Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2011-06-27 09:25:19
Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?

Odpowiedź eksperta: Ze względu na grubość i gęstość paneli laminowanych poleciłbym to rozwiązanie, te po prostu słabiej izolują niż deski warstwowe i pozwalają na przenikanie większej ilości ciepła.

Niektórzy klienci są jednak zdecydowani na deski drewniane, głównie ze względu na ich dłuższą żywotność – można je cyklinować w razie uszkodzenia, panele zaś w takich przypadkach trzeba wymieniać. Wówczas przy wyborze duże znaczenie będzie miał gatunek drewna, które musi charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej, dlatego lepiej zrezygnować z takich gatunków jak klon czy buk.

Ponadto deski warstwowe układane nad ogrzewaniem podłogowym wymagają bardzo fachowego montażu. Ze względu bowiem na wyższą temperaturę działającą na posadzkę i niską wilgotność powietrza tuż nad nią łatwo o szybkie wykrycie błędów wykonawczych.

Większość produktów z oferty Castorama przeznaczonych jest do układania na klej. Są jednak i takie, które można ułożyć jako podłogę pływającą – jednak wówczas trzeba się liczyć ze stratami ciepła, które mogą sięgać nawet 50%.

Marek Wierbol
zastępca kierownika działu drewno Castorama

Odpowiedź eksperta: Przy wyborze paneli lub desek warstwowych nad ogrzewanie podłogowe duże znaczenie ma ich grubość – optymalna to 6 mm. Oczywiście można stosować posadzki grubsze. Jest tu pewna zależność – im grubsza posadzka, tym straty ciepła większe, ale jakość samej podłogi wyższa. Wybór pozostawiam klientom.

Jeśli chodzi o produkty szczególnie polecane na ogrzewanie podłogowe, to trudno je wskazać. Każdy produkt dopuszczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym można stosować na takiej instalacji, z uwzględnieniem powyższych wytycznych. W przypadku desek warstwowych znaczenie ma dodatkowo gatunek drewna.

Krzysztof Słyk
doradca działu podłogi Praktiker
 
fot. Baltic Wood

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Sty 2019, 12:14

Zapraszamy, zobacz film TV Budujemy Dom. Ekspert z firmy Demo-Projekt radzi, jaką podłogę drewnianą można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym, jaka jest wymagana wilgotność, czy drewno nie wysycha podgrzewane od spodu. Zobaczcie, cenne rady specjalisty:  

Nadają się te panele, których producent dopuszcza takie zastosowanie. Prawdopodobnie chodzi o maksymalną temperaturę samych paneli, a ta jest najwyższa na ich spodniej stronie. Od góry jest niższa z racji oporu cieplnego (R) samych paneli i podkładu. Pod względem cieplnym ...

time image

09 Gru 2018, 22:28

Filmik filmikiem ale trochę to mało jasne.   Czy wszystkie panele laminowane nadają się na ogrzewanie podłogowe?   Jak interpretować tą temperaturę <=28st. C? To temperatura na powierzchni paneli czy max. temp. płyty grzejnej???   Z filmu wynika, ze ...

time image

10 Paź 2018, 12:57

Drodzy, film krok po kroku - jak układać panele laminowane Swiss Krono:  

time image

Gość Oleg

10 Sie 2015, 07:09

My mamy panele i jednak ta opcja jest wg mnie też najlepsza. Ogrzewamy gazem z amerigas mamy zbiornik - rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne. Polecam każdemu nie ma co sobie życia utrudniać

time image

Gość andzela

30 Cze 2015, 10:33

Jak dla mnie najlepsza opcją sa panele laminowane, warto popytać w różnych hurtowniach takich jak heban.net. Maja spory wybór, a ceny są hurtowe więc po co przepłacać ;) .

time image

07 Kwi 2015, 15:37

Cytat Jednak prawdziwa drewniana podłoga jest najlepsza. Jest najlepsza oczywiście ale nie na ogrzewanie podłogowe.

time image

07 Kwi 2015, 10:52

Jednak prawdziwa drewniana podłoga jest najlepsza.

time image

Gość kom

04 Kwi 2015, 09:11

Zupeonie nienrozumiem jak w naszym klimacie można pragnąc podłogi terakotowej, która przez wiekszoscnroku będzie zimna - szczególnie w lecie kiedy zwykle chodzimy boso.

time image

11 Mar 2014, 09:09

Dla mnie to standardem i regułą powinno być stosowanie wykładzin ceramiczno-kamiennych na ogrzewanie podłogowe.Zimą grzeje latem chłodzi. Wszystkie inne pokrycia to psucie wymyślonego dobrego systemu.

time image

10 Mar 2014, 23:20

Tyle tylko że słonko prawdopodobnie podgrzewa Twoje schody do wyższych temperatur niż robi to podłogówka działająca pod posadzką wykończoną drewnem.

time image

Gość Czytelnik

10 Mar 2014, 15:32

Jakoś te nasze deski desek nie przypominają. Nasączane są wielowarstwowo chemią i ta pod wpływem temperatury powoli nas uracza przez wiele lat swą wonnością a w niektórych wypadkach nawet owej chemii nie wyczuwamy lecz zawsze spowija nasz słodki sen. Czemu, żaden z ekspertów nie ...

time image

30 Kwi 2011, 19:32

Wiedzą Ci z Castoramy i Praktikera że dzwoni tylko nie wiedzą w którym kościele.

time image

30 Kwi 2011, 16:36

Juz to sprawdzałem juz parę razy rok temu jak kończyliśmy dom i wtedy wyszło na jaw, ze tak naprawdę dobrze sie sprawuje deska (barlinecka) z ogrzewaniem, tylko cieńsza 10 mm – kupiliśmy ją naprawdę tanio. Straty ciepła naprawdę niewielkie.

time image

12 Kwi 2011, 11:00

A można dokładniej wiedzieć o co chodzi z tym 50% utraconym ciepłem? Bo nie za bardzo rozumiem..

time image

Gość Rafał

12 Kwi 2011, 09:00

Panie ekspert z castoramy niech Pan jeszcze powie co się dzieje z tymi 50 % straconego ciepła. W jakiś cudowny sposób przenosi się z podłogi poza budynek?.

time image

Gość uhacz

28 Cze 2010, 21:21

U mnie bardzo dobrze sprawuje sie drewno w salonie go kladlem na ogrzewanie i musze przyznac ze jest lepiej niz ok :)..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny