Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy - przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.

Nierzadko, ze względu na duże obciążenie starych linii niskiego napięcia, maksymalny przydział to 12-15 kW, a podgrzewacz przepływowy zapewniający wygodne korzystanie z prysznica powinien mieć co najmniej 20 kW. W niesprzyjających warunkach plany trzeba niestety zmienić.

Instalacja elektryczna wewnętrzna

Na szczęście w planowaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej mamy bardzo duża swobodę. Na liczbie gniazd i źródeł światła nie warto oszczędzać. Nie spotyka się ludzi, którzy uważaliby, że mają ich w domu zbyt wiele. Za to narzekających na niedobór nie brakuje.

Nawet dziś, chyba siłą bezwładu u projektantów i wykonawców, spotyka się nowe domy, w których liczbę gniazd dostosowano do dawnego minimalnego standardu (normatywu), czyli 1 gniazdo na 6 m2 pomieszczenia. Ponadto często z czterech ścian pokoju gniazda są tylko na dwóch. Wobec wciąż rosnącej liczby urządzeń elektrycznych to o wiele za mało, w efekcie domownicy zaczynają korzystać z rozmaitych przedłużaczy i rozgałęziaczy.

Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, i poprosić elektryka, by nawet tam gdzie na razie nie przewidujemy żadnych urządzeń elektrycznych, wykonał kilka dodatkowych gniazd lub kilka zaślepionych puszek elektrycznych pod gniazda.

Najczęściej braki odczuwamy przede wszystkim w kuchni, gdzie brakuje gniazd na ekspres do kawy lub mikser. Pamiętajmy, że w domach pomieszczenia są z reguły większe niż w mieszkaniach, a my stopniowo kupujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Liczba gniazd i lamp wystarczająca w mieszkaniu, w domu okazuje się więc zbyt mała.

Instalacja elektryczna zewnętrzna

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy budowie pierwszego domu jest zapominanie, że instalacja elektryczna, domofonowa i alarmowa powinny obejmować nie tylko budynek, ale całą posesję. Brama, furtka, podjazd i ogród wymagają oświetlenia. Na tarasie w altanie, a nawet w środku ogrodu przydają się gniazda elektryczne (oczywiście w szczelnych oprawach). Nawet jeśli używamy spalinowej kosiarki do trawy, to przydaje się możliwość wygodnego przyłączenia piły, podkaszarki, nożyc do żywopłotu, elektrycznego grilla.

Przy furtce zakłada się domofon lub wideodomofon, zamek elektromagnetyczny, a nierzadko kamerę. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania elektrycznego oraz ułożenia przewodów sygnałowych doprowadzonych do domu. Niestety wiele osób przypomina sobie o tym dopiero po utwardzeniu podjazdu, a wówczas robienie wykopów to duży problem. Najlepiej o takich elementach pomyśleć na bardzo wczesnym etapie budowy, przy wykopach pod fundamenty. Wówczas i tak zwykle zamawiamy koparkę, a wykonanie nią dodatkowego płytkiego, wąskiego wykopu nie jest problemem. W jednym wykopie można ułożyć kilka kabli, np. energetyczny od skrzynki złącza do domu i domofonowy.

Uwaga! W ziemi należy układać tylko specjalne, przeznaczone do tego przewody o solidniejszej izolacji. Mają one oznaczenie YKY.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ospel

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość elektryk
29-11-2014 19:53
szanowni koledzy i koleżanki co do porad każdy robi instalacje pod siebie i tyle ważne jest to żeby dobrze przemyśleć czego się oczekuje ważna jest kuchnia i instalacja zewnęczna bo one stwarzają najwięcej problemów i nie warto na nich oszczędzać wiem bo często to widzę tak ...
Gość Mirek
03-10-2014 21:54
I tych parę zdanek, tych oczywistych oczywistości to ma być poradnik?! Śmiechu warte! "Wujek dobra rada" czyli w tym wypadku Jarosław Antkiewicz ewidentnie się nie wysilił - klepnął byle co, byle tylko zaliczyć kolejną "wierszówkę" i wziąć kasę. Wstyd! Nie należało w ogóle ...
Gość dariusz1003
10-03-2014 12:15
W swej karierze elektryka spotkałem inwestora który budował własny dom i zażyczył sobie wykonanie instalacji. W trakcie uzgodnień wyszło iż chce aby mu wykonać po jednym gniazdku w pokojach oraz tylko 2 gniazda w kuchni - dla lodówki i kuchenki. W Końcu nie doszliśmy do porozumienie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz