Pomysły na organizację strefy przechowywania w kuchni

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pomysły na organizację strefy przechowywania w kuchni

Jak optymalnie wykorzystać miejsce w kuchennej zabudowie? Gdzie, co i jak ułożyć, by wszystko było pod ręką, a jednocześnie nie leżało na wierzchu? Oto recepty na organizację strefy przechowywania w kuchni.

aktualizacja: 2021-10-14 11:34:47

W każdej kuchni jest 5 stref funkcyjnych: przechowywania, zapasów, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Na ogół najwięcej miejsca zajmuje ta pierwsza. I to nawet wówczas, gdy wcale nie mamy skłonności do gromadzenia bibelotów czy porcelany i nie przygotowujemy domowych przetworów. W końcu, w każdej kuchni musi znaleźć się miejsce na najpotrzebniejszą zastawę, garnki i patelnie, a także produkty żywnościowe jak cukier, mąka czy choćby płatki śniadaniowe…

Jak wszystkie te rzeczy optymalnie rozmieścić w szafkach? I jak sprawić, by były zarazem schowane i łatwo dostępne? Odpowiedzią na te pytania są akcesoria meblowe. Systemy wysuwne – jak cargo różnych rozmiarów, szuflady i cornery pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a zarazem umożliwią nam łatwy dostęp nawet do tych produktów, które znajdują się w głębi szafek. Kluczem do powodzenia, jest dopasowanie akcesoriów do specyfiki produktów, które zamierzamy w nich umieścić.

Sposoby na przechowywanie dużych produktów

Choć zastawę np. kubki i talerze zazwyczaj umieszczamy w szafkach górnych, to podstawą strefy przechowywania są bardziej pakowne szafki dolne - w tym te narożne, a także słupki. W praktyce głębokość tych szafek jest zarazem i ich zaletą, i wadą. A to dlatego, że im są głębsze, tym trudniejszy jest dostęp do rzeczy w nich umieszczonych. Chyba, że zamontujemy w nich systemy wysuwne. Idealnie sprawdzą się tu więc szuflady z pełnym wysuwem, a także cargo - te do szafek podblatowych (Mini) i te wysokie (Maxi). Dzięki możliwości wyboru wysokości szuflady, a także wysokości cargo i poziomu jego koszy możemy optymalnie wykorzystać miejsce.

Cargo Mini, fot. Rejs
Cargo Mini, fot. Rejs

- W szafkach narożnych niezastąpione są z kolei cornery. Dwupoziomowe kosze Corner Comfort i Corner Front, specjalnie wyprofilowane Corner Optima, czy półki obrotowe sprawiają, że możemy wygodnie ustawiać produkty w narożniku, a co ważniejsze, gdy jest to potrzebne - szybko i bezproblemowo je znaleźć i wyjąć. I to bez irytującego i czasochłonnego przestawiania i wyjmowania rzeczy, które znajdują się z przodu - wyjaśnia Joanna Posadzy, dyrektor marketingu REJS.

Dwupoziomowe kosze Corner Comfort, fot. Rejs
Dwupoziomowe kosze Corner Comfort, fot. Rejs

Sposoby na drobiazgi

Nie mniej kłopotu co duże nieustawne naczynia, sprawiają nam w kuchni drobiazgi - kuchenne akcesoria, sztućce, przyprawy i przybory. Każdy wie jak trudno utrzymać wśród nich porządek. Tradycyjne szafki z półkami w żadnym razie nie zdają w tym przypadku egzaminu.

Dobrym rozwiązaniem są za to szuflady - Comfort Box lub Slim Box. Możemy dostosować je do naszych potrzeb wybierając odpowiedni rozmiar (w płytkich szufladach trzymajmy najmniejsze rzeczy, w głębszych - te nieco większe), a także decydując się na systemy organizacji wewnętrznej.

Szuflady Comfort Box, fot. Rejs
Szuflady Comfort Box, fot. Rejs

- Dzięki relingom wysokie pudełka, butelki i torebki nie będą się mieszać ani przesuwać podczas otwierania i zamykania szuflad. Z kolei dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach odpowiednie ramy i wkłady pozwolą posegregować sztućce i podstawowe kuchenne narzędzia. Do wyboru mamy tu organizatory wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego - dodaje Joanna Posadzy.

Szuflada z wkładami na sztućce, fot. Rejs
Szuflada z wkładami na sztućce, fot. Rejs

Szuflady sprawdzą się również w szafkach wysokich. Slim Box Maxi to szafka skomponowana z szuflad wewnętrznych, która umożliwia stworzenie podręcznej spiżarni nawet w niewielkiej kuchni. Wytrzymałe prowadnice pełnego wysuwu sprawiają, że dostęp do zapasów jest jeszcze łatwiejszy - i to z trzech stron. Szuflady dostępne są w trzech kolorach: białym, grafitowym lub czarnym, dzięki czemu można je dopasować do charakteru aranżacji.

Wykorzystaj każdy centymetr

Planując kuchenną zabudowę warto też zadbać o zagospodarowanie wszystkich wolnych miejsc - również tych nieoczywistych. Dla przykładu - przestrzeń pod zlewozmywakiem możemy wykorzystać dzięki specjalnie wyprofilowanej szufladzie i osłonie syfonu, która zabezpieczy przed upadkiem rzeczy w niej przechowywane. Osłony REJS przeznaczone są do szuflad z dnem z płyty 16 mm, o głębokościach od 270 do 650 mm. Są produkowane z elastycznego tworzywa, dzięki czemu można je bez trudu przyciąć i dopasować pod konkretny wymiar. Polecane są do szuflad wysokich i niskich każdego producenta. Sposób montażu tylnej ścianki nie ma znaczenia - osłony można zamocować do ścianki ustawionej na dnie lub za dnem szuflady.

Inną receptą na wykorzystanie przestrzeni są blendy, czyli małe półeczki, które montuje się między zlewem a frontem szafki. To idealne miejsce do przechowywania niewielkich kuchennych akcesoriów - gąbeczek do mycia, worków na śmieci, tabletek do zmywarki, zapalniczki czy zapałek. Z kolei wąską, kilkunastocentymetrową przestrzeń między szafkami dolnymi warto wykorzystać z pomocą wąskiego Cargo Mini. W tych wysuwnych koszach możemy umieścić wysokie butelki albo przetwory. Wszystkie będą pod ręką, a my nie zmarnujemy przestrzeni.


REJS. Sp. z o.o.
ul. Mławska 61, 87-500 Rypin
tel. (+48 54) 280 56 51
fax (+48 54) 280 61 92
www.rejs.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje