4 rozwiązania zwiększające oszczędność wody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
4 rozwiązania zwiększające oszczędność wody

Zastosowanie technologii bezprzewodowej oraz źródeł światła LED pozwala dziś bezpiecznie łączyć wodę i prąd - dzięki temu armatura może pomagać w oszczędzaniu wody i być wygodniejsza w obsłudze. Omawiane systemy mają zastosowanie głównie w modelach umywalkowych - najczęściej używanych.

aktualizacja: 2021-11-04 08:59:43

4 przydatne funkcje, pozwalające oszczędzić wodę w łazience

Czujniki ruchu. W przypadku baterii z czujnikiem ruchu, cofając dłoń spod wylewki, woda przestaje lecieć. Rozwiązanie takie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy z kranu korzystają dzieci, którym zdarza się w pośpiechu niedokładnie zakręcić kurek lub całkowicie o tym zapomnieć.

Elektroniczne sterowniki. W sprzedaży znajdziemy także baterie, w których tradycyjne pokrętło lub uchwyt jest zastąpione elektronicznym sterownikiem z ikonami. Ustawia się na nim siłę oraz temperaturę wody - nie trzeba ich regulować po odkręceniu kurka, co sprzyja oszczędności. O temperaturze wypływającego strumienia informuje użytkowników barwa diodowego światła. Elektroniczna bateria może mieć również funkcję pauzy, pamięć ustawień oraz automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa (uruchamiający się po określonym czasie korzystania z kranu).

Ograniczniki wypływu. Innym ciekawym rozwiązaniem, spotykanym najczęściej w bateriach jednouchwytowych, jest ogranicznik wypływu. Poddając uchwyt lekkiemu naciskowi, uruchamiamy go do połowy. Żeby uzyskać pełny strumień, trzeba pokonać pewien opór podczas odkręcania wody.

Perlatory. Pamiętajmy także, że wodę pozwala oszczędzać nawet zwykły perlator w wylewce, czyli wkładka rozpraszająca strumień. Dzięki napowietrzeniu sprawia on wrażenie znacznie większego. Użytkownicy baterii z perlatorem oszczędzają wodę niejako odruchowo, odkręcając kran słabiej, niż posiadacze zwykłej armatury. Jest to urządzenie łatwo dostępne, a przy tym bardzo skuteczne, pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Bezdotykowy model z czujnikiem podczerwieni oraz ogranicznikiem wypływu. (fot. Grohe)

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Zdaniem naszych Czytelników

Gość sanogo

20 Nov 2021, 02:29

Zadziwiająco dużą różnicę w rachunkach (również z prąd) zrobiła u nas wymiana zmywarki na trójkoszówkę (z tzw. maxi flexem). Przy większej rodzinie świetna sprawa, w jednym cyklu można umyć o 1/3 więcej. I środowisko przy okazji zyskuje.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły