Wykonanie ścianki krzywoliniowej o konstrukcji szkieletowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie ścianki krzywoliniowej o konstrukcji szkieletowej
Przy wykonywaniu ścianki krzywoliniowej o konstrukcji szkieletowej największym problemem jest zazwyczaj wygięcie profili poziomych UW zgodnie z projektem i zamocowanie ich do podłogi i sufitu.

Budowę ścianki szkieletowej o przebiegu krzywoliniowym rozpoczyna się od wyznaczenia jej rzutu na podłodze i suficie. Do przeniesienia zarysu ściany z podłogi na sufit można posłużyć się pionem murarskim lub poziomnicą laserową z nakładką kątową. Jeżeli ścianka nie sięga sufitu, wystarczy odpowiednio wygiąć profil górny oraz dolny i przy skręcaniu rusztu skorygować ich wzajemne ustawienie.

 

Największym problemem jest zazwyczaj wygięcie profili poziomych UW zgodnie z projektem i zamocowanie ich do podłogi i sufitu.

 

Do tego celu używa się wstępnie ponacinanych profili do łuków ściennych, które produkuje się w dwóch szerokościach: 50 i 75 mm. Fabrycznie nacięty – co 5 cm – jest tylko środnik takiego profilu.

 

Wstępnie nacięte profile można zastąpić zwykłymi profilami odpowiedniej szerokości, które nacina się szlifierką kątową lub ręcznymi nożycami do blachy. Przycina się jedną półkę profilu, po zewnętrznej stronie łuku, co 5, 10 lub 15 cm – zależnie od promienia krzywizny (rys. 1). Dla ustabilizowania krzywizny nadanej nacinanemu profilowi mocuje się go do podłoża kołkami do szybkiego montażu rozmieszczonymi co 10–15 cm (rys. 2).

Nacinanie profilu UW Mocowanie profilu UW do podłogi za pomocą kołków
Rys. 1. Nacinanie profilu UWRys. 2. Mocowanie profilu UW do podłogi za pomocą kołków

Ustabilizowany ruszt pokrywa się płytami – uprzednio wyprofilowanymi, zwilżonymi lub suchymi (fot. 1). Aby zapobiec przemieszczaniu się słupków przy wyginaniu płyty (zwłaszcza suchej) bezpośrednio na ruszcie, słupki muszą być połączone z profilem UW, a jeśli łuki mają mały promień – dodatkowo połączone paskiem blachy ocynkowanej (40 × 0,5 mm) w połowie wysokości.

 

Ruszt pokrywa się płytami dwuwarstwowo, z zachowaniem przesunięcia styków w pionie i poziomie. Odległość między stykami pionowymi w warstwach powinna być równa przynajmniej trzykrotnej odległości między słupkami. Rozstaw wkrętów mocujących płyty nie może być większy niż 20 cm.

 

Po zamocowaniu do profili płyty szpachluje się na stykach (fot. 2) i koryguje kształt krzywizny. Jeśli krzywizna w sąsiednich pasach nie jest jednakowa, nakłada się dodatkowe warstwy gipsu szpachlowego. Podczas szpachlowania bardzo pomocny jest szablon krzywizny wycięty np. ze sklejki, przykładany do powierzchni ścianki wskazuje miejsca, które trzeba skorygować.

 

Uwaga! Krzywizny nie należy korygować przez szlifowanie płyt, bo drastycznie zmniejsza to ich wytrzymałość.

Przytwierdzanie płyt do profili CW
Szpachlowanie i wzmacnianie taśmą połączeń płyt
Fot. 1. Przytwierdzanie płyt do profili CW (fot. Rigips)
Fot. 2. Szpachlowanie i wzmacnianie taśmą połączeń płyt (fot. Nowa Dolina Nidy)

Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje