Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.

Nierzadko, ze względu na duże obciążenie starych linii niskiego napięcia, maksymalny przydział to 12–15 kW, a podgrzewacz przepływowy zapewniający wygodne korzystanie z prysznica powinien mieć co najmniej 20 kW. W niesprzyjających warunkach plany trzeba niestety zmienić.

Instalacja elektryczna wewnętrzna

Na szczęście w planowaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej mamy bardzo duża swobodę. Na liczbie gniazd i źródeł światła nie warto oszczędzać. Nie spotyka się ludzi, którzy uważaliby, że mają ich w domu zbyt wiele. Za to narzekających na niedobór nie brakuje.

 

Nawet dziś, chyba siłą bezwładu u projektantów i wykonawców, spotyka się nowe domy, w których liczbę gniazd dostosowano do dawnego minimalnego standardu (normatywu), czyli 1 gniazdo na 6 m2 pomieszczenia. Ponadto często z czterech ścian pokoju gniazda są tylko na dwóch. Wobec wciąż rosnącej liczby urządzeń elektrycznych to o wiele za mało, w efekcie domownicy zaczynają korzystać z rozmaitych przedłużaczy i rozgałęziaczy.

 

Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, i poprosić elektryka, by nawet tam gdzie na razie nie przewidujemy żadnych urządzeń elektrycznych, wykonał kilka dodatkowych gniazd lub kilka zaślepionych puszek elektrycznych pod gniazda.

 

Najczęściej braki odczuwamy przede wszystkim w kuchni, gdzie brakuje gniazd na ekspres do kawy lub mikser. Pamiętajmy, że w domach pomieszczenia są z reguły większe niż w mieszkaniach, a my stopniowo kupujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Liczba gniazd i lamp wystarczająca w mieszkaniu, w domu okazuje się więc zbyt mała.

Instalacja elektryczna zewnętrzna

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy budowie pierwszego domu jest zapominanie, że instalacja elektryczna, domofonowa i alarmowa powinny obejmować nie tylko budynek, ale całą posesję. Brama, furtka, podjazd i ogród wymagają oświetlenia. Na tarasie w altanie, a nawet w środku ogrodu przydają się gniazda elektryczne (oczywiście w szczelnych oprawach). Nawet jeśli używamy spalinowej kosiarki do trawy, to przydaje się możliwość wygodnego przyłączenia piły, podkaszarki, nożyc do żywopłotu, elektrycznego grilla.

 

Przy furtce zakłada się domofon lub wideodomofon, zamek elektromagnetyczny, a nierzadko kamerę. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania elektrycznego oraz ułożenia przewodów sygnałowych doprowadzonych do domu. Niestety wiele osób przypomina sobie o tym dopiero po utwardzeniu podjazdu, a wówczas robienie wykopów to duży problem. Najlepiej o takich elementach pomyśleć na bardzo wczesnym etapie budowy, przy wykopach pod fundamenty. Wówczas i tak zwykle zamawiamy koparkę, a wykonanie nią dodatkowego płytkiego, wąskiego wykopu nie jest problemem. W jednym wykopie można ułożyć kilka kabli, np. energetyczny od skrzynki złącza do domu i domofonowy.

 

Uwaga! W ziemi należy układać tylko specjalne, przeznaczone do tego przewody o solidniejszej izolacji. Mają one oznaczenie YKY.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość elektryk

29 Lis 2014, 18:53

szanowni koledzy i koleżanki co do porad każdy robi instalacje pod siebie i tyle ważne jest to żeby dobrze przemyśleć czego się oczekuje ważna jest kuchnia i instalacja zewnęczna bo one stwarzają najwięcej problemów i nie warto na nich oszczędzać wiem bo często to widzę tak ...

time image

Gość Mirek

03 Paź 2014, 19:54

I tych parę zdanek, tych oczywistych oczywistości to ma być poradnik?! Śmiechu warte! "Wujek dobra rada" czyli w tym wypadku Jarosław Antkiewicz ewidentnie się nie wysilił - klepnął byle co, byle tylko zaliczyć kolejną "wierszówkę" i wziąć kasę. Wstyd! Nie należało w ogóle ...

time image

Gość dariusz1003

10 Mar 2014, 11:15

W swej karierze elektryka spotkałem inwestora który budował własny dom i zażyczył sobie wykonanie instalacji. W trakcie uzgodnień wyszło iż chce aby mu wykonać po jednym gniazdku w pokojach oraz tylko 2 gniazda w kuchni - dla lodówki i kuchenki. W Końcu nie doszliśmy do porozumienie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny