Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2011-06-27 09:25:19
Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?

Odpowiedź eksperta: Ze względu na grubość i gęstość paneli laminowanych poleciłbym to rozwiązanie, te po prostu słabiej izolują niż deski warstwowe i pozwalają na przenikanie większej ilości ciepła.

Niektórzy klienci są jednak zdecydowani na deski drewniane, głównie ze względu na ich dłuższą żywotność – można je cyklinować w razie uszkodzenia, panele zaś w takich przypadkach trzeba wymieniać. Wówczas przy wyborze duże znaczenie będzie miał gatunek drewna, które musi charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej, dlatego lepiej zrezygnować z takich gatunków jak klon czy buk.

Ponadto deski warstwowe układane nad ogrzewaniem podłogowym wymagają bardzo fachowego montażu. Ze względu bowiem na wyższą temperaturę działającą na posadzkę i niską wilgotność powietrza tuż nad nią łatwo o szybkie wykrycie błędów wykonawczych.

Większość produktów z oferty Castorama przeznaczonych jest do układania na klej. Są jednak i takie, które można ułożyć jako podłogę pływającą – jednak wówczas trzeba się liczyć ze stratami ciepła, które mogą sięgać nawet 50%.

Marek Wierbol
zastępca kierownika działu drewno Castorama

Odpowiedź eksperta: Przy wyborze paneli lub desek warstwowych nad ogrzewanie podłogowe duże znaczenie ma ich grubość – optymalna to 6 mm. Oczywiście można stosować posadzki grubsze. Jest tu pewna zależność – im grubsza posadzka, tym straty ciepła większe, ale jakość samej podłogi wyższa. Wybór pozostawiam klientom.

Jeśli chodzi o produkty szczególnie polecane na ogrzewanie podłogowe, to trudno je wskazać. Każdy produkt dopuszczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym można stosować na takiej instalacji, z uwzględnieniem powyższych wytycznych. W przypadku desek warstwowych znaczenie ma dodatkowo gatunek drewna.

Krzysztof Słyk
doradca działu podłogi Praktiker
 
fot. Baltic Wood

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Sty 2019, 12:14

Zapraszamy, zobacz film TV Budujemy Dom. Ekspert z firmy Demo-Projekt radzi, jaką podłogę drewnianą można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym, jaka jest wymagana wilgotność, czy drewno nie wysycha podgrzewane od spodu. Zobaczcie, cenne rady specjalisty:  

Nadają się te panele, których producent dopuszcza takie zastosowanie. Prawdopodobnie chodzi o maksymalną temperaturę samych paneli, a ta jest najwyższa na ich spodniej stronie. Od góry jest niższa z racji oporu cieplnego (R) samych paneli i podkładu. Pod względem cieplnym ...

time image

09 Gru 2018, 22:28

Filmik filmikiem ale trochę to mało jasne.   Czy wszystkie panele laminowane nadają się na ogrzewanie podłogowe?   Jak interpretować tą temperaturę <=28st. C? To temperatura na powierzchni paneli czy max. temp. płyty grzejnej???   Z filmu wynika, ze ...

time image

10 Paź 2018, 12:57

Drodzy, film krok po kroku - jak układać panele laminowane Swiss Krono:  

time image

Gość Oleg

10 Sie 2015, 07:09

My mamy panele i jednak ta opcja jest wg mnie też najlepsza. Ogrzewamy gazem z amerigas mamy zbiornik - rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne. Polecam każdemu nie ma co sobie życia utrudniać

time image

Gość andzela

30 Cze 2015, 10:33

Jak dla mnie najlepsza opcją sa panele laminowane, warto popytać w różnych hurtowniach takich jak heban.net. Maja spory wybór, a ceny są hurtowe więc po co przepłacać ;) .

time image

07 Kwi 2015, 15:37

Cytat Jednak prawdziwa drewniana podłoga jest najlepsza. Jest najlepsza oczywiście ale nie na ogrzewanie podłogowe.

time image

07 Kwi 2015, 10:52

Jednak prawdziwa drewniana podłoga jest najlepsza.

time image

Gość kom

04 Kwi 2015, 09:11

Zupeonie nienrozumiem jak w naszym klimacie można pragnąc podłogi terakotowej, która przez wiekszoscnroku będzie zimna - szczególnie w lecie kiedy zwykle chodzimy boso.

time image

11 Mar 2014, 09:09

Dla mnie to standardem i regułą powinno być stosowanie wykładzin ceramiczno-kamiennych na ogrzewanie podłogowe.Zimą grzeje latem chłodzi. Wszystkie inne pokrycia to psucie wymyślonego dobrego systemu.

time image

10 Mar 2014, 23:20

Tyle tylko że słonko prawdopodobnie podgrzewa Twoje schody do wyższych temperatur niż robi to podłogówka działająca pod posadzką wykończoną drewnem.

time image

Gość Czytelnik

10 Mar 2014, 15:32

Jakoś te nasze deski desek nie przypominają. Nasączane są wielowarstwowo chemią i ta pod wpływem temperatury powoli nas uracza przez wiele lat swą wonnością a w niektórych wypadkach nawet owej chemii nie wyczuwamy lecz zawsze spowija nasz słodki sen. Czemu, żaden z ekspertów nie ...

time image

30 Kwi 2011, 19:32

Wiedzą Ci z Castoramy i Praktikera że dzwoni tylko nie wiedzą w którym kościele.

time image

30 Kwi 2011, 16:36

Juz to sprawdzałem juz parę razy rok temu jak kończyliśmy dom i wtedy wyszło na jaw, ze tak naprawdę dobrze sie sprawuje deska (barlinecka) z ogrzewaniem, tylko cieńsza 10 mm – kupiliśmy ją naprawdę tanio. Straty ciepła naprawdę niewielkie.

time image

12 Kwi 2011, 11:00

A można dokładniej wiedzieć o co chodzi z tym 50% utraconym ciepłem? Bo nie za bardzo rozumiem..

time image

Gość Rafał

12 Kwi 2011, 09:00

Panie ekspert z castoramy niech Pan jeszcze powie co się dzieje z tymi 50 % straconego ciepła. W jakiś cudowny sposób przenosi się z podłogi poza budynek?.

time image

Gość uhacz

28 Cze 2010, 21:21

U mnie bardzo dobrze sprawuje sie drewno w salonie go kladlem na ogrzewanie i musze przyznac ze jest lepiej niz ok :)..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!