Ściany "oddychają", czyli dlaczego ważna jest paroprzepuszczalność materiałów?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany "oddychają", czyli dlaczego ważna jest paroprzepuszczalność materiałów?

Jeśli nie chcemy mieć w domu problemów z wilgocią, to do izolacji przegród budowlanych wybierajmy materiały, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej. W tej roli świetnie sprawdza się wełna mineralna.

aktualizacja: 2020-04-01 06:56:32

Z pewnością nie raz słyszeliśmy o tzw. oddychaniu ścian. Choć w dosłownym tego słowa znaczeniu przegrody nie oddychają, to w taki obrazowy sposób często opisuje się zjawisko dyfuzji, czyli przenikania wilgoci przez przegrodę, co jest spowodowane różnicą zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Przegrody budowlane, zwłaszcza te znajdujące się w górnych partiach budynku, należy budować w taki sposób, by para wodna mogła bez przeszkód przez nie przeniknąć i w całości zostać odprowadzona na zewnątrz.

Dlaczego paroprzepuszczalność jest tak ważna?

W naszych warunkach klimatycznych wilgoć towarzyszy nam stale, również w domach. Nie unikniemy jej nawet przy prawidłowo działającej wentylacji. Dlatego cechy wilgotnościowe materiałów wchodzących w skład przegród oraz procesy związane z ich zawilgoceniem i wysychaniem, w oczywisty sposób wpływają na ogólny stan powietrza wewnątrz domu. 

Sama para wodna nie jest groźna. Niestety, w niesprzyjających warunkach może dojść do jej wykroplenia, a to już jest problem. To zjawisko nosi nazwę kondensacji. Świetnie to widać na przykład w kuchni, gdzie ściana przy czajniku z gotującą wodą najpierw przez pewien czas jest zaparowana, a potem zaczyna ściekać po niej woda. Dlaczego? Okładzina ściany, która jest nieprzepuszczalna, zatrzymała cząsteczki, para wodna ochłodziła się i doszło do wykroplenia. Wyobraźmy sobie teraz, że nieprzepuszczalna powierzchnia umiejscowiona jest w ścianie głębiej - para wodna wykrapla się na jej powierzchni tak samo, tylko tego nie widzimy. I stopniowo spływające w dół cząsteczki wody prowadzą do zamoknięcia ściany i do stopniowej korozji biologicznej

Gdy stosujemy materiały termoizolacyjne, które nie przepuszczają pary wodnej, może się ona odkładać poniżej warstwy izolacji lub w samym ociepleniu. Wtedy pary będzie coraz więcej, aż w końcu dojdzie do uszkodzenia przegrody budowlanej. Wilgoć w domu to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów, które przepuszczają parę wodną, a nie stanowią dla niej trudnej do pokonania bariery.

Dzięki materiałom paroprzepuszczalnym, takim jak wełna mineralna, wilgoć swobodnie wydostanie się na zewnątrz. W strukturze wełny wilgoć się nie odłoży ani nie wykropli. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy parze wodnej możliwość swobodnej ucieczki po drugiej stronie wełny. Dlatego na przykład w dachu tak ważne jest stosowanie membran wysokoparoprzepuszczalnych albo pozostawienie nad wełną pustki powietrznej w celu stworzenia naturalnej ucieczki dla pary wodnej.

Po co stosujemy paroizolację?

W naszych domach przed nadmiarem pary wodnej i jej destrukcyjnym wpływem chroni dobra wentylacja i paroizolacja, która znajduje się w przegrodach budowlanych. Nie ma jednak takich paroizolacji, które z biegiem lat się nie rozszczelniają. Para wodna, ulatując ku górze i napotykając na swej drodze nieszczelną paroizolację, będzie się przez te nieszczelności ulatniać. Jeśli kolejne materiały powyżej paroizolacji będą cechowały się niską przepuszczalnością, będzie to powodować odkładanie się pary wodnej w ich warstwach.

Dlatego wykonanie dachu, w którym termoizolacja będzie blokować przepływ pary wodnej, może skończyć się poważnymi problemami. Para będzie napierać i z czasem znajdzie takie miejsca i nieszczelności, przez które zacznie się ulatniać, co spowoduje problemy z wilgocią.

Gdy budujemy ściany szkieletowe z wypełnieniem z wełny mineralnej, to w pomieszczeniach, w których wytwarzamy dużo pary wodnej - w łazienkach, w kuchni, pomieszczeniach technicznych i gospodarczych - musimy powstrzymać napór pary wodnej, bo przy intensywnej eksploatacji przegroda nigdy nie zdążyłaby do końca wyschnąć, co w konsekwencji groziłoby kondensacją pary albo rozwojem pleśni. Dlatego takie ściany należy osłaniać foliami paroizolacyjnymi. Natomiast wewnątrz domu, w ścianach działowych, gdzie są sypialnie, nie ma takiej potrzeby, a nawet jest to niewskazane. Swobodny przepływ powietrza zdecydowanie poprawia mikroklimat w domu.

Cechy wilgotnościowe wełny mineralnej

Producenci, zgodnie z normą EN 13162 i EN 12086, mogą badać swoje materiały pod kątem paroprzepuszczalności i na podstawie tych wyników określać jej poziom. Zatem każdy producent, który w sposób odpowiedzialny podchodzi do zagadnień związanych z poprawnym funkcjonowaniem budynku, powinien sprawdzać poziom oporu dyfuzyjnego (μ) swoich materiałów. Tym parametrem określa się paroprzepuszczalność materiału budowlanego.

Można przyjąć, że opór dyfuzyjny (μ) na poziomie 1 to pełna paroprzepuszczalność, a każda wyższa wartość to coraz większy opór dla pary wodnej - i coraz większa możliwość jej zalegania wewnątrz budynku. W przypadku wełny mineralnej wartość oporu dyfuzyjnego µ wynosi od 1 do 1,3, co oznacza jej pełną paroprzepuszczalność.

Na rynku dostępne są materiały termoizolacyjne o oporze nawet μ =70 lub większym, co oznacza, że po zastosowaniu takiego wyrobu para wodna nie będzie miała szans przedostać się na zewnątrz i będzie zalegać wewnątrz budynku. Dlatego do ocieplania przegród budynku, a w szczególności dachów, najlepiej stosować wyroby izolacyjne potocznie zwane "oddychającymi".

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Gal

18 Kwi 2020, 20:22

"Jeśli nie chcemy mieć w domu problemów z wilgocią, to..." zadbajmy o dobrą wentylację. Najlepiej mechaniczną z rekuperatorem. Po prostu. Grawitacyjna przy szczelnych oknach to fikcja. Ot cała tajemnica. Mam od 6 lat i wchodząc do innych domów czuję, zwłaszcza w sezonie chłodniejszym, ...

time image

09 Kwi 2020, 14:16

4 godziny temu, Pomocnik napisał: Jeśli nie chcemy mieć w domu problemów z wilgocią, to do izolacji przegród budowlanych wybierajmy materiały, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej. W tej roli świetnie sprawdza się wełna mineralna.   Pełna ...

time image

09 Kwi 2020, 10:04

No, to już teraz "widzę" jak degenerują się i w pył rozpadają wszystkie domy, nie izolowane wełną, produkowaną przez sponsora artykułu...

time image

Gość I tyle w temacie

09 Kwi 2020, 09:56

Ściany nie oddychają

time image

Gość Janusz

09 Kwi 2020, 09:56

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0008-0035/c/Bobocinski_Pogorzelski.pdf&ved=2ahUKEwjL4O7zidvoAhVTVsAKHUNHBsYQFjABegQIARAB&usg=AOvVaw19N47pbl7T4Qd1jDAPt4xg

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje