Naprawa posadzki - kiedy warto, a kiedy konieczna jest wymiana?

Naprawa posadzki - kiedy warto, a kiedy konieczna jest wymiana?

Planujesz remont mieszkania i zastanawiasz się, co zrobić z posadzką? Stare płytki straciły swój blask, a panele podłogowe skrzypią przy każdym kroku? W tym artykule doradzimy Ci, jak ocenić stan posadzki i podpowiemy, kiedy wystarczy ją naprawić, a kiedy konieczna będzie całkowita wymiana.

Naprawa lub wymiana posadzki zależy od jej stanu i planowanych innych prac remontowych. W starych budynkach - na ogół wymienia się podłogi we wszystkich pomieszczeniach i, gdy jest taka konieczność, również warstwy izolacyjne. Jeżeli w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe, to naprawy należy prowadzić ze szczególną ostrożnością. Zwłaszcza w przypadku instalacji wodnej ważne jest, by jej nie uszkodzić i nie rozszczelnić. Jeżeli podłogówki do tej pory nie było, na tym etapie generalnego remontu można ją dodać.

W przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynku, i montażu ogrzewania podłogowego, zazwyczaj układa się płytki, posadzkę betonową lub żywiczną.

Parkiet poddaje się renowacji, słabej jakości panele zastępuje się tymi z górnej półki lub deskami warstwowymi.

Kompleksowo posadzka wymieniana jest też w łazience i w kuchni, przy okazji modernizacji tych pomieszczeń - montażu nowej armatury i sanitariatów, a w kuchni zabudowy meblowej i sprzętu AGD.

Nie zawsze jednak niezbędna jest całkowita wymiana posadzki. W przypadku drobnych zarysowań, wgłębień, pęknięć można zniwelować te ubytki, albo zastąpić uszkodzone elementy. To, czy będzie to możliwe - zależy od materiału, z jakiego posadzka jest wykonana.

Najprościej drobne naprawy wykonać w parkiecie lub panelach winylowych. Laminowane można miejscowo wymienić, podobnie jak płytki. Zarysowania powłoki żywicznej albo betonowej także są do zniwelowania, ale na ogół trzeba do tych czynności zatrudnić fachowców z odpowiednim sprzętem.

Przy punktowych naprawach, należy dopilnować, by fragment po renowacji nie różnił się odcieniem i by całość wyglądała jednolicie.

Jeżeli posadzka ma stabilną i równą powierzchnię, można przykryć ją nowym materiałem. To szybkie do realizacji i ekonomiczne rozwiązanie, bo nie trzeba zrywać poprzedniego pokrycia i wyrównywać podłoża. Należy jednak pamiętać, że poziom wykończonej posadzki podniesie się o 2-3 cm i może pojawić się problem z wyrównaniem poziomów z resztą pomieszczeń oraz z otwieraniem i zamykaniem drzwi.

Chociaż zakres prac przy całkowitej wymianie posadzki będzie najszerszy i potrwa najdłużej, to możliwości doboru wyrobów będą największe - od parkietów, przez deski warstwowe, panele laminowane i winylowe, płytki ceramiczne i gresowe, kamień, po beton zacierany na gładko albo posadzkę żywiczną z dekoracyjnymi drobinkami.

Masz problem ze starą posadzką? Zastanawiasz się, czy da się ją naprawić? ➡️ Dowiedz się wszystkiego z artykułu: Panele, parkiet, płytki - jak wymienić posadzkę?

Redakcja BD
fot. otwierająca: PARKIETY24

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz