Ściany w kuchni: propozycje tanich materiałów do samodzielnego montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany w kuchni: propozycje tanich materiałów do samodzielnego montażu

Jestem w trakcie remontu starego domu, w którym przenoszę kuchnię do innego pomieszczenia. Ponieważ mam ograniczony budżet, sam odmalowuję fronty szafek (są w dobrym stanie) i wymieniam blat. Mam kłopot ze ścianą między szafkami (wiszącymi i stojącymi). Nie chcę przyklejać tam płytek. Co będzie lepsze - tapeta winylowa, płyta MDF czy zupełnie coś innego? Zależy mi na tym, żeby materiał był zmywalny i odporny na wilgoć (będzie też nad zlewem), niedrogi, i żebym mógł go sam zamontować. Co wybrać?

aktualizacja: 2022-03-07 13:57:13

Alternatyw najpopularniejszych płytek ceramicznych jest bardzo wiele. Nawet przy ograniczonym budżecie i własnym wykonawstwie można znaleźć praktyczne rozwiązanie.

Do wyboru jest wiele materiałów. Dobierając je, należy zwrócić uwagę na to, czy pokrytą nimi ścianę będzie można myć na mokro, czy będzie ona odporna na zachlapanie wodą (ściana nad zlewem) oraz na wysoką temperaturę, jeżeli będziemy chcieli wykończyć nim np. okolicę gazowej płyty kuchennej.

Poniżej kilka propozycji w miarę tanich materiałów wykończeniowych do samodzielnego montażu.

1. Samoprzylepne panele winylowe

Imitują płytki ceramiczne, np. o wzorze marokańskiej mozaiki. Oferowane są w kilku wzorach i kolorach. Najczęściej mają grubość 2 mm, długość 61 cm i szerokość 31 cm. Mają powłokę odporną na zaplamienie i wodoodporną. Elementy można dociąć nożykiem technicznym. Panele samoprzylepne mają na spodzie zintegrowaną warstwę kleju, dzięki której łatwo je przykleić na każdej gładkiej powierzchni. Przeznaczone są głównie na posadzki, ale można nimi wykończyć również ściany. Niestety, elementy takie nie są odporne na wysoką temperaturę, lepiej więc nie stosować ich przy palnikach kuchenki. Sprawdzą się natomiast dobrze nad zlewem i na pozostałej przestrzeni nad blatem.

Cena: ok. 54 zł/m2

Panele winylowe samoprzylepne
Panele winylowe samoprzylepne. (fot. Leroy Merlin)

2. Panele z płyty wiórowej

Panele takie oferowane są w postaci płyty o grubości ok. 9 mm, szerokości 60 cm i długości 305 cm. Najczęściej mają matową powłokę w bardzo wielu kolorach i wzorach, imitujących różne gatunki drewna, kamienia, a także beton. Płyty przykleja się do ściany. Ponieważ te przeznaczone do kuchni są odporne na wysoką temperaturę, można je zaplanować przy płycie grzejnej. Jeżeli blaty wykonane są również z płyt wiórowych, warto dobrać identyczny panel, by całość wyglądała jednolicie.

Cena ok. 330 zł/szt. (60 x 305 cm)

Panele z płyt wiórowych imitujące drewno, kamień, beton
Panele z płyt wiórowych imitujące drewno, kamień, beton. (fot. Pfleiderer)

3. Farby tablicowe

To jeden z najtańszych sposobów wykończenia powierzchni nad blatem kuchennym. Takie farby tworzą powłoki odporne na zmywanie na mokro i na zaplamienie. Farby tablicowe pozwalają uzyskać gładką, jednolitą i trwałą powłokę, na której można zapisać listę zakupów. Oferowane są w kilku gotowych kolorach, ale na zamówienie można stworzyć dowolny odcień. Aplikacja jest bardzo prosta, za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Można nimi pokrywać powierzchnię ścian, drewna lub metalu. Zaleca się nakładać 2 lub 3 warstwy, co 6 godzin. Litr farby wystarczy do jednokrotnego pokrycia 10 m2 powierzchni ściany.

Cena: ok. 130 zł/l

Farby tablicowe
Farby tablicowe najpopularniejsze są w kolorze czarnym, ale można kupić też znacznie jaśniejsze odcienie. (fot. Tikkurila)

4. Okleiny (folie) samoprzylepne

Chociaż na ogół przeznaczone są do odnawiania mebli, drzwi, parapetów i blatów kuchennych, można nimi też wykończyć ścianę między blatem a wiszącymi szafkami.

Oferowane są w różnych wielkościach, np. jako rolki o wymiarach 45 x 150 cm lub zestaw kafelków 10 x 20 cm. Okleina jest łatwo zmywalna i odporna na detergenty i inne środki czyszczące. Lepiej jednak nie stosować jej bezpośrednio przy płycie kuchenki. Przykleja się ją odrywając podkład, pod którym znajduje się klej. Materiał ten może naśladować różne wzory płytek ceramicznych, motywy roślinne, drewno lub kolorowe abstrakcje.

Cena: ok. 10 zł/m.b. (okleina w rolce) lub ok. 20 zł/9 szt. (okleina w kafelkach)

Okleiny samoprzylepne w formatach naśladujących wielkość płytek ceramicznych. (fot. Martin Warehouse)
Folie w rolkach mogą przedstawiać motywy nawiązujące do natury
Folie w rolkach mogą przedstawiać motywy nawiązujące do natury. (fot. Obi)

Redakcja: Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

20 Jul 2023, 09:34

Komentarz dodany przez analityk: Wychodzi na to że gres po 60 zł będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem przy samodzielnym wykonaniu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image