Budowa ścianki krzywoliniowej z cegieł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa ścianki krzywoliniowej z cegieł

Ścianki krzywoliniowe z cegieł są znacznie sztywniejsze, a więc stabilniejsze niż proste, i zazwyczaj nie wymagają zbrojenia. Jak prawidłowo ją wykonać?

Ścianka murowana z cegieł klinkierowych nie wymaga tynkowania i ma efektowny rysunek spoin
Ścianka murowana z cegieł klinkierowych nie wymaga tynkowania i ma efektowny rysunek spoin (fot. Vitrosilicon)

Ścianki krzywoliniowe przeznaczone do tynkowania muruje się w ten sam sposób jak ścianki proste: z przewiązaniem kolejnych warstw przez przesunięcie w nich spoin cegieł o połowę ich długości. Po położeniu każdej cegły sprawdza się, czy ścianka nie odchyla się od pionu ani ze swej płaszczyzny.

Ostateczny kształt nadaje się ściance krzywoliniowej z cegieł podczas tynkowania. Do perfekcyjnego wyprowadzenia powierzchni trzeba używać szablonu, który przesuwa się wzdłuż zamocowanych prowadnic.

Mniej dokładne wyprofilowanie krzywizny uzyskuje się, stosując tzw. pasy kierunkowe – pionowe pasy tynku nałożone w odstępach 30–50 cm zależnie od promienia krzywizny, po których prowadzi się odpowiednio zaokrągloną deskę.

Jeśli ścianka ma być wymurowana z cegieł ozdobnych, np. klinkierowych, których lico ma być widoczne z obydwu stron, a spoiny po obydwu stronach mają być jednakowe, przed przystąpieniem do murowania cegły trzeba przyciąć pod odpowiednim kątem.

Sposób przycięcia cegieł pozwalający na uzyskanie po obydwu stronach ścianki krzywoliniowej spoin o tej samej szerokości
Sposób przycięcia cegieł pozwalający na uzyskanie po obydwu stronach ścianki krzywoliniowej spoin o tej samej szerokości

Kąt ścięcia można ustalić np. przez ułożenie warstwy cegieł na sucho. Jeśli lico spoinowanego muru ma być widoczne tylko od strony wklęsłej, a szerokie spoiny po stronie wypukłej nie będą widoczne, docinanie cegieł nie jest konieczne. Ścianki krzywoliniowe z cegieł są znacznie sztywniejsze, a więc stabilniejsze niż proste, i zazwyczaj nie wymagają zbrojenia.

Przykład domu wybudowanego w technologii ściany krzywoliniowej: Dom kopuła czyli egipski chłop ma rację

 

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Kwi 2015, 11:59

Cytat Są - od kilku tysięcy lat, zwłaszcza wśród Inuitów. to eskimosi?

time image

07 Kwi 2015, 11:17

Są - od kilku tysięcy lat, zwłaszcza wśród Inuitów.

time image

07 Kwi 2015, 10:47

czy domy kopułowe ,są modne?

time image

Gość okraglemiasteczko

07 Kwi 2015, 02:30

dom kopułowy można zbudować z różnych materiałów, cegła jest jednym z nich. Najprostszy i najtańszy, a co za tym idzie najszybciej stawiany dom jest z prefabrykatów styropianowych. W jeden dzień można postawić dom w stanie surowym.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje