13 najczęstszych błędów podczas wymiany posadzki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
13 najczęstszych błędów podczas wymiany posadzki

Z biegiem lat posadzka traci atrakcyjny wygląd, zaczyna się wypaczać, skrzypieć. W końcu podejmujemy decyzję o jej remoncie. Oto 13 najczęstszych błędów popełnianych podczas remontu posadzki.

1) Zbytnie podniesienie poziomu posadzki

Ważne jest zachowanie jednakowego poziomu we wszystkich pomieszczeniach danej kondygnacji – ewentualne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm. Pamiętajmy, że grubość posadzki, łącznie z warstwą mocującą, wynosi 0,3–2,5 cm. Jeżeli planujemy gruntowny remont podłogi, należy dokładnie przeliczyć i odpowiednio zaplanować grubość jej warstw. Warstwa ocieplenia zajmie co najmniej 10 cm, wygłuszająca 2–3 cm, zaś wylewka 4–5 cm.

2) Brak dylatacji

Podczas układania posadzek panelowych i drewnianych należy zachować ok. 1 cm odstępu od stałych elementów pomieszczenia. Dylatacja obwodowa konieczna jest również w warstwie podkładu podłogowego. Jest on narażony na wahania temperatury i wilgotności, może się zatem nieznacznie rozszerzać i kurczyć. Jeśli nie zostanie oddzielony od ścian za pomocą dylatacji, będzie na nie napierał i zacznie pękać.

3) Niewłaściwe układanie posadzki drewnianej

Montaż klepek, desek lub paneli na niedostatecznie wysuszonym podłożu, w krótkim czasie doprowadzi do deformacji posadzki i powstania szpar w miejscach łączeń. Z czasem może też pojawić się na niej grzyb. Jeśli podłoże stanowi jastrych cementowy, musi schnąć przynajmniej miesiąc. Ponadto drewno i panele należy przechowywać kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. W przeciwnym razie na łączeniach elementów mogą pojawić się szpary. Podczas układania materiał nie może być ani zbyt wilgotny, ani nadmiernie wysuszony.

Szpary w parkiecie po cyklinowaniu
Szpary w parkiecie po cyklinowaniu (fot. agusia8720 (forum.budujemydom.pl))

4) Przytwierdzenie listew przypodłogowych do podłogi

Posadzki drewniane wymagają zastosowania listew wykończeniowych. Przykleja się je, bądź przykręca, jedynie do ścian – w ten sposób nie blokują ruchów pokrycia podłogowego.

5) Układanie płytek na posadzce drewnianej

Klepki, deski i panele nie są dobrym podłożem pod płytki ceramiczne. Choć niektórzy producenci klejów do ceramiki dopuszczają użycie swoich produktów na podkładzie z drewna, pod warunkiem zastosowania dodatkowej warstwy zaprawy, zbrojonej siatką z włókna szklanego.

6) Brak izolacji przeciwwilgociowej w pomieszczeniach mokrych

Okładzina z płytek ceramicznych nie tworzy wodoszczelnej warstwy. Przed ich ułożeniem konieczne jest więc utworzenie izolacji z tzw. płynnej folii. Bezpośrednio na wyschniętej powłoce można przyklejać płytki.

7) Nieprawidłowy dobór zaprawy klejowej

Dopasowuje się ją odpowiednio do rodzaju i wielkości płytek. Do wielkoformatowych układanych na podłodze zaleca się klej rozpływny, który dokładnie wypełnia całą przestrzeń między jastrychem a okładziną. Do płyt z jasnego kamienia czy szklanej mozaiki przeznaczone są zaprawy na bazie białego cementu, który nie prześwituje i nie zmienia koloru okładziny.

8) Niwelowanie większych nierówności przy użyciu zaprawy klejowej

W miejscach, gdzie warstwa kleju będzie bardzo gruba, mogą pojawić się nierówności posadzki, ponieważ zaprawa po związaniu skurczy się.

9) Niewłaściwe przygotowanie do fugowania

Przed przystąpieniem do tej czynności, należy oczyścić fugi z resztek zaprawy – póki jeszcze nie jest bardzo twarda. Po przetarciu powierzchni płytek ostrą gąbką, usuwamy ze spoin zaprawę – np. przy użyciu skrobaka do fug. Nie wolno robić tego wkrętakiem ani gwoździem – sztywnym narzędziem łatwo jest ukruszyć brzegi płytek.

10) Montaż klepek, desek lub paneli na niedostatecznie wysuszonym podłożu

W krótkim czasie doprowadzi to do deformacji posadzki i powstania szpar w miejscach łączeń. Z czasem może też pojawić się na niej grzyb. Jeśli podłoże stanowi jastrych cementowy, musi schnąć przynajmniej miesiąc.

11) Przycięcie obydwu końców panelu

Przy przycinaniu na długość trzeba pamiętać, że panele skracamy tylko z jednej strony. Dwustronne obcięcie uniemożliwi połączenie pozostałej (środkowej) części z innymi deskami. Stanie się ona odpadem.

12) Układanie podłogi z drewna lub paneli bez dylatacji przy ścianach

Należy zachować ok. 1 cm odstęp od stałych elementów pomieszczenia. W przeciwnym razie, posadzka – rozszerzająca się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – będzie napierała na ściany i zacznie pękać. Dylatacja obwodowa konieczna jest również w warstwie podkładu podłogowego.

13) Niewłaściwe wykonanie połączenia na styku różnych posadzek

Powinno być ono dopasowane do obydwu materiałów posadzkowych. Najczęściej stosuje się połączenia elastyczne, które niwelują naprężenia. Błędem jest np. zastosowanie fugi między dwiema posadzkami z płytek. W takim przypadku zaleca się wykonać dylatację z masy silikonowej (w odpowiednio dobranym kolorze).

Małgorzata Kolmus

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Aleksandra

28 Sty 2017, 11:09

Czy po wymianie deski konieczne jest aby od razu ja zabezpieczyć? posiadam jeszcze połowę wosku, bo kiedyś meble nim zabezpieczałam i zastanawiam sie czy deskę również teraz nim mogę przeciągnąć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny