Przemyślana instalacja elektryczna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przemyślana instalacja elektryczna
W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom, użytkuje instalację od dwóch lat.

Parametry domu: murowany, 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 330 m2.

 

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 12 kW, przyłącze podziemne; 2 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 25 obwodów trójżyłowych na parterze i 16 na piętrze, 1 pięciożyłowy w garażu.

 

Decyzja: doceniając systemy inteligentne, które, niestety, kosztują fortunę, w nowo budowanym domu zdecydowałem się zastosować prostą ale przemyślaną instalację "nieinteligentną". Mocno zaangażowałem się we współpracę z rekomendowanym elektrykiem. Chciałem mieć możliwie wygodne i nowoczesne rozwiązania, ale za rozsądną cenę.

Podczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPodczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepówPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepów

Porady i przestrogi:

 • Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Dom jest dość duży, dlatego zainstalowaliśmy dwie rozdzielnice. W garażu jest rozdzielnica główna, obejmująca odwody parteru i garażu, a na piętrze druga mniejsza. Po zakończeniu układania instalacji, sfilmowałem ją kamerą wideo. Przydaje się nam non stop, bo ciągle jeszcze wyposażamy dom.

   

 • Współpraca z elektrykiem polegała na tym, że proponował rozwiązania dla każdego pomieszczenia, a ja po dokładnym rozważeniu za i przeciw, akceptowałem je lub nie. I prawie wszystko się udało! Mamy zapas gniazd, a miejsca gniazd i łączników są wygodne dla dorosłych i dla dzieci (łączniki na wysokości 140 cm).

   

 • Jesteśmy zadowoleni z instalacji kina domowego, łączników krzyżowych pozwalających dowolnie sterować światłem w salonie i oczywiście łączników schodowych.

   

 • Żałuję jedynie, że zrezygnowałem z łącznika w garażu, sterującego bramą wjazdową, choć elektryk go zalecał. W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji.

   

 • Zbędnym wydatkiem było poprowadzenie przewodów instalacji komputerowej na wszystkich piętrach, razem z gniazdem na zewnątrz, aby mieć możliwość pracy w ogrodzie. Skorzystaliśmy z niej zaledwie dwa razy, bo wystarcza łącze bezprzewodowe. Przydatne są natomiast zwykłe gniazda przy tarasie. Włączamy tam np. urządzenie przeciwko komarom.

   

 • Genialnym krokiem było zamontowanie głośników na tarasie. Mamy je również wewnątrz budynku na wszystkich kondygnacjach, także w łazienkach. Polecamy!

   

 • W kuchni znajduje się 6 gniazd "roboczych" nad blatami. Mamy jednak tak dużo różnych urządzeń i tu ładujemy telefony komórkowe, że przydałyby się jeszcze dwa dodatkowe. Praktyka pokazała, że zamiast zwykłego łącznika, regulującego oświetlenie nad długim blatem kuchennym, powinniśmy zastosować schodowy. Umożliwiłby sterowanie światłem z dwóch stron kuchni. Staraliśmy się dopieścić instalację w kuchni, ale nie uniknęliśmy błędów. Oprócz osobnych obwodów dla typowych urządzeń AGD, mamy tu również obwód dla rozdrabniacza pod zlewozmywakiem oraz instalację dla telewizora.

   

 • Cena za wykonanie rozbudowanej instalacji nie była wysoka, ponieważ zatrudniłem elektryka w momencie zimowego zastoju. Aby mieć pracę, obniżył cenę robocizny.

Koszty: przyłącze z uziomem pionowym – 6570 zł; instalacja z montażem i osprzętem – 19 000 zł.

Głośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieGłośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkomW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkom

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość plomka2016798

02 Kwi 2016, 05:15

25000 za instalację elekrtyczną to dobra cena za 320m2?

time image

Gość Waldemar

28 Lut 2016, 18:49

Obecnie na rynku są już dostępne systemy inteligentne w zasięgu naszego portfela (nie mam na myśli system KNX) a system ABB free@home, który ma innowacyjne rozwiązania oparte o tradycyjną instalację, system w pewien sposób jest hybrydą. Wykonujemy tradycyjną instalację, prostą ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny