Słupy elektryczne znajdują się ok. 50 m od granicy działki. Kto zapłaci za przyłącze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Słupy elektryczne znajdują się ok. 50 m od granicy działki. Kto zapłaci za przyłącze?

Odpowiedź eksperta: Warunki takiego przyłączenia określa miejscowy rejon energetyczny na podstawie złożonego wniosku. Większość rejonów preferuje przyłączenia kablowe (ułatwia to kontrolę licznika i ogranicza możliwość nielegalnego poboru prądu) albo zgadza się na przyłącze napowietrzne jako tymczasowe lub gdy warunki miejscowe utrudniają doprowadzenie kabla.

Przyłączenie można wykonać jako tymczasowe – tylko na czas budowy – lub jako docelowe, o parametrach energetycznych zgodnych z późniejszym zapotrzebowaniem podczas eksploatacji. Przyłącze docelowe buduje się głównie jako kablowe, ze złączem umieszczonym w linii ogrodzenia.

Przy zasilaniu z linii napowietrznej złącze znajduje się na tymczasowym słupie i po wybudowaniu obiektu musi być więc przeniesione do budynku. Dlatego, gdy docelowo budynek będzie zasilany kablem, lepiej od razu zlecić wykonanie przyłącza „na gotowo”. Zwiększy to co prawda początkowe koszty i wydłuży czas oczekiwanie na podłączenie (ze względu na formalności wymagane prawem budowlanym), ale później nie trzeba ponosić dodatkowych wydatków na przełączenie linii.

Do czasu zakończenia budowy, maszyny i urządzenia zasilane będą bezpośrednio z gniazda wtyczkowego umieszczonego w skrzynce złącza lub z przenośnej rozdzielnicy budowlanej. Na koszt przyłączenia składa się opłata przyłączeniowa (90-120 zł za kW mocy przyłączeniowej) wnoszona na rzecz rejonu energetycznego, wykonanie złącza i zainstalowanie w nim aparatury oraz koszty dokumentacji geodezyjnej i projektowej.

Przeciętnie, doprowadzenie prądu na budowę kosztuje 4000- 5000 zł, ale w sytuacji, gdy np. z warunków przyłączenia wynika konieczność budowy odcinka linii zasilającej, koszty będą wielokrotnie wyższe. Już na etapie początkowych prac budowlanych nie można zapomnieć o przystosowaniu obiektu do doprowadzenia zasilania energią elektryczną.

Większość obecnie budowanych domów nie ma piwnicy, trzeba więc w trakcie wykonywania fundamentów zamontować rury osłonowe, przez które bez problemów można będzie później wprowadzić kabel zasilający, przeciągnąć przewody do oświetlenia zewnętrznego, bramofonu, napędu bramy.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Gal

25 Gru 2008, 06:04

Brak uzasadnienia ekonomicznego dla doprowadzenia energii elektrycznej pod ziemią. W niektórych nielicznych przypadkach potrzeba estetyki lub bezpieczeństwa może przebić uniwersalne wymaganie oszczędnego i rozsądnego budowania. Jeżeli wszechwładny "rejon energetyczny" chce mieć "ułatwioną ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny