Parametry domu: murowany, 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 330 m2.
Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 12 kW, przyłącze podziemne; 2 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 25 obwodów trójżyłowych na parterze i 16 na piętrze, 1 pięciożyłowy w garażu.
Decyzja: doceniając systemy inteligentne, które, niestety, kosztują fortunę, w nowo budowanym domu zdecydowałem się zastosować prostą ale przemyślaną instalację "nieinteligentną". Mocno zaangażowałem się we współpracę z rekomendowanym elektrykiem. Chciałem mieć możliwie wygodne i nowoczesne rozwiązania, ale za rozsądną cenę.
Instalacja elektryczna - porady i przestrogi:
- Dom jest dość duży, dlatego zainstalowaliśmy dwie rozdzielnice. W garażu jest rozdzielnica główna, obejmująca odwody parteru i garażu, a na piętrze druga mniejsza. Po zakończeniu układania instalacji, sfilmowałem ją kamerą wideo. Przydaje się nam non stop, bo ciągle jeszcze wyposażamy dom.
- Współpraca z elektrykiem polegała na tym, że proponował rozwiązania dla każdego pomieszczenia, a ja po dokładnym rozważeniu za i przeciw, akceptowałem je lub nie. I prawie wszystko się udało! Mamy zapas gniazd, a miejsca gniazd i łączników są wygodne dla dorosłych i dla dzieci (łączniki na wysokości 140 cm).
- Jesteśmy zadowoleni z instalacji kina domowego, łączników krzyżowych pozwalających dowolnie sterować światłem w salonie i oczywiście łączników schodowych.
- Żałuję jedynie, że zrezygnowałem z łącznika w garażu, sterującego bramą wjazdową, choć elektryk go zalecał. W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji.
- Zbędnym wydatkiem było poprowadzenie przewodów instalacji komputerowej na wszystkich piętrach, razem z gniazdem na zewnątrz, aby mieć możliwość pracy w ogrodzie. Skorzystaliśmy z niej zaledwie dwa razy, bo wystarcza łącze bezprzewodowe. Przydatne są natomiast zwykłe gniazda przy tarasie. Włączamy tam np. urządzenie przeciwko komarom.
- Genialnym krokiem było zamontowanie głośników na tarasie. Mamy je również wewnątrz budynku na wszystkich kondygnacjach, także w łazienkach. Polecamy!
- W kuchni znajduje się 6 gniazd "roboczych" nad blatami. Mamy jednak tak dużo różnych urządzeń i tu ładujemy telefony komórkowe, że przydałyby się jeszcze dwa dodatkowe. Praktyka pokazała, że zamiast zwykłego łącznika, regulującego oświetlenie nad długim blatem kuchennym, powinniśmy zastosować schodowy. Umożliwiłby sterowanie światłem z dwóch stron kuchni. Staraliśmy się dopieścić instalację w kuchni, ale nie uniknęliśmy błędów. Oprócz osobnych obwodów dla typowych urządzeń AGD, mamy tu również obwód dla rozdrabniacza pod zlewozmywakiem oraz instalację dla telewizora.
- Cena za wykonanie rozbudowanej instalacji nie była wysoka, ponieważ zatrudniłem elektryka w momencie zimowego zastoju. Aby mieć pracę, obniżył cenę robocizny.
Koszty instalacji elektrycznej:
- przyłącze z uziomem pionowym - 6570 zł;
- instalacja z montażem i osprzętem - 19 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska