Który impregnat sprawdzi się przy renowacji drewna?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Który impregnat sprawdzi się przy renowacji drewna?

Niejednokrotnie zapominamy, jak ważny element krajobrazu stanowią fasada domu czy wyposażenie ogrodu. A te nieustannie narażane są na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego proponujemy produkty marki Sadolin, które pomogą nam przywrócić wspaniały wygląd naszej drewnianej architektury.

aktualizacja: 2020-04-29 11:20:18
Akzo Nobel Decorative Paints

Powłoka na drewno odporna na grzyby

Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy to nowoczesny, powłokotwórczy produkt przeznaczony do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz w celu zabezpieczenia go przed niszczącym wpływem czynników środowiskowych. Tworzy na powierzchni drewna powłokę odporną na grzyby oraz hybrydową powłokę ochronną, która wydłuża trwałość drewna.

Powłoka hybrydowa chroni drewno przed wnikaniem wody, wilgoci i pary wodnej. Impregnat polecany jest w szczególności do malowania płotów, altanek, fasad domków drewnianych, drewnianej architektury ogrodowej oraz innych zewnętrznych powierzchni drewnianych z drewna gładkiego, heblowanego oraz szorstkiego. Natomiast nie jest zalecany do stosowania na powierzchniach dachowych (np. gonty), podłogowych oraz powierzchni z drewna egzotycznego.

Dostępne kolory impregnatu Sadolin Classic Hybrydowy
Dostępne kolory impregnatu Sadolin Classic Hybrydowy

Przygotowanie podłoża pod impregnację

Każda praca renowacyjna drewna rozpoczyna się, co jest niezwykle ważne, od właściwego przygotowania podłoża. Tu musimy zadbać o to, by elementy, które chcemy pomalować były czyste, suche i wolne od starych, łuszczących się powłok.

Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie (nie ma spękań, złuszczeń i innych uszkodzeń) a dodatkowo renowację będziemy przeprowadzać wyrobem tego samego rodzaju to wystarczy, że poprzednie powłoki będą bardzo dokładnie zmatowione drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeżeli natomiast poprzednia powłoka jest uszkodzona lub zamierzamy malować innym produktem lub całkowicie innym kolorem, poprzednie powłoki należy usunąć w całości.

Wszystkie fragmenty drewna, które zostały odsłonięte do surowego drewna lub wymienione na nowe należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę oraz grzybów podstawczaków, które powodują głęboki rozkład drewna. I tutaj polecany jest impregnat techniczny Sadolin SuperBaseHP. Dzięki temu przedłużymy żywotność całej budowli. Drewno spękane lub posiadające inne ubytki, należy wypełnić szpachlówką w odpowiednim kolorze. Następnie całość przeszlifować i dobrze odpylić. Dalej możemy rozpocząć prace malarskie.

Impregnacja drewna

Kiedy nasza altanka jest mocno zniszczona, a stare powłoki zostały w znacznej mierze usunięte, będą potrzebne 2 - 3 warstwy produktu. Oczywiscie jest to uzależnione od chłonności drewna, koloru i szczególnie trudnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy o tym, że otrzymany kolor będzie zależeć od ilości i grubości warstw. Błędem często popełnianym jest malowanie zgodnie z zasadą "raz a dobrze". Zbyt grube warstwy nie są trwałym zabezpieczeniem.

Malowanie drewna to rozprowadzanie produktu dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna, najlepiej właściwym pędzlem. Co to znaczy? Trzeba dobrać odpowiednie włosie pędzla do rodzaju produktu, którym pracujemy. Tu obowiązuje zasada: produkt wodny - pędzel z włosiem syntetycznym, produkt na bazie rozpuszczalników - pędzel z włosiem naturalnym lub mieszanka włókien sztucznych i naturalnych.

Dobrą praktyką w celu uzyskania dobrze wykonanej pracy będzie tzw. szlifowanie międzywarstwowe i dokładne odpylanie. Ma to na celu wzmocnienie trwałości wymalowania. Poszczególne warstwy trzeba nakładać przestrzegając także odpowiednich odstępów czasu.

Malowanie drewna to rozprowadzanie produktu dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna
Malowanie drewna to rozprowadzanie produktu dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna

W przypadku impregnatów np. Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy, kolejną warstwę nakładamy po 14 godzinach (w praktyce na drugi dzień), natomiast w przypadku lakierobejc wodnych np. Sadolin Extreme kolejną warstwę nakładamy już po 4 godzinach (w praktyce kolejne warstwy możemy nałożyć tego samego dnia). Należy zadbać również o dobre warunki pogodowe, które także będą wpływać na trwałość wymalowania. To w konsekwencji spowoduje, że będziemy cieszyć się długie lata z wyglądu naszego odświeżonego ogrodu.

Sadolin Lakierobejca Extreme chroni drewno do 12 lat, tworzy powłoki odporne na grzyby pleśniowe i biokorozję. Dodatkowo zastosowana w niej Technologia StayCleanTM sprawia, że brud nie przylega do wymalowanej powierzchni i łatwo się zmywa. Po każdym deszczu drewno znów wygląda pięknie i czysto. Docenią to szczególnie właściciele domów i domków z drewnianymi fasadami. Jest przy tym łatwa w aplikacji, nie chlapie, równomiernie się rozprowadza i szybko schnie.

Sadolin Extreme jest jedyną lakierobejcą na polskim rynku z rewolucyjną technologią StayClean™, która sprawia, że brud nie przylega do drewna i łatwo się zmywa. Produkt zapewnia do 12 lat ochrony i piękna drewna.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Robert

11 Cze 2020, 15:00

Przykro mi, że ten wyrób poleca mój ulubiony stolarz! Niestety pomimo dokładnego przestrzegania reżimu stosowania, produkt się nie sprawdził. W pierwszym roku efekt był fantastyczny! Natomiast po dwóch latach ławeczka w ogrodzie wygląda fatalnie. Kolor jest tylko lekko "naruszony", ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje