Farba magnetyczno-tablicowa blaknie i widać na niej smugi!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Farba magnetyczno-tablicowa blaknie i widać na niej smugi!

Farby magnetyczna i tablicowa nie zawiodły - magnesy dobrze się na nich trzymają, rysunki i napisy można łatwo zetrzeć. Okruchy kredy osypują się na podłogę i muszę ją odkurzać. Kolor czarny blaknie wraz z każdym kolejnym myciem i ścieraniem. Widać na nim smugi - mówią Ewa i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany malowali w 2016 r.

Pomieszczenia: sypialnie dzieci.

Farby: specjalne na sufit, lateksowe oraz tablicowa i magnetyczna. Kolor - biały, pudrowy róż, waniliowy, czarny.

Narzędzia: pędzle, wałki i teleskopowy drążek, taśma malarska, folie i papier do ochrony podłogi.

Decyzja: we wszystkich pomieszczeniach użyliśmy farb lateksowych, bo są trwalsze i wytrzymalsze, niż akrylowe. Zrobiliśmy tak ze względu na dzieci. Mamy troje, więc liczyliśmy się z koniecznością mycia ścian, szczególnie na klatce schodowej i w sypialniach. Aby skierować ich ekspresję i wenę twórczą na wyznaczone miejsca, w dwóch pokojach synów pomalowaliśmy jedną ścianę farbą tablicową i magnesową. Młodszy ciągle na niej rysuje i zawiesza magnesy z samochodami, starszy używa m.in. do zapisywania wzorów chemicznych. Jeśli córka zechce mieć taką powierzchnię, bez problemu ją sprawimy - w puszce zostało dużo farby.

Wybraliśmy wyroby, które są przewidziane do pokojów dzieci i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, czyli nie mają szkodliwych substancji oraz są odporne na mycie na mokro i ścieranie. Zastosowaliśmy kolory gotowe, stopień połysku - głęboki mat i satyna. Sufity wykończyliśmy farbami właśnie do nich.

Fragment ściany pomalowany farbą tablicowo-magnetyczną
Starszy syn używa czarnej ściany np. do zapisywania wzorów chemicznych.

Wykonanie: Tomek - farby kładliśmy samodzielnie. Najpierw ściany wykończone płytami g-k i nośne otynkowane tynkiem gipsowym pomalowaliśmy specjalną farbą gruntującą - dom jest nowy, więc ściany wymagały solidnego zagruntowania. Kiedy wyschła, emulsje lateksowe nakładaliśmy dwukrotnie - drugą warstwę dopiero po porządnym wyschnięciu pierwszej. Warstw magnesowej jest więcej, chyba ze cztery, a na niej jeszcze powłoka tablicowej. Farba jest gęsta, ale wałkiem kładzie się ją dość łatwo.

Pokój
Przed naniesieniem powłok lateksowych i magnetyczno-tablicowych, podłoże zagruntowano specjalną farbą gruntującą.

Farby do wnętrz - rady i przestrogi:

Ewa: Farby magnetyczna i tablicowa nie zawiodły - magnesy dobrze się na nich trzymają, rysunki i napisy można łatwo zetrzeć. Okruchy kredy osypują się na podłogę i muszę ją odkurzać. Kolor czarny blaknie wraz z każdym kolejnym myciem i ścieraniem. Widać na nim smugi. Jeśli zacznie wyglądać źle, położę nową warstwę farby. Co jeszcze przeszkadza? Dość mocny specyficzny zapach podczas aplikacji, trzeba dobrze wywietrzyć pokoje, zanim przeprowadzą się do nich maluchy.

Lateksowe powłoki myliśmy, a nawet szorowaliśmy, niejednokrotnie. Wymagały tego okolice łączników, kanap, schodów. Zauważyłam, że mycie nie odbarwia jasnych farb, gorzej z ciemnymi, pozostają na nich plamy.

Ściany pomalowane satynowymi farbami lateksowymi
Resztę pomieszczeń w domu pomalowano satynowymi farbami lateksowymi, odpornymi na wilgoć i szorowanie.

Farby do wnętrz - koszty:

  • Farby lateksowe około 1200 zł, tablicowe i magnetyczne 500 zł.
  • Robocizna - we własnym zakresie.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny