Blat z Corianu nadaje kuchni elegancji, ale łatwo się rysuje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Blat z Corianu nadaje kuchni elegancji, ale łatwo się rysuje

Na obszerny blat w kształcie litery L wybraliśmy tworzywo Corian. Jednak z perspektywy dwóch lat użytkowania, powtórnie nie zastosowalibyśmy tego kompozytu! - mówią Kasia i Krzysiek, którzy kuchnię remontowali na przełomie 2019 i 2020 r.

Zakres remontu: kompleksowy, łącznie z przerobieniem wszystkich instalacji i dodaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Kuchnia:

 • 12 m2; zabudowa w kształcie litery U (wcześniej jednoliniowa).
 • Meble - poprzednio tradycyjne, teraz z lakierowanej płyty MDF i z nowoczesnym wyposażeniem.
 • Blat - najpierw z płyty laminowanej, obecnie z tworzywa Corian.
 • Ściany - farba wymieniona na szkliwione wielkogabarytowe płyty Specchio Carrara.
 • Urządzenia - klasa co najmniej A++.
 • Oświetlenie - wcześniej tradycyjne (górne i boczne), teraz LED - użytkowe i dekoracyjne (plafon, halogeny, taśmy).

Decyzja: Krzysiek - W pierwszej fazie remontu, nadzorowałem rozebranie starego wyposażenia kuchni i wymianę wszystkich instalacji. Ekipa zamurowała okno, na granicy z dobudowaną częścią domu. Wykonała nową ścianę z płyt g-k na styku z korytarzem - tu obawiałem się o strop, dlatego w celu podparcia go, w stelażu (pod płyty) zastosowałem zamknięte profile stalowe. Przesunięcie przegrody o 60 cm spowodowało pożądane powiększenie kuchni. W ukształtowanej wnęce postawiliśmy wysoką zabudowę z dwudrzwiową lodówką, piekarnikiem, mikrofalówką i słupkiem typu cargo.

Ponieważ ściany i sufit były kompletnie zmasakrowane przez wymianę drugiego okna, reorganizację instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz gazowej (nowy zlewozmywak i kuchenkę gazową ulokowaliśmy gdzie indziej), jak również przez wymianę instalacji elektrycznej i doprowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej - te przegrody wykończyliśmy płytami g-k, a potem pionowe płytami wielkogabarytowymi.

Z reorganizacją oświetlenia trafiliśmy z elektrykiem "w punkt". Taśmy LED, pod górnymi szafkami, obsługują duże pole robocze przy zlewozmywaku. Natomiast halogeny LED w podwieszanym suficie - dodatkowo długi blat przy kuchence gazowej (przyzwyczailiśmy się do takiej, nie chcieliśmy elektrycznej). Przydaje się też plafon sufitowy, zamontowany centralnie. Posadzkę dekoracyjnie oświetlamy taśmami LED (te przytwierdziliśmy pod dolnymi szafkami). Zwiększyliśmy ilość gniazd elektrycznych. Korzystamy z 15 sztuk, w tym nad blatem z 8 oraz multimedialnych do radia i głośników. Każde urządzenie kuchenne pracuje w osobnym obwodzie elektrycznym.

W posadzce założyliśmy wodne ogrzewanie podłogowe, wierzch wykończyliśmy gresem 60 × 60 cm. Faza budowlana i instalacyjna trwała kilka miesięcy, podobnie jak etap urządzania kuchni.

Wielkoformatowe płyty Specchio Carrara i blat z Corianu nadają kuchni elegancji
Wielkoformatowe płyty Specchio Carrara i blat z Corianu nadają kuchni elegancji.
W dobudowanej wnęce stanęła wysoka zabudowa i urządzenia kuchenne
W dobudowanej wnęce stanęła wysoka zabudowa i urządzenia kuchenne.

Remont kuchni - rady i przestrogi:

 • Kasia: W zaplanowaniu funkcji pomógł nam projektant ze studia mebli kuchennych, w którym je zamówiliśmy. To on zasugerował powiększenie pomieszczenia i zbudowanie wnęki. Pierwszy świetny pomysł. Drugi to zamocowanie na szafkach aluminiowych profili-listew do otwierania, dzięki nim "nie palcujemy" lakierowanych frontów i mamy mniej sprzątania. Trzeci - architekt dopasował wysokość blatu do naszego wzrostu. Śmiał się, że po prostu zastosował peerelowski standard 85 cm, obecnie zaleca się umieszczenie go na poziomie nawet 92 cm. Zadbaliśmy o pokaźną długość i głębokość przestrzeni roboczej (np. strefa przy oknie ma głębokość 62 cm plus szerokość glifu), jest wystarczająca dla czterech członków rodziny.

  Na obszerny blat w kształcie litery L wybraliśmy tworzywo Corian. Pozwala ono na scalanie odcinków bez szwów, na czym nam zależało (wcześniej odrzuciliśmy granit, bo jest drogi, twardy, zimny i ma łączenia). Spodobała się nam też możliwość łatwej naprawy takiej nawierzchni, np. poprzez kolejne polerowanie. Jednak z perspektywy dwóch lat użytkowania, powtórnie nie zastosowalibyśmy tego kompozytu! W pierwotnej wersji zamówiliśmy wysoki połysk, lecz na tego rodzaju wykończeniu odznaczała się każda ryska, nawet po rozsypanym cukrze. W końcu poprosiliśmy wykonawcę o zmatowienie powierzchni i teraz jest pod tym względem odrobinę lepiej (pewnie nie zwracamy na to uwagi).

  Pomyliłam się też przy wyborze płyt gresu na posadzkę - w sklepie bardzo spodobała mi się faktura, imitująca grubo tkany len. Oceniałam estetykę, a zapomniałam o kwestiach praktycznych. Okazało się, że w te wgłębienia łatwo wchodzi brud. Taką posadzkę trudniej się czyści, w porównaniu z zupełnie gładką. Kiedy upadnie na nią jagoda i ktoś ją nadepnie, to potrzebne jest wręcz szorowanie. Nie mamy żadnego kłopotu z myciem szkliwionego gresu nad blatami. Wielkoformatowe płyty Specchio Carrara ozdobiły kuchnię w sposób bardziej niż zadowalający. Nie zdominowały przestrzeni, tylko elegancko podkreśliły jej biało-czarną kolorystykę.

 • Kupiliśmy kuchenkę z pięcioma palnikami, lecz pozostaliśmy przy wariancie gazowym (przyzwyczailiśmy się do takiego, jedzenie lepiej smakuje). Oddzielny piekarnik i mikrofalówkę ulokowaliśmy na wysokości rąk i oczu. W blacie osadziliśmy jednokomorowy zlewozmywak z granitu (postaraliśmy się o kolor podobny do kompozytu), nową kawiarkę ustawiliśmy w pobliżu. Po remoncie kuchni zyskaliśmy nowocześniejsze wyposażenie i zdecydowanie lepszą ergonomikę. Zabudowa w kształcie U jest wygodniejsza od poprzedniej jednoliniowej. Ułatwiła utworzenie funkcjonalnego układu o zarysie trójkąta - lodówki, zlewozmywaka, kuchenki. We wszystkich szafkach zaprojektowaliśmy markowe zawiasy, nowoczesne systemy jezdne z cichym płynnym "domykiem", akcesoria wewnętrzne itp. Jest niezwykle wygodnie.
Kuchenka gazowa i czarny okap
Pozostali przy kuchence gazowej, lecz wybrali model z pięcioma palnikami, a nad nimi zamontowali efektywny okap.

Koszty remontu kuchni:

 • Zabudowa i blaty 30 000 zł.
 • Sprzęt AGD około 20 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W nowym układzie zabudowy w kształcie litery U właściciele łatwo umieścili urządzenia w zalecanej kolejności i trójkącie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje