Remont balkonu i tarasu - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Remont balkonu i tarasu - krok po kroku

Balkony w domach jednorodzinnych wykończone są zazwyczaj płytkami ceramicznymi. Po latach użytkowania takie konstrukcje często nie wyglądają najlepiej - niemal normą są wykruszone fugi albo odspajające się płytki. Przyczyną jest przeważnie wilgoć, która wdziera się w warstwy podłogi. Jak naprawić takie zniszczenia?

Balkon, zwłaszcza niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Nie tylko podlega obciążeniom, ale też cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - wiatru, deszczu i śniegu, a także bardzo niskiej i bardzo wysokiej temperatury. Nic dziwnego, że już nawet po kilku latach użytkowania może wymagać naprawy. Usterki mogą się pojawić nawet wcześniej, gdy podczas prac budowlanych popełniono błędy albo zastosowano niewłaściwe materiały.

Typowy problem to odspajające się od podłoża płytki ceramiczne. Może wynikać z niedokładnego rozprowadzenia kleju pod okładziną. W powstałe szczeliny dostaje się woda, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, rozsadzając posadzkę. Wilgoć może się też wedrzeć do warstw podłogi przez strefę okapową - jest to następstwem zastosowania na obrzeżach balkonu okapników ze zwykłej blachy stalowej, która jest podatna na korozję, albo ich złego umocowania.

Inną przyczyną kłopotów jest użycie do mocowania płytek zwykłego, a nie elastycznego kleju (i elastycznych fug), który znacznie gorzej radzi sobie z naprężeniami powstającymi na skutek dużych różnic temperatury. To samo dotyczy samych płytek - dużo bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne jest terakota o dużych rozmiarach. Zamiast niej powinno się stosować elementy mrozoodporne, o boku nie większym niż 20-30 cm.

Zakres remontu balkonu zależy od skali zniszczeń. Dość łatwo wymienić pojedyncze uszkodzone płytki. Znacznie więcej pracy czeka, gdy trzeba usunąć wszystkie warstwy podłogi i wykonać ją na nowo.

Już po kilku sezonach użytkowania, a bywa że wcześniej, balkon może wymagać remontu. Najczęściej spotykane usterki to odspajające się od podłoża płytki ceramiczne. (fot. Sopro)

Naprawa posadzki balkonu

Często spotykanym problemem na balkonie są wykruszone fugi. Naprawa polega na oczyszczeniu powierzchni, usunięciu luźnych fragmentów i wypełnieniu szczelin zaprawą spoinową. Jak wspomniano, koniecznie trzeba stosować produkty elastyczne, przeznaczone na balkony i tarasy. Z kolei niewielkie nieszczelności na styku tarasu i ściany budynku oraz wokół słupków balustrady uzupełnia się silikonem.

Jeżeli uszkodzone są pojedyncze płytki, sporym wyzwaniem może być dobranie tak samo wyglądających nowych elementów. Kolekcje płytek dość szybko się zmieniają, w związku z czym czasami ciężko jest kupić odpowiedni zamiennik, zwłaszcza gdy oryginał jest nietypowy. Dlatego kupując nowe płytki warto przynajmniej kilka zostawić na zapas.

Naprawa polega na usunięciu zniszczonej płytki i skuciu starej zaprawy klejącej. Podczas prac trzeba uważać, aby nie uszkodzić warstw izolacyjnych i sąsiadujących elementów. Po oczyszczeniu podłoża i dokładnym rozprowadzeniu zaprawy elastycznej pacą zębatą, nowe płytki przykleja się dociskając tak, aby nadmiar kleju został wyciśnięty po całym ich obwodzie (resztę usuwa się szpachelką). Ostatnim krokiem jest aplikacja fugi elastycznej - spoina powinna mieć szerokość min. 6 mm.

Gruntowny remont balkonu

Bywa, że skala zniszczeń na balkonie jest na tyle duża, że trzeba zerwać całą starą nawierzchnię i ułożyć nową. Dzięki tak szeroko zakrojonemu remontowi zyskamy pewność, że kolejne warstwy ułożone są prawidłowo, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, gwarantujących dłuższą żywotność balkonu.

Pierwszy etap prac polega na usunięciu płytek i kolejnych warstw podłogowych - aż do tej, która będzie nieuszkodzona. Może to być warstwa spadkowa (pod płytkami i klejem) lub dopiero żelbetowa płyta konstrukcyjna. Jeżeli jest ona nierówna, zagłębienia należy uzupełnić zaprawą cementową. Tak przygotowane podłoże trzeba oczyścić i zagruntować. Pracę ułatwi zakup stosownego preparatu, jak i pozostałej chemii, od jednego producenta.

Kolejnym krokiem jest wykonanie (np. przy życiu masy naprawczo-wyrównującej) warstwy spadkowej (jeśli jej brakuje lub jest źle ukształtowana). Jej nachylenie powinno wynosić 1,5-2% w kierunku od ściany budynku. Następnie nanosi się cienką warstwę zaprawy wyrównawczej, przy czym przy krawędziach balkonu trzeba zostawić zagłębienie o szerokości i głębokości pasującej do profili okapowych. Można do tego celu wykorzystać np. gumowy szablon montażowy. Usuwa się go po zatarciu zaprawy na całej powierzchni balkonu i jej związaniu.

W miejscu szablonu umieszcza się aluminiowe profile okapowe (elementy chroniące przed wnikaniem wody w warstwy podłogi są - w przeciwieństwie do obróbek ze zwykłej blachy - odporne na wilgoć i działanie agresywnej chemii budowlanej), zaczynając od narożnych - ale jeszcze nie na stałe, ale po to, by wyznaczyć miejsca wywiercenia otworów na kołki montażowe. Profili nie można docinać szlifierką kątową, bo iskry mogłyby zniszczyć powłokę antykorozyjną. Pomiędzy przykręcanymi do podłoża elementami należy utworzyć dylatacje o szerokości ok. 2 mm, które uzupełnia się elastyczną masą uszczelniającą i maskuje łącznikami.

Profil okapowy do montażu na balkonie
Nowoczesne profile okapowe są odporne na korozję, szczelne, łatwe w montażu i estetyczne, ponadto nie wymagają odnawiania. (fot. Renoplast)
Masa uszczelniająca
Drobne nieszczelności na balkonie, np. przy balustradach, można uzupełnić specjalną masą uszczelniającą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. (fot. Bostik)

Czas na bardzo ważny element - zaprawę uszczelniającą, pełniącą rolę hydroizolacji, której zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed destrukcyjnym działaniem wody. Rozprowadza się ją najpierw w strefie okapu i na styku balkonu ze ścianą domu. Miejsca te wymagają wzmocnienia - w tym celu w świeżą zaprawę wtapia się specjalną taśmę uszczelniającą, tak aby nie zostały pod nią pęcherze powietrza.

Ważnym elementem zabezpieczającym konstrukcję balkonu przed wilgocią jest taśma uszczelniająca
Ważnym elementem zabezpieczającym konstrukcję balkonu przed wilgocią jest taśma uszczelniająca. Umieszcza się ją na styku płyty i ściany domu oraz w strefie okapu - przy obróbkach blacharskich. (fot. Knauf)

Po nałożeniu zaprawy na całej powierzchni balkonu i jej związaniu (w zależności od instrukcji producenta, konieczne może być utworzenie drugiej warstwy hydroizolacji), można przystąpić do ostatniego etapu prac - montażu okładziny z płytek ceramicznych. Jak wspomniano, konieczne jest zastosowanie elastycznej zaprawy klejowej (min. C2 S1) i odpowiednio szerokiej fugi o takich samych właściwościach. Klej rozprowadza się zębatą pacą zarówno na podłożu, jak i na płytkach, zaczynając od strefy okapu. Ceramika powinna być mrozoodporna, antypoślizgowa i trudno ścieralna. Naprężenia lepiej znoszą płytki nie większe niż 30 × 30 cm. Przy ścianie budynku należy wykonać szczeliny dylatacyjne, które wypełnia się specjalnym silikonem.

Uwaga! Stosowanie chemii budowlanej może się odbywać tylko w określonych przez producenta warunkach pogodowych. Niezalecana jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka temperatura otoczenia. Ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza.

Remont balkonu krok po kroku

Usunięcie starych płytek na balkonie i kolejnych zniszczonych warstw podłogowych
Usunięcie starych płytek i kolejnych zniszczonych warstw podłogowych.
Wyrównanie, oczyszczenie, zagruntowanie nawierzchni na balkonie i utworzenie warstwy spadkowej
Wyrównanie, oczyszczenie, zagruntowanie nawierzchni i utworzenie warstwy spadkowej.
Remont balkonu: Nałożenie warstwy wyrównawczej - w strefie okapu trzeba zostawić wgłębienia na profile okapowe
Nałożenie warstwy wyrównawczej - w strefie okapu trzeba zostawić wgłębienia na profile okapowe.
Remont balkonu: Docięcie na wymiar profili okapowych i zamocowanie ich kołkami do podłoża
Docięcie na wymiar profili okapowych i zamocowanie ich kołkami do podłoża.
Rozprowadzenie hydroizolacji na całej powierzchni balkonu
Rozprowadzenie hydroizolacji na całej powierzchni balkonu.
Remont balkonu: Montaż okładziny z płytek ceramicznych
Montaż okładziny z płytek ceramicznych.

Remont tarasu krok po kroku

Założenie: taras betonowy o wymiarach 6 × 4 m. Remont polega na uszczelnieniu podłoża i ułożeniu nawierzchni z płytek gresowych

Czyszczenie podłoża tarasu przed naniesieniem zaprawy uszczelniającej - musi być ono odpowiednio wysezonowane, równe, nośne, zwarte, niezanieczyszczone
Podłoże przed naniesieniem zaprawy uszczelniającej musi być odpowiednio wysezonowane, równe, nośne, zwarte, niezanieczyszczone (np. bez kurzu, wykwitów, olejów i tłuszczów, powłok malarskich). Podłoża betonowe muszą mieć co najmniej 6 m-cy, natomiast jastrychy cementowe co najmniej 4 tyg. Podłoża silnie nasiąkliwe należy zagruntować środkiem gruntującym (fot. Kreisel)
Taśmą uszczelniającą trzeba zabezpieczyć połączenie ściany z jastrychem
Zaprawę należy przygotować zgodnie z instrukcją: składniki wlać do pojemnika i wymieszać wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny bez grudek. Odczekać 5-10 minut i ponownie wymieszać. Taśmą uszczelniającą trzeba zabezpieczyć połączenie ściany z jastrychem (fot. Kreisel)
Remont tarasu: Taśmę uszczelniającą dodatkowo należy pokryć zaprawą izolacyjną
Taśmę uszczelniającą dodatkowo należy pokryć zaprawą izolacyjną. Taśmy nie pokrywa się zaprawą w całości, a jedynie jej brzegi, dzięki takiemu rozwiązaniu taśma ma swobodę ruchów wywołanych rozszerzalnością termiczną materiałów (fot. Kreisel)
Remont tarasu: Przygotowaną zaprawę nanosi się pędzlem lub pacą
Przygotowaną zaprawę nanosi się pędzlem lub pacą. Izolacja powinna być wykonana minimum dwuwarstwowo, tak aby dokładnie pokryła całą powierzchnię. Pierwszą warstwę lepiej nakładać twardą szczotką, silnie wcierając ją w powierzchnię jastrychu. Jednokrotnie nie należy nanosić warstwy grubszej niż 2 mm (fot. Kreisel)
Remont tarasu: Gdy przeschnie pierwsza warstwa izolacji (od 4 do 5 godz.), można nanieść drugą
Gdy przeschnie pierwsza warstwa izolacji (od 4 do 5 godz.), można nanieść drugą. Grubość warstwy izolacji podpłytkowej powinna wynosić min. 2-2,5 mm. Należy pamiętać o tym, aby ewentualne obróbki blacharskie (gdy nie zostały wykonane wcześniej) znajdowały się pod warstwą izolacji, a nie na niej (fot. Kreisel)
Remont tarasu: Przyklejanie płytek na zaprawie elastycznej
Gdy wyschnie ostatnia warstwa uszczelnienia (ok. 2 dni), należy przykleić płytki na zaprawie elastycznej. Przygotowaną zaprawę należy nakładać na pacę stalową i wykorzystując prostą krawędź pacy rozprowadzać na podłożu cienką warstwą, silnie dociskając. Następnie należy nanieść grubszą warstwę zaprawy i przeciągnąć ją ząbkowaną krawędzią pacy (fot. Kreisel)
Zaprawę należy nanosić także na spodnią stronę płytki, cienką warstwą o równej grubości, pokrywającą wszystkie wyprofilowania
Zaprawę należy nanosić także na spodnią stronę płytki, cienką warstwą o równej grubości, pokrywającą wszystkie wyprofilowania. Do przyklejania elementów z kamienia naturalnego lepiej użyć białej zaprawy, która nie powoduje ewentualnych przebarwień (fot. Kreisel)
Płytki należy dociskać i ewentualnie dobijać gumowym młotkiem, aby zaprawa klejąca przylegała do całej ich powierzchni
Między płytkami powinna powstać spoina odpowiedniej szerokości. Płytki należy dociskać i ewentualnie dobijać gumowym młotkiem, aby zaprawa klejąca przylegała do całej ich powierzchni (fot. Kreisel)
Z płytek ceramicznych na ścianach należy wykonać cokolik, który zabezpiecza warstwę izolacji
Z płytek ceramicznych na ścianach należy wykonać cokolik, który zabezpiecza warstwę izolacji. Inaczej woda może przeniknąć w głębsze warstwy tarasu. Płytki cokołowe nie mogą bezpośrednio stykać się z nawierzchnią tarasu - w narożniku trzeba zostawić przerwę dylatacyjną (fot. Kreisel)
Spoinować należy po 2 dniach od przyklejenia płytek
Spoinować należy po 2 dniach od przyklejenia płytek. Warto używać produktu z jednej partii. Przed przystąpieniem do spoinowania zaprawami kolorowymi, należy sprawdzić, czy pigment zaprawy nie brudzi w sposób trwały powierzchni płytek. Ze względu na silne brudzenie okładzin ceramicznych zaleca się stosowanie szarej zaprawy. Przygotowaną zaprawę należy nanieść w szczeliny między płytkami packą lub szpachelką gumową (fot. Kreisel)
Po krótkim przeschnięciu zaprawy (zmatowieniu), jej nadmiar pozostający na powierzchni płytek należy usunąć za pomocą wilgotnej, często płukanej gąbki, ruchami ukośnymi do siatki spoin
Po krótkim przeschnięciu zaprawy (zmatowieniu), jej nadmiar pozostający na powierzchni płytek należy usunąć za pomocą wilgotnej, często płukanej gąbki, ruchami ukośnymi do siatki spoin. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, aby nie powodować wymywania zaprawy ze spoin (fot. Kreisel)
Spoiny przyścienne oraz miejsca przejść elementów balustrady należy wypełnić elastyczną masą silikonową
Spoiny przyścienne oraz miejsca przejść elementów balustrady należy wypełnić elastyczną masą silikonową (fot. Kreisel)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: J. Werner

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 7.01.2021 o 19:02, Gość labu napisał: ja na balonie przykleiłem płytę wykonaną z laminatu szklanego pokrytego strukturą antypoślizgową 7 lat właśnie mija wystarczy umyć karcherem i jest jak nowa .polecam OK, ale jakie warstwy są pod płytą. Jest ...

time image

Gość leoś

06 Lip 2021, 08:33

te okapniki z aluminium to faktycznie dobre rozwiązanie

time image

Gość labu

07 Sty 2021, 18:02

ja na balonie przykleiłem płytę wykonaną z laminatu szklanego pokrytego strukturą antypoślizgową 7 lat właśnie mija wystarczy umyć karcherem i jest jak nowa .polecam

time image

Gość Praktyk

07 Sty 2021, 09:25

Dobrze, żeby takie artykuły pisał ktoś kto ma pojęcie o czym pisze. Uniknie się wypisywania bzdur.

time image

18 Cze 2014, 11:56

Aluminium na styku z betonem, klejem trzeba koniecznie zabezpieczyć .No i się nie lutuje .Co do papy termo( na poliestrze z uplastyczniaczem) mam odmienne zdanie. Jan

time image

Gość MAX

18 Cze 2014, 09:29

Teraz do tarasów daje sie obróbkę z aluminium ,nie pracuje zima lato, i folie w płynie mapelastic i zadnych pap termozgrzewalnych sie nie daje juz to stary nieskuteczny sposób

Deska kompozytowa na taras nie jest złym pomysłem, lecz raczej jest droższa o 60 % od europejskich gatunków desek tarasowych, a nie tańsza. Cena PVC dobrego producenta( nie chińszczyzna) oscyluje w cenie drewna egzotycznego ok 250 zł m2. Na pewno ma wiele zalet, lecz nie jest to produkt ...

time image

26 Lis 2011, 13:02

Witam, właśnie zaczynam pisać pracę inż. na temat: "analiza kryterium doboru materiałów naprawczych do remontów balkonów, tarasów". Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi polecił jakieś materiały na ten temat. Chodzi mi głównie o materiały które się wykorzystuje do remontów balkonów ...

time image

Gość główny inżynier - Firmy...

06 Mar 2011, 20:09

ktoś zapomniał chyba o jedej rzeczy: - brak fasety uszczelniającej :-) - płytka cokołowa musi być równo z tynkiem lub schowana czyli brak kapinosu :-) - brak mowy o zabezpieczeniu podłża betonowego ogólnie to nie odebrałbym tej roboty. Po prostu jest nie zgodna z Normą DIN ...

time image

25 Paź 2010, 16:46

Cytat Pod tarasem nie ma przerwy. Został zrobiony betonowy fundament (dookoła, wzdłuż muru domu nie), wewnątrz wysypany jest zagęszczony grunt, na to została wylana płyta betonowa zbrojona siatką. Po roku wylaliśmy wylewkę wyrównującą, ...

time image

Gość Ola

24 Paź 2010, 18:20

Pod tarasem nie ma przerwy. Został zrobiony betonowy fundament (dookoła, wzdłuż muru domu nie), wewnątrz wysypany jest zagęszczony grunt, na to została wylana płyta betonowa zbrojona siatką. Po roku wylaliśmy wylewkę wyrównującą, potem taras został wykończony tak, jak w artykule. ...

time image

23 Paź 2010, 16:51

Cytat Dlaczego nie rozmawiamy z wykonawcą... ano dlatego, że dom budowaliśmy metodą gospodarską. Jak teraz ścigać majstra z jego ekipą, skoro budowali dom zgodnie z projektem i wskazówkami kierownika budowy. W projekcie taras miał tylko ...

time image

Gość Ola

23 Paź 2010, 16:36

Dlaczego nie rozmawiamy z wykonawcą... ano dlatego, że dom budowaliśmy metodą gospodarską. Jak teraz ścigać majstra z jego ekipą, skoro budowali dom zgodnie z projektem i wskazówkami kierownika budowy. W projekcie taras miał tylko fundamenty w postaci opaski, nie było fundamentów ...

time image

23 Paź 2010, 08:09

Cytat konkretnie Mapelastic - faktycznie, nie jest to typowa folia w płynie Podstawa hydroizolacji na tarasach to fuga! I właściwie nic więcej – folie, uszczelniacze … są wyłącznie jako „zabezpieczenie” by spieprzony ...

time image

Gość adiqq

22 Paź 2010, 19:57

konkretnie Mapelastic - faktycznie, nie jest to typowa folia w płynie

time image

22 Paź 2010, 17:41

Cytat a z jakiego kraju polecasz materiały? Jesli mozna dołączyc do dyskusji... to polecam produkty niemeickiej chemii budowlanej. Solidne, trwałe, "z wyższej półki". Koszt takich materiałów jest wyższy niż dostępnych ...

time image

22 Paź 2010, 17:12

Cytat Nie bylo mowy o balustradach, jakie warunki powinny spelniac, jak je montowac, jakiej wysokosci zeby bylo bezpiecznie... moze ktos podrzuci??. Zalecam montaz balustrad zawsze w sposób nie naruszający warstw hydroizolacji. ...

time image

Gość Balustrada

22 Paź 2010, 08:45

Nie bylo mowy o balustradach, jakie warunki powinny spelniac, jak je montowac, jakiej wysokosci zeby bylo bezpiecznie... moze ktos podrzuci??.

time image

Gość Rozumiem strach przed kryporekla

21 Paź 2010, 18:53

Ale przegląd wspominanych w tekście preparatów by się przydał. Najlepiej z fachowym komentarzem lub JESZCZE LEPIEJ z wynikami badań konsumenckich. Tego mi trzeba. Andej..

time image

21 Paź 2010, 10:54

Cytat Nie odzywałam się dłuższy czas, a tu dyskusja trwa! Nasz taras jakoś przetrwał lato (jest od strony południowej), wydaje się, że przy murze jeszcze trochę opadł. Cokolik zaczął się w środkowej części tarasu odklejać, silikon ...

time image

Gość Jerzy Zembrowski

21 Paź 2010, 10:25

Artykuł niestety tylko poglądowy. Szkoda, że nie podano rozwiązania jak ma być ułożona taśma w strefie progu drzwi.

time image

21 Paź 2010, 09:32

Cytat Nie odzywałam się dłuższy czas, a tu dyskusja trwa! Nasz taras jakoś przetrwał lato (jest od strony południowej), wydaje się, że przy murze jeszcze trochę opadł. Cokolik zaczął się w środkowej części tarasu odklejać, silikon ...

time image

21 Paź 2010, 09:28

Cytat Najpewniej zdecydujemy się na położenie drewna... Proszę rozważyć deskę kompozytową - 60% tańsza - mniej "dbania" a tak samo wygląda.

time image

Gość Ola

21 Paź 2010, 09:16

Nie odzywałam się dłuższy czas, a tu dyskusja trwa! Nasz taras jakoś przetrwał lato (jest od strony południowej), wydaje się, że przy murze jeszcze trochę opadł. Cokolik zaczął się w środkowej części tarasu odklejać, silikon także odlazł od mozaiki. Jakoś przed zimą mąż ...

time image

21 Paź 2010, 09:04

a z jakiego kraju polecasz materiały?

time image

Gość Mac

21 Paź 2010, 08:52

No cóż problem w tym że materiały w Polsce są marnej jakości, silikon, nawet najdroższy po 2 latach na tarasie gdzie jest od -30 do +50 do niczego się nie nadaje i trzeba go wymieniać. Tu nie pomoże żadne solidne wykonanie, trzeba co 2 lata od nowa uszczelniać jak się nie chce ...

time image

Gość adiqq

21 Paź 2010, 05:19

mój taras, to strop nad garażem 6x8. Przeciekał trochę....dopiero tasma szczelniająca i folia w płynie dała radę

time image

Gość JArek

21 Paź 2010, 05:03

Olu o takich rzeczach musi pamiętać projektant, a nie budowlańcy. Oni muszą robić tak jak jest w projekcie. Taras trzeba zrobić od nowa na koszt projektanta..

time image

Gość Ola

29 Cze 2010, 08:32

Nikt mi nie jest w stanie na tym etapie nic poradzić?.

time image

27 Cze 2010, 20:13

Fajny, przystępnie napisany tekst

time image

26 Cze 2010, 20:29

w zeszłym tygodniu, zbroiliśmy i wylewaliśmy taras około 40 m2. Taras został wylany na 3 stopach, dodatkowo wcześniej wylaliśmy 3 belki poziome zazbrojone jak wieniec, które przenoszą obciążenia na stopę z jednej strony a na fundament z drugiej strony. Od belek, górą (na około ...

time image

Gość Ola

26 Cze 2010, 20:04

Witam. Mój betonowy taras (rok temu zakończyliśmy budowę domu) ma 40 mkw., osadzony jest na fundamencie, wykończony tak, jak w artykule. Niestety, nikt (ani kierownik budowy, ani wykonawcy-budowlańcy) nie poradzili nam, żeby na środku tarasu dać podpierającą go stopę betonową ...

time image

26 Cze 2010, 20:04

W polskim budownictwie usterki tarasu to niemal norma. Prawie każdy myśli, że to kwestia naszego klimatu. Nie każdy jednak wie, że powodem większości uszkodzeń nie jest zmienność aury, a niestety błędy fachowców, marność materiałów, a także nieznajomość rzeczy wśród projektantów. Pełna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA