Okap kuchenny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2017-07-31 07:54:54
Okap kuchenny

Okap kuchenny, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, usprawni działanie kuchni oraz podniesie jego standard.

Po co nam okap?

Okap pracujący w trybie otwartym
Okap pracujący w trybie otwartym usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku.

Podczas gotowania posiłków wydzielają się znaczne ilości pary wodnej. Po pewnym czasie może okazać się, że powietrze w kuchni stanie się z tego powodu niemal namacalnie wilgotne, a meble i okna pokryją małe, wszechobecne kropelki wody. Przygotowywanie potraw zawierających nieco więcej tłuszczu zaowocuje dodatkowo tym, że w najbliższym sąsiedztwie kuchenki pojawią się drobne jego plamki. Do tego dochodzi jeszcze cała gama zapachów, które mogą na długo zadomowić się w firanach, zasłonach i drewnianych elementach wykończenia kuchni.

 

Co zrobić, by praca w takich warunkach była prawdziwą przyjemnością, a nie codzienną torturą? Rozwiązaniem jest instalacja okapu kuchennego. Praca tego urządzenia polega na pochłanianiu lub całkowitym usuwaniu z pomieszczenia powietrza zawierającego niepożądane składniki. Systemy filtrów potrafią neutralizować zapachy oraz zatrzymywać drobinki tłuszczu unoszące się wraz z parą wodną. Tak więc w zależności od systemu, w jakim będzie pracował okap, powietrze będzie całkowicie usunięte (system otwarty) lub oczyszczone z zapachów i tłuszczów (system zamknięty).

System zamknięty czy otwarty?

Okap pracujący w trybie zamkniętym
 W trybie zamkniętym powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia, oczyszczane przez zespół filtrów i oddawane z powrotem do kuchni.

Odpowiedź na to pytanie określi nam podstawowe kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając konkretne urządzenie. W każdej kuchni da się zastosować rozwiązanie z systemem zamkniętym; system otwarty, niestety, nie wszędzie się sprawdzi. Większość producentów okapów kuchennych przystosowała swoje urządzenia do pracy w obu systemach.

Otwarty system pracy okapu najprościej scharakteryzować można w następujący sposób: powietrze zasysane przez wentylator zamontowany w urządzeniu usuwane jest na zewnątrz budynku poprzez komin wentylacyjny lub oddzielny kanał. Okap pracuje wówczas jako wyciąg. System zamknięty natomiast zastosujemy tam, gdzie nie mamy dostępu do kanałów wentylacyjnych i nie mamy możliwości lub potrzeby, aby je wykonać.

W takim wypadku zanieczyszczone powietrze trafia do systemu filtrów, skąd po oczyszczeniu wyrzucane jest z powrotem do kuchni. W systemie zamkniętym okap pracuje jako pochłaniacz. Jeżeli mamy możliwość wyboru pomiędzy systemem zamkniętym lub otwartym, zawsze powinniśmy decydować się na otwarty, gdyż ma on większą wydajność.

Są jednak pewne ograniczenia. Okapu pracującego w systemie otwartym nie wolno podłączać do kominów wentylacji zbiorczej (wielopiętrowy dom wielorodzinny lub blok), gdyż może on zakłócić prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Podłączanie okapu do przewodów kominowych odprowadzających spaliny z pieca lub kotła jest również z oczywistych względów zabronione.

Jak dobrać moc urządzenia?

Okap kominowy
 Okap kominowy wykonany z elementów stali szlachetnej i szkła (fot. Gamma)

Wybierając okap do naszej kuchni powinniśmy wiedzieć, jaką maksymalną ilość powietrza urządzenie jest w stanie "przerobić" w ciągu godziny. Parametr ten określa się jako maksymalną wydajność mierzoną w m3/h. Moc wentylatora okapu dobiera się w stosunku do kubatury kuchni. Ogólnie przyjmuje się, że powinien on mieć zdolność przynajmniej sześciokrotnego przefiltrowania całego powietrza z danego pomieszczenia w ciągu jednej godziny.

Oznacza to, że jeżeli kubatura kuchni wynosi np. 50 m3, okapu powinniśmy szukać w ofercie firm oferujących urządzenia o maksymalnej wydajności 300 m3 na godzinę. Nie należy przez to oczywiście rozumieć, że okap zawsze będzie pracował na pełnych obrotach. Chodzi o to, by w razie konieczności (np. dym z przypalonej potrawy) możliwie jak najszybciej oczyścić lub usunąć zanieczyszczone powietrze. Nie należy jednak kierować się zasadą, że im silniejszy wentylator, tym lepiej. Zbyt silny wentylator ustawiony na maksymalne obroty będzie zakłócał proces spalania gazu, bardzo szybko wychłodzi również pomieszczenie.

Jeżeli kuchnia będzie szczelnie zamknięta, wyciąg nie będzie pracował wydajnie. Proporcje powietrza wyrzucanego poza budynek oraz wpływającego do kuchni powinny być zgodne - wentylator o zbyt dużej mocy z pewnością je zakłóci. Istnieje też zagrożenie, że wentylator spowoduje podciśnienie. Jeżeli w domu jest otwarty kominek, w skrajnych przypadkach może to spowodować cofanie się dymu do wnętrza domu.

Podział okapów ze względu na sposób montażu i konstrukcję

Na rynku są dostępne setki modeli okapów kuchennych. Oprócz sposobu wykończenia, sterowania i mocy wentylatora różnią się między sobą miejscem i sposobem montażu oraz konstrukcją. W ofercie rynkowej znajdują się urządzenia należące do następujących podgrup:

 • okapy przyścienne, kominowe - mocowane bezpośrednio do ściany, najczęściej pomiędzy szafkami kuchennymi. Występują również w wersji umożliwiającej montaż w narożniku ściany. Podłącza się je do otworu wentylacyjnego poprzez rurę, którą wsuwamy do komina;

   

 • okapy szufladowe - instaluje się je bezpośrednio pod szafką zamontowaną nad kuchnią. Płyta pochłaniacza przypomina szufladę meblową, którą po zakończeniu gotowania możemy zamknąć;

   

 • okapy wyspowe - mocuje się je bezpośrednio do sufitu nad kuchenką wyspową (czyli np. na środku pomieszczenia). Oprócz funkcji praktycznej spełniają rolę specyficznego "mebla" istotnie wpływającego na charakter i estetykę wnętrza. Niektóre modele okapów wyspowych mają funkcję regulowania wysokości. Po zakończeniu pracy urządzenie takie można unieść ku górze;

   

 • okapy podszafkowe wbudowane i uniwersalne - okap wbudowany znajduje się wewnątrz szafki maskującej i widoczny jest jedynie od spodu. Okapy podszafkowe uniwersalne to jedno z częściej spotykanych rozwiązań. Montuje się je bezpośrednio pod szafką nadkuchenną, możliwe jest również umieszczenie bezpośrednio na ścianie;

   

 • okapy uchylne - montowane nad kuchenką pomiędzy szafkami wiszącymi. Urządzenie wbudowane jest w szafkę z drzwiczkami otwieranymi uchylnie. Ich otwarcie powoduje uruchomienie okapu. Ta grupa urządzeń spełni oczekiwania klientów, którzy chcieliby możliwie najdyskretniej wkomponować okap w otoczenie mebli kuchennych.

Filtry

Okap szufladowy
 Okap szufladowy do zabudowy - urządzenie dyskretne i eleganckie. (fot. Gamma)
 Filtry węglowe
 Filtry węglowe neutralizują zapachy. Jeżeli okap pracuje w trybie otwartym, nie ma potrzeby ich stosowania (fot. Wrozamet).
Filtr metalowy
 Filtr metalowy zatrzymuje tłuszcze. Po umyciu w zmywarce nadaje się do ponownego wykorzystania. (fot. Wrozamet)

Jeżeli okap pracować ma w systemie zamkniętym, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj filtrów, które otrzymujemy wraz z urządzeniem. Ich zadaniem jest przechwytywanie zapachów oraz tłuszczów rozprzestrzeniających się w powietrzu. Od tego, jakiego rodzaju i jakości filtry zastosujemy, zależeć będzie skuteczność pracy urządzenia. Nowoczesne okapy wyposażone są często w kilka rodzajów filtrów.

 

Filtry węglowe neutralizują zapachy, są więc szczególnie ważnym elementem wyposażenia okapu pracującego w systemie zamkniętym. Ich trwałość i skuteczność są bardzo różne i najczęściej wprost proporcjonalne do ceny. Niektóre z nich nie nadają się do użytku już po kilku miesiącach pracy, inne doskonale spełniają swoje zadanie przez kilkanaście miesięcy.

 

Filtry przeciwtłuszczowe przechwytują tłuste opary, zapobiegając osiadaniu ich na meblach, jak również wewnątrz mechanizmu samego okapu. Wykonuje się je z materiałów, takich jak akryl, papier, czy włóknina. Filtry tego rodzaju po zużyciu należy wymienić na nowe, nie wolno ich prać i używać ponownie. Nowoczesne filtry przeciwtłuszczowe wykonuje się z metalu. Te z kolei, po dokładnym umyciu, nadają się do wielokrotnego użytku.

Sterowanie, wygodne funkcje

Okap rustykalny
 Okap rustykalny wykończony drewnem dębowym (for. Grass)

Sterowanie pracą najprostszych i najtańszych okapów może ograniczać się do wciśnięcia przełącznika "włącz/wyłącz" uruchamiającego wentylator. Nawet w skromniejszym modelu niezbędna jest przynajmniej trzystopniowa regulacja pracy wentylatora oraz jeden punkt oświetleniowy.

Bardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć nawet dziesięciostopniową regulację wentylatora oraz kilka punktów oświetleniowych, wyposażonych w funkcję regulacji natężenia światła.

Najnowocześniejsze okapy kuchenne mają elektroniczne systemy sterowania (sensory umieszczone są na płycie czołowej), programatory czasu pracy a także wskaźniki zużycia filtrów czy blokady napływu powietrza z zewnątrz. Niektóre z tego typu urządzeń obsługuje się za pomącą pilota.

Estetyka

Rynek okapów kuchennych jest niezwykle bogaty i różnorodny. Bez wątpienia w ofercie którejś z firm znajdziemy model, który stylistycznie będzie pasował do naszej koncepcji aranżacji kuchni. Dziś największą popularnością cieszą się urządzenia wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej o nazwie inox, zainteresowanie klientów wzbudza również blacha kwasoodporna.

Tak wykonane okapy, zwłaszcza z połączenia stali inox ze szkłem szczególnie dobrze komponują się w nowocześnie urządzonych kuchniach. Zwolennicy tradycji zapewne zwrócą uwagę na niezwykle interesującą ofertę okapów rustykalnych wykończonych w miedzi, czy drewnie -. Pomiędzy wzorami nowoczesnymi a rustykalnymi znajduje się równie duży wybór urządzeń o zrównoważonej, klasycznej linii wzorniczej.

Podsumowując - naprawdę jest w czym przebierać, zarówno pod względem kolorów, materiałów wykończeniowych, jakości wykonania, dostępnych funkcji jak i ceny.

Opracowanie: Tomasz Dąbrowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tadzik

30 Gru 2017, 09:42

Technologia nie ominęła również okapów, te nanowocześniejsze mają elektroniczne sterowanie, programatory, wskażniki zuzycia filtrów, blokady, no i można sterować je pilotem.

time image

Gość Zbychu

24 Lis 2017, 12:33

Cichość pracy to nie tylko estetyka, ale zależy od tego czy wymieniamy filtry w terminie, i czy jest stabilnie zamontowany, bo drgania powodują wzrost głośności pracy okapu. A wydajność to inny temat, zależy czy jest odpowiedni by oczyścić powietrze z wielkości metraża twojej ...

time image

07 Gru 2012, 17:50

Cichość pracy to chyba wyłącznie czysto estetyczny powód wyboru takiego, a nie innego okapu? Czy też przekłada się to jakoś na wydajność? Też powinienem kupić teraz jakiś okap, bo widzę u niektórych, jak to wygląda, kiedy nie mają okapu, ale nie wiem, co wybrać. Czasami patrzę ...

Cytat Drodzy Forumowicze! Czy ktoś z Was ma może okap "wyprowadzony" na zewnątrz nie przez podpięcie do komina wentylacyjnego (oczywiście osobnego), tylko ma "wywaloną" dziurę przez ścianę, na której jest zawieszony okap. Mam tak w projekcie ...

time image

Gość aga z wrocławia

13 Lis 2011, 23:34

Drodzy Forumowicze! Czy ktoś z Was ma może okap \"wyprowadzony\" na zewnątrz nie przez podpięcie do komina wentylacyjnego (oczywiście osobnego), tylko ma \"wywaloną\" dziurę przez ścianę, na której jest zawieszony okap. Mam tak w projekcie i nawet się już przyzwyczaiłam do tej ...

time image

13 Lut 2011, 19:06

Najważniejszą rzeczą jest dobrać moc silnika okapu do powierzchni kuchni. Możesz to sobie łatwo obliczyć:http://www.okapykuchenne.pl/shop,prodSzerokość i głębokość jest rzeczą ważną ale nie najważniejszą. Wiadomo im szersza powierzchnia ssania tym większe prawdopodobieństw, ...

time image

Gość Dorota

19 Mar 2010, 18:57

a może ktoś z czytających przerabiał problem okapu do zabudowy a raczej wkładu okapowego? Ciągle się mówi o szerokości okapów, że okap ma być przynajmniej tak szeroki jak kuchenka a najlepiej szerszy? a co z głębokością? Kuchenka ma zazwyczaj 50-60cm głębokości a taki wkład ...

time image

25 Lut 2010, 19:48

Cytat hej!tak na ścianie pod pod okapem mam płytę z inox-u bardzo praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą mieć na ścianie w kuchni płytek. łatwo się ją czyści - po skończony gotowaniu wystarczy przetrzeć jakimś dobrym ...

time image

21 Lut 2010, 10:20

Cytat A co jest na ścianie pod okapempłyta ze stali inox??Pytam ponieważ sam szukam czegoś takiegoPozdrawiam hej!tak na ścianie pod pod okapem mam płytę z inox-u bardzo praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą mieć ...

time image

20 Lut 2010, 16:58

Cytat Jasne, że pokaże a co....już się nawet pochwalić nie można A co jest na ścianie pod okapempłyta ze stali inox??Pytam ponieważ sam szukam czegoś takiegoPozdrawiam

time image

12 Lut 2010, 14:20

Cytat Brzmi jak słabo ukryta reklama, pokażesz nam zdjęcie swojego okapu zamontowanego w kuchni? Jasne, że pokaże a co....już się nawet pochwalić nie można

time image

11 Lut 2010, 19:54

Cytat Marcin sam wiesz....wracając do okapu- to bardzo ważny i bardzo widoczny element więc musi byc ładny i pasowac do kuchniBardzo głośny okap przerobilam w bloku i byl faktycznie uciązliwy. Ten który mam teraz http://www.ceneo.pl/1989291 ...

time image

11 Lut 2010, 15:29

Marcin sam wiesz....wracając do okapu- to bardzo ważny i bardzo widoczny element więc musi byc ładny i pasowac do kuchniBardzo głośny okap przerobilam w bloku i byl faktycznie uciązliwy. Ten który mam teraz http://www.ceneo.pl/1989291 na "1" jest bardzo cichy, na "2" troche go slychac ...

time image

11 Lut 2010, 14:24

Brzmi jak słabo ukryta reklama, pokażesz nam zdjęcie swojego okapu zamontowanego w kuchni?

time image

11 Lut 2010, 13:39

Zgadzam się z moimi przedmówcami. Najważniejsze w okapie są dobre parametry, bo od nich przecież uzależniony jest nasz komfort psychiczny podczas gotowania Ciężko się gotuje kiedy coś huczy nam koło głowy… niestety mój wcześniejszy taki był. Długo szukałam czegoś interesującego ...

time image

21 Sty 2010, 09:18

zgadzam się z przedmówcą im cichsze wydobywające sie z okapu dźwięki tym większy komfort

time image

Gość GLOBALO

21 Sty 2010, 09:15

witajcie, moim zdaniem najważniejszym kryterium przy wyborze okapu jest jego głośność lub inaczej jest jego cichość :-) Co z tego, że kupimy bardzo ładny okap, z super wydajnością jak będzie głośny... poprostu nie będziemy go używać i nic z takiego urządzenia Może jeszcze ...

time image

Gość Leszek

19 Sty 2010, 20:21

Moze i droge, ale płaci się za jakość i design. Albo ktoś ma Opla albo Mercedesa i to i to jezdzi...

time image

19 Sty 2010, 17:07

dokaldnie. Ladne te okapy ale bardzo drogie - ceny zupelnie niekonkurencyjne. Ja mam okpa bardzo podobny do tego modelu- http://www.italprodukt.pl/index.php?option...e&Itemid=53z firmy mastercook http://www.ceneo.pl/1989291 ten model, polecam- bardzo dobrze się sprawuje i jest cichy- a ...

time image

17 Sty 2010, 16:05

Ale te ceny to chyba z kosmosu bo nie wiem kogo stać na okap za ponad 5 000, chyba bardzo niewielu.

time image

28 Maj 2009, 07:24

Chodzi zapewne o to, że jeśli uruchomimy wentylację wyciągową poprzez okap, to okap wyciąga powietrze na zewnątrz, w związku z tym powietrze w kuchni musi być uzupełnione i powietrze wentylacji grawitacyjnej zasysa powietrze z zewnątrz do środka.Stad też przypadek, gdy "wieje nam ...

time image

27 Maj 2009, 20:36

jak to? Ja mam osobną wentylację przygotowaną specjalnie na okap a poza tym mam grawitacyjną - czemu miałoby być nie wolno?

time image

27 Kwi 2009, 13:04

Jak zwykle bywa w takich przypadkach, autor artykułu, "zapomniał" dodać w jakich pomieszczeniach wolno stosować okapy wyciągowe - a moim zdaniem jest to istotne.A jest sporo ograniczeń. Nie wolno stosować okapów wyciągowych w pomieszczeniach w których jest wentylacja grawitacyjna ...

time image

Gość Agnieszka

27 Kwi 2009, 11:52

Witam, zupełnie nie znam się na okapach, a muszę dokonac zakupu takiego urządzenia. Powyższy artykuł jest dla mnie przydatny, jednak pozostaje nie wyjaśniona kwestia: czy okapy podszafkowe oraz szufladowe działają w systemie otwartym? pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny