Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 110 m2 i garaż 70 m2.
Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 15 kW; przyłącze napowietrzne, uziom pionowy; 3 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 28 obwodów trójżyłowych, 3 pięciożyłowe.
Decyzja: jestem emerytowanym elektrykiem z 30-letnim stażem. Jednak budując obecny dom, musiałem poprosić kolegę z uprawnieniami o współpracę, ponieważ ja sam formalnie już ich nie posiadałem. Ciekawie było wzajemnie skonfrontować swoje doświadczenia. Jestem człowiekiem starej daty, dokładnym i przezornym, dlatego projektując instalację, uwzględniliśmy zapas mocy przyłączeniowej, obwodów i gniazd. Naszym celem było ułożyć bezpieczną i wygodną instalację elektryczną na długie lata. Chyba się udało.
Instalacja elektryczna w domu elektryka - porady i przestrogi:
- Zamontowaliśmy 3 rozdzielnice, by obwody były jak najkrótsze. Przewody miedziane są drogie, więc chodziło nam o mądre oszczędności. Mimo tego, na cały dom zużyliśmy 300 m przewodów! Potrzebowaliśmy aż 3 obwody "siłowe": w kuchni do płyty indukcyjnej (moc 6 kW), w garażu i w moim aneksie do majsterkowania, gdzie używam narzędzi o dużej mocy. Ponieważ obecnie do domów wkroczyła większa ilość urządzeń niż dawniej i są to w dużej części wrażliwe urządzenia elektroniczne, musieliśmy zastosować większą ilość obwodów oraz urządzenia zabezpieczające w rozdzielnicy i listwy przeciwprzepięciowe. Rada: nie należy oszczędzać na długości i jakości przewodów, na ilości obwodów, ani na jakości osprzętu.
- Zastosowałem osprzęt jednej firmy, dobrej średniej klasy. Zwracałem uwagę na jakość plastiku, złączek. Niskiej klasy osprzęt służy krótko. W warsztacie umieściłem osprzęt przeciwpyłowy. Przewody w puszkach zlutowaliśmy na stałe. Nie można ich skręcać! Gniazda umieściliśmy na rutynowej wysokości 30 cm, natomiast łączniki - 115 cm bo nie jesteśmy wysocy.
Barbara: "Dla mnie uciążliwe jest schylanie się tak nisko do gniazd, np. podczas odkurzania. W domu dla seniorów powinny znajdować się wyżej! Bardzo wygodne są 3 obwody schodowe: w holu, w garażu, przy antresoli".
- Wielu właścicieli domów nie kontroluje stanu własnej instalacji elektrycznej. Tymczasem należy to robić systematycznie - przynajmniej raz na 3-5 lat. Co dwa lata dokręcam wszystkie złącza w gniazdach i urządzenia w rozdzielnicy.
- Polecamy wyprowadzenie na zewnątrz przynajmniej jednego gniazda. U nas znajduje się przy tarasie. Z trzech stron budynku zastosowaliśmy energooszczędne punkty oświetleniowe pod podbitką dachu (od strony drogi korzystamy z oświetlenia ulicznego). Przed garażem mamy lampę z czujnikiem ruchu. To bardzo przydatne oświetlenie.
Koszty instalacji elektrycznej:
- przyłącze z uziomem 6000 zł;
- instalacja z montażem - 15 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Przed położeniem tynków, dokładnie sfotografowano przebieg instalacji