Farba magnetyczno-tablicowa blaknie i widać na niej smugi!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Farba magnetyczno-tablicowa blaknie i widać na niej smugi!

Farby magnetyczna i tablicowa nie zawiodły - magnesy dobrze się na nich trzymają, rysunki i napisy można łatwo zetrzeć. Okruchy kredy osypują się na podłogę i muszę ją odkurzać. Kolor czarny blaknie wraz z każdym kolejnym myciem i ścieraniem. Widać na nim smugi - mówią Ewa i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany malowali w 2016 r.

Pomieszczenia: sypialnie dzieci.

Farby: specjalne na sufit, lateksowe oraz tablicowa i magnetyczna. Kolor - biały, pudrowy róż, waniliowy, czarny.

Narzędzia: pędzle, wałki i teleskopowy drążek, taśma malarska, folie i papier do ochrony podłogi.

Decyzja: we wszystkich pomieszczeniach użyliśmy farb lateksowych, bo są trwalsze i wytrzymalsze, niż akrylowe. Zrobiliśmy tak ze względu na dzieci. Mamy troje, więc liczyliśmy się z koniecznością mycia ścian, szczególnie na klatce schodowej i w sypialniach. Aby skierować ich ekspresję i wenę twórczą na wyznaczone miejsca, w dwóch pokojach synów pomalowaliśmy jedną ścianę farbą tablicową i magnesową. Młodszy ciągle na niej rysuje i zawiesza magnesy z samochodami, starszy używa m.in. do zapisywania wzorów chemicznych. Jeśli córka zechce mieć taką powierzchnię, bez problemu ją sprawimy - w puszce zostało dużo farby.

Wybraliśmy wyroby, które są przewidziane do pokojów dzieci i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, czyli nie mają szkodliwych substancji oraz są odporne na mycie na mokro i ścieranie. Zastosowaliśmy kolory gotowe, stopień połysku - głęboki mat i satyna. Sufity wykończyliśmy farbami właśnie do nich.

Fragment ściany pomalowany farbą tablicowo-magnetyczną
Starszy syn używa czarnej ściany np. do zapisywania wzorów chemicznych.

Wykonanie: Tomek - farby kładliśmy samodzielnie. Najpierw ściany wykończone płytami g-k i nośne otynkowane tynkiem gipsowym pomalowaliśmy specjalną farbą gruntującą - dom jest nowy, więc ściany wymagały solidnego zagruntowania. Kiedy wyschła, emulsje lateksowe nakładaliśmy dwukrotnie - drugą warstwę dopiero po porządnym wyschnięciu pierwszej. Warstw magnesowej jest więcej, chyba ze cztery, a na niej jeszcze powłoka tablicowej. Farba jest gęsta, ale wałkiem kładzie się ją dość łatwo.

Pokój
Przed naniesieniem powłok lateksowych i magnetyczno-tablicowych, podłoże zagruntowano specjalną farbą gruntującą.

Farby do wnętrz - rady i przestrogi:

Ewa: Farby magnetyczna i tablicowa nie zawiodły - magnesy dobrze się na nich trzymają, rysunki i napisy można łatwo zetrzeć. Okruchy kredy osypują się na podłogę i muszę ją odkurzać. Kolor czarny blaknie wraz z każdym kolejnym myciem i ścieraniem. Widać na nim smugi. Jeśli zacznie wyglądać źle, położę nową warstwę farby. Co jeszcze przeszkadza? Dość mocny specyficzny zapach podczas aplikacji, trzeba dobrze wywietrzyć pokoje, zanim przeprowadzą się do nich maluchy.

Lateksowe powłoki myliśmy, a nawet szorowaliśmy, niejednokrotnie. Wymagały tego okolice łączników, kanap, schodów. Zauważyłam, że mycie nie odbarwia jasnych farb, gorzej z ciemnymi, pozostają na nich plamy.

Ściany pomalowane satynowymi farbami lateksowymi
Resztę pomieszczeń w domu pomalowano satynowymi farbami lateksowymi, odpornymi na wilgoć i szorowanie.

Koszty zakupu farb do wnętrz:

  • Farby lateksowe około 1200 zł, tablicowe i magnetyczne 500 zł.
  • Robocizna - we własnym zakresie.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!