Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna

Chronią naszą prywatność, nie pozwalają słońcu budzić nas zbyt wcześnie i zdobią wnętrze. Dekoracje okienne mają odpowiedzialne zadania, dlatego nie tak łatwo je wybrać.

ZASŁONY, ROLETY, ŻALUZJE - SPRAWDZONE DEKORACJE OKIENNE

Okna bez zasłon, okna osłonięte roletami, żaluzjami... oszczędne rozwiązania świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, sterylnych wnętrzach. W innych - ciepłych, stylizowanych na dworek, wiejską chatkę czy angielski salonik - nie obejdzie się bez tradycyjnych dekoracji okiennych.

To prawda, mieliśmy ich serdecznie dosyć, ale niechęć już przeszła, ustępując miejsca nowemu zauroczeniu wzorami, wspaniałością tkanin i możliwościom ich kombinacji. Tym bardziej, że pozostało jeszcze pole do swobodnej interpretacji klasyki, czego dowodzą nowoczesne aranżacje.

Poza walorami wizualnymi, zasłony i firany sprawdzają się jako praktyczny element aranżacji, pozwalający na dowolną regulację wpadającego przez okno światła, a nawet nadawanie mu koloru. Mogą także znacznie poprawić proporcje wnętrza i przesądzić o jego stylu. Można je zawiesić w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego funkcję i kierunek, z którego wpada do środka słońce. Wystarczy wybrać tkaniny o odpowiednich kolorach, grubości i gęstości splotu.

Ilość światła można też regulować marszczeniami i drapowaniem zasłon. Sprawę doboru zasłon i firan ogromnie ułatwia bogata oferta tkanin, a także studiów i atelier, specjalizujących się w szyciu na wymiar i ich upinaniu.

Zasłona z tkaniny lnianej New Classics marki Travers
Zasłona z tkaniny lnianej New Classics marki Travers. Wyszywana jest drewnianymi koralikami tworzącymi arabski wzór niczym na dawnych adamaszkach. Szer. 144 cm. (fot. Zimmer+Rohde)
Zasłony uszyte z tkaniny Pleasure z kolekcji Paradise z modnym wzorem dającymi efekt trójwymiarowości
Zasłony uszyte z tkaniny Pleasure z kolekcji Paradise z modnym wzorem dającymi efekt trójwymiarowości. Jedwab, len i bawełna, szer. 140 cm. (fot. Zimmer+Rohde)
Tkaniny zasłonowe Artemizia z kolekcji Silk & Spices
Tkaniny zasłonowe Artemizia z kolekcji Silk & Spices. Ciekawy jest tu sposób nanoszenia wzoru, który jest drukowany na osnowie, przed tkaniem materiału. Bawełna i poliester, szer. 145 cm. (fot. Creation Baumann)

DODATKI DO ZASŁON - UROK DETALI

O ile odchodzimy od wieloelementowych, teatralnych upięć, o tyle nie rezygnujemy z detali, dzięki którym łatwiej zapanować nad materią. Uchwyty do zasłon, obejmy, chwosty, klipsy, ponadto żabki i zakończenia karniszy w dyskretny sposób dopełniają dekorację okienną. Świetnie zaspokajają naszą potrzebę dekorowania, pełniąc rolę domowej biżuterii.

Miedziany klips Motive o śr. 8 cm
Miedziany klips Motive o śr. 8 cm (fot. Pasamona)
Zasłony uszyte z tkaniny Holmewood z kolekcji Sophisticated Living, len (69%) i wiskoza (17%)
Zasłony uszyte z tkaniny Holmewood z kolekcji Sophisticated Living, len (69%) i wiskoza (17%). Obszyto je kontrastową lamówką z tkaniny Ava, która ożywia wnętrze. Marka Jane Churchill. (fot. Colefax & Fowler)
Gotowe zasłony z bawełny Honeysuckle Trall Camomile
Gotowe zasłony z bawełny Honeysuckle Trall Camomile. Cena 1 pary (167 x 137 cm) 449,50 zł; sznur do upinania zasłon kosztuje 129 zł. (fot. Laura Ashley)
Lniane tkaniny z najnowszej kolekcji Amalfia marki Élitis, które powstały z inspiracji wybrzeżem Amalfia
Lniane tkaniny z najnowszej kolekcji Amalfia marki Élitis, które powstały z inspiracji wybrzeżem Amalfia. Ażurowe wzory przeszywane są bawełnianą nicią i dostępne są w trzech wersjach. (fot. SML Concept)

JAK I NA CZYM WIESZAĆ FIRANKI I ZASŁONY?

Ponieważ upinanie zasłon i firan to dość trudna sztuka (nawet jeśli rezygnujemy z wymyślnych lambrekinów, kokard i falban), wiele osób powierza to zadanie specjalistom. Jeśli podejmujemy się tego sami, musimy wiedzieć jak szerokie powinny być zasłony i firany. By tkaniny ładnie się układały, ich szerokość musi być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza. Przy sutych marszczeniach może stanowić ona nawet trzykrotną jego długość.

A co z karniszem? Przed jego kupnem trzeba przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma on być pojedynczy czy podwójny (do zasłony i firany). Karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o ok. 50-60 cm (po 25-30 cm z każdej strony). Dzięki temu będziemy mogli wygodnie zsuwać zasłony poza światło okna.

Po zamontowaniu karnisza okno musi się swobodnie otwierać, dlatego zamocujmy karnisz w odległości minimum 5 cm od wnęki okiennej. Zwróćmy też uwagę na odległość karnisza od ściany, czyli na długość wsporników, które mocujemy do ściany lub liczbę centymetrów, które dzielą karnisz mocowany do sufitu od ściany. Czemu jest taka ważna? Zbyt mała sprawi, że długa zasłona będzie się opierać o parapet zamiast swobodnie zwisać.

Długość zasłony to jednak sprawa upodobań, a przede wszystkim stylu wnętrza. Zazwyczaj kończą się tuż nad posadzką, ale bywa i tak, że fantazyjnie płożą się po podłodze. By efekt był odpowiedni, tkanina powinna zaginać się na długości co najmniej 5 centymetrów i miękko się układać. Taka dekoracja dodaje wnętrzu romantycznego charakteru, lecz wymaga przemyślenia i jest mało praktyczna - nie będzie raczej służyła do codziennego zasłaniania okien. Pamiętajmy też, że takie zasłony, choć same w sobie są wystarczająco ozdobne, potrzebują też efektownego karnisza.

Woal Artemis z kolekcji Voile imprimé marki Élitis
Woal Artemis z kolekcji Voile imprimé marki Élitis. Wzór inspirowany jest tradycyjną sztuką tkacką, poliester. (fot. SML Concept) 
Lniane zasłony z efektem sprania
Lniane zasłony z efektem sprania. Jedna o wymiarach 140 x 270 cm kosztuje 199 zł. (fot. Zara Home)

ZASŁONY I ROLETA - UDANA PARA

W klasycznych, a także tych nowoczesnych aranżacjach wnętrz, pojawia się dość często rozwiązanie, które powinno usatysfakcjonować niezdecydowanych. To połączenie zasłony z roletą. Jest ono niezwykle praktyczne, bowiem likwiduje problem zasuwania zasłon na noc oraz rozsuwania ich na dzień i efektownego upinania chwostem lub klamrą. Spełnia też oczekiwania natury estetycznej - tkanina częściowo zasłania wnękę okienną i tworzy dla niej ładną ramę.

Choć nie ma wskazań co do tego, jaka roleta powinna być łączona z zasłoną, najlepszy efekt uzyskuje się, wykorzystując roletę rzymską. Tkaniny, z których uszyte są dekoracje okienne, mogą być nowoczesne, gładkie, choć w przypadku drukowanych w klasyczne wzory, możemy pozwolić sobie na efektowne zestawienia różnych motywów.

Zasłony uszyto z tkaniny zdobionej fakturą, która odzwierciedla wzór ażurowych rolet rzymskich
Przykład udanego połączenia zasłon z roletą. Zasłony uszyto z tkaniny zdobionej fakturą, która odzwierciedla wzór ażurowych rolet rzymskich. (fot. Eurofirany)
Zestawienie firan z woalu z rzymską roletą z podobnej tkaniny
Zestawienie firan z woalu z rzymską roletą z podobnej tkaniny. Firana gotowa na taśmie o wym. 300 x 200 cm kosztuje 119,90 zł (dostępna też na wymiar). Rolety rzymskie Capri pochodzą z kolekcji Romantica, mogą być szyte na wymiar lub gotowe - roleta o wym. 80 x 170 cm kosztuje 169,90 zł. (fot. Dekoria)
Tkaniny marki Jane Churchill
Tkaniny marki Jane Churchill. Zasłona Lola Flower drukowana w kwiaty (len, bawełna, wiskoza), szer. 129 cm. Roleta z tkaniny Eden, bawełna i len, szer. 139 cm. (fot. Colefax & Fowler)
Roleta zaciemniająca z nowej kolekcji Dobranoc marki Velux
Roleta zaciemniająca z nowej kolekcji Dobranoc marki Velux. Kolekcja zaprojektowana została specjalnie dla dzieci, dlatego też zdobią ją motywy z bajek Disneya. Cena 461 zł. (fot. Velux)
Roleta Capri z kolekcji Marina z wzorem plecionki
Roleta Capri z kolekcji Marina z wzorem plecionki. Może być uszyta na wymiar lub gotowa. Cena najmniejszej gotowej (80 x 170 cm) 194,90 zł, największej (160 x170 cm) - 314,90 zł. (fot. Dekoria)
Markiza marki Velux zmniejszająca nagrzewanie wnętrza nawet o 76 procent
Markiza marki Velux zmniejszająca nagrzewanie wnętrza nawet o 76 procent. Blokuje ona promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i w ten sposób zatrzymuje ciepło na zewnątrz. Cena 259 zł. (fot. Velux)
Roleta Eliza typu dzień i noc
Roleta Eliza typu dzień i noc. Dwa pasy prążkowanej tkaniny przesuwają się względem siebie zaciemniając lub rozjaśniając wnętrze. Roleta ma kasetę, ale nie ma prowadnic, dostępne różne rozmiary - największa ma 250 cm szerokości i 300 cm wysokości. (fot. Presiana)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Lis 2019, 17:26

Drewniane koraliki kojarzą mi się tylko i wyłącznie z takimi koralikami co w latach 90-tych zakładało się zamiast drzwi. Nie idź w tym kierunku. Ładne rolety, żaluzje czy plisy sprawią, że Twoje wnętrze też nabierze innego charakteru. Byliśmy kiedyś w markecie oglądać rolety ...

time image

Gość Bernadetta

23 Lis 2019, 07:21

Witam jaka cena za zasłony z tymi drewnianymi koralikami?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny