. Pewne ograniczenie wprowadza raczej sam przekaźnik bistabilny. Zwykle jego obciążenie nie powinno przekraczać 1000 W przy halogenowych źródłach światła oraz 300 W przy diodach LED.

Schemat włączenia przekaźnika bistabilnego do instalacji umieszczany jest z reguły na jego obudowie, z podaniem przeznaczenia poszczególnych zacisków.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Przyciski dzwonkowe w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym umożliwiają włączanie i gaszenie światła z dowolnej liczby miejsc. (fot. Ospel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje