Czy muszę współuczestniczyć w kosztach budowy ogrodzenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy muszę współuczestniczyć w kosztach budowy ogrodzenia?

Kupiłem działkę, która z jednej strony jest już ogrodzona. Właściciel sąsiedniej działki zwrócił się do mnie o pokrycie części kosztów budowy ogrodzenia. Ponieważ jak na razie nie planuję budowy na kupionej działce, nie bardzo mam ochotę ponosić wydatków na niepotrzebny dla mnie płot. Przy okazji okazało się, że ogrodzenie przebiega skośnie do granicy i na odcinku ok. 20 m w całości postawione jest na moim terenie. Czy zatem mam obowiązek pokrycia części kosztów tego ogrodzenia i jak z punktu widzenia prawa, przedstawia się problem wejścia na mój teren?

Odpowiedź eksperta: Żadne przepisy nie nakazują ustawiania ogrodzeń między sąsiednimi działkami, a ich budowa zależy jedynie od woli właścicieli. Na ich postawienie nie trzeba uzyskiwać żadnego pozwolenia ani zgłaszać zamiaru budowy w urzędzie, jeśli planowana wysokość ogrodzenia nie przekracza 2,2 m.

Formalnie budowa ogrodzenia bez zgody sąsiada możliwa jest jedynie na własnym terenie, w taki sposób, aby jego elementy nie przechodziły poza granicę działki. Jednak najczęściej ogrodzenie stawiane jest w granicy i od wzajemnych ustaleń między właścicielami zależy, kto i w jakim stopniu ponosi koszty ich budowy.

Z przepisów prawa wynika, że ogrodzenie postawione w linii rozgraniczenia jest własnością obu właścicieli działek (tzw. domniemanie współwłasności), a koszty jego utrzymania powinni ponosić oni w równych częściach. Nie znaczy to jednak, że wspólnie muszą ponosić koszty jego budowy. Jeśli bowiem jedna ze stron stawia ogrodzenie w granicy bez zgody sąsiada, zajmuje jednocześnie pas jego działki (np. o szerokości połowy podmurówki).

W takiej sytuacji druga strona oddaje jakby w użytkowanie ten pas gruntu, choć sama nie musi być zainteresowana budową ogrodzenia. W uzasadnionych przypadkach może nawet domagać się rozebrania takiego ogrodzenia lub dzierżawy bądź wykupu tego pasa gruntu. Natomiast w stanie tzw. spokojnego posiadania (strony nie zgłaszają przez wiele lat zajęcia pasa gruntu pod ogrodzenie) obaj właściciele mają obowiązek solidarnego ponoszenia kosztów jego utrzymania (np. malowania, naprawy).

W praktyce mamy do czynienia najczęściej z dwiema sytuacjami - sąsiad zaczyna budować ogrodzenie w granicy lub kupujemy działkę już ogrodzoną. W pierwszym przypadku, jeśli nie wystąpi on o zgodę na budowę w granicy (niezależnie od ustaleń, kto w jakim stopniu ponosi koszty), to mamy prawo żądać wstrzymania robót i przesunięcia płotu poza linię rozgraniczenia.

Jeśli płot już istnieje, to nie musimy partycypować w kosztach jego budowy, a w przypadku rażącego przekroczenia granicy możemy domagać się jego rozebrania lub wykupienia zajętego w ten sposób gruntu.

Budowa i kolorowanie drewnianego płotu
Rob in Wood i Waldemar Sokalski budują i kolorują niezwykłej urody drewniany płot. A na deser scena z "Samych Swoich", którą znakomici stolarze i aktorzy odegrali przy nowo zbudowanym płocie.

Redakcja BD
fot. L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Wrz 2021, 11:53

14 godzin temu, Elfir napisał: czy te kostki są na twoim gruncie? @Elfir, jesteś genialna!!! Zrozumiałaś o co chodzi z tymi słupkami po środku, wiesz jakie ogrodzenie postawił gość domin za swoje pieniążki i wiesz, że kostki sąsiada opierając się ...

time image

04 Wrz 2021, 21:18

czy te kostki są na twoim gruncie?

time image

Gość domin

04 Wrz 2021, 14:06

sasiad nie pozwolił postawic slupka po środku wiec ogrodzilem sie w swoim . pytanie czy sasiad moze korzystac i wykorzystac moje ogrodzenie do zabezpieczenia kostki brukowe potraktował moje ogrodzenie za kraweznik rozporowy , ogrodzenie za moje pieniazki i nie pozwolił postawic slupka w granicy

time image

03 Sie 2021, 15:35

44 minuty temu, Gość A napisał: aru---, podczytywacz---czyżby Sąsiedzi się podszywają? Prawda zawsze leży gdzieś po środku.   Po żadnym "pośrodku" Tak, jak pośrodku nie stoi płot. On stoi na działce tam, gdzie jest prawda.

time image

Gość A

03 Sie 2021, 14:50

aru---, podczytywacz---czyżby Sąsiedzi się podszywają? Prawda zawsze leży gdzieś po środku.

time image

aru

03 Sie 2021, 13:48

1 godzinę temu, Gość A napisał: aru--- Zasiegnieta Porada prawna --- to nie posiadanie prawnika. Nie pisałam że taka osoba mnie reprezentuje --- bo i nie ma gdzie. Przypomnę że szukam polubownego rozwiązania --- . Każdy interpretuje prawo jak chce --- niekoniecznie ...

time image

03 Sie 2021, 12:56

3 minuty temu, Gość A napisał: Każdy interpretuje prawo jak chce Tak jak czynisz i Ty   5 minut temu, Gość A napisał: szukam polubownego rozwiązania Ale prawda JEST po Twojej stronie                   19 ...

time image

Gość A

03 Sie 2021, 12:41

aru--- Zasiegnieta Porada prawna --- to nie posiadanie prawnika. Nie pisałam że taka osoba mnie reprezentuje --- bo i nie ma gdzie. Przypomnę że szukam polubownego rozwiązania --- . Każdy interpretuje prawo jak chce --- niekoniecznie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

time image

aru

02 Sie 2021, 19:07

ciekawe, masz prawnika, a szukasz porady na forum nie chce mi się tego wszystkiego czytać, ale prawnik powinien wiedzieć, że stara zasada mówi, że czyj grunt tego naniesienia, chyba, że ten ma prawo do dysponowania cudzą nieruchomością na cele budowlane;  jeżeli w akcie nie ...

time image

Gość A

02 Sie 2021, 17:08

Podczytywacz--- czytanie bez zrozumienia to problem mojego sąsiada a nie Twój. Nie muszę tu wstawić całego aktu notarialnego bo nie do tego służy forum. Wrzucam Swój problem a jak ktoś nie chce nie musi odpowiadać. Może ktoś miał lub ma podobny problem i tyle. Nie zamierzam nikogo obrażać.

time image

01 Sie 2021, 18:42

Żeby wszyscy czytali ze zrozumieniem to co piszesz- to powinnaś również PISAĆ ZE ZROZUMIENIEM... Cykasz po kropelce informacje, dodajesz ni stąd, ni zowąd jakieś szczegóły...   Napisz DOKŁADNIE co jest w akcie - zacytuj istotne szczegóły, abyśmy wiedzieli tak jak Dnia ...

time image

Gość A

01 Sie 2021, 07:51

Tzn że nie wszyscy czytają że zrozumieniem. W akcie jest też zapis- stan faktyczny jest znany. A o ogrodzeniu w działce sąsiad wiedział jeszcze przed zakupem. Wyraził też zgodę aby tak pozostało do czasu budowy stałego ogrodzenia a do tego jeszcze daleko.

time image

30 Lip 2021, 21:01

2 godziny temu, Gość A napisał: Prawnik ma inne zdanie. No to działaj pod jego kuratelą... on zna okoliczności, papiery...   Dnia 27.07.2021 o 15:56, Gość A napisał: swobodny dostęp do tej wąskiej części działki i tak ograniczy ...

time image

30 Lip 2021, 20:31

1 godzinę temu, Gość A napisał:   Prawnik ma inne zdanie.   Ale Ty się powołujesz na akt notarialny, że działka "nieogrodzona i niezabudowana". Ale skoro był na niej płot, to poświadczyliście notariuszowi nieprawdę.

time image

Gość A

30 Lip 2021, 18:51

Podczytywacz---Siatka, fundament. Poproszę o podstawę prawną---niby Twój a już sąsiada bo na jego gruncie? Prawnik ma inne zdanie.

time image

29 Lip 2021, 18:28

Dnia 27.07.2021 o 05:54, Gość A napisał: Chce oczywiście nowe ogrodzenie wspólne w ścisłej granicy ale nie chce rozebrać starego stojącego około 50 cm od granicy. A z czego jest ten stary płot, niby Twój, a faktycznie jednak jego ( bo na jego działce)? ...

time image

Gość A

29 Lip 2021, 12:34

Ja niby Pawlaczka --- nie wiem czy da radę. Ja nie pijąca -- sąsiad chyba też. Poważnie - to chce mieć tylko spokój. Uporządkować sporna część i niech każdy grzebie w swoim grajdołku.

time image

28 Lip 2021, 07:46

24 minuty temu, Buster napisał: Ale tu jest Kargul i Pawlaczka, nie wiadomo czy da radę    Zależy jaka będzie oferta. Na stole, rzecz jasna.

time image

28 Lip 2021, 07:20

8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Trzeba się dogadać przy stole suto zastawionym Ale tu jest Kargul i Pawlaczka, nie wiadomo czy da radę 

Przypomina mi się awantura o miedzę Kargula z Pawlakiem i scena z garnkami i koszulami. Trzeba się dogadać przy stole suto zastawionym. W innym przypadku sąsiad będzie robił dalej po swojemu i tak bez końca.

time image

Gość A

27 Lip 2021, 13:56

Płot stoi na działce sąsiedniej ale 50 cm działki sąsiada znajduje się po Mojej stronie. Nie chcę żeby ktoś zarzucał mi że korzystam z jego gruntu tylko skoro zdecydowaliśmy że wspólnie postawimy nowy w ścisłej granicy to czemu sąsiad nie chce rozebrać istniejącego? Chce ...

time image

27 Lip 2021, 10:51

6 godzin temu, Gość A napisał:  ale nie chce rozebrać starego stojącego około 50 cm od granicy. Trochę dziwne?   Ale na czyjej działce stoi te 50 cm. Na jego? No to jego cyrk! Niech se trzyma, aż mu zgnije.

Dnia 13.07.2021 o 12:42, Edyta Chrzęszczyk napisał: Ciężko powiedzieć czy był własnością sąsiada, bo płot już był kiedy ja kupowałam działkę. Sąsiad kupił ją dwa lata później. Napisałam wyżej. Proszę jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać ...

time image

Gość A

27 Lip 2021, 03:54

Zgodnie z zasadą? Moje ogrodzenie całość od wielu lat. Sąsiad kupił działkę nieogrodzona i niezabudowana. Chce oczywiście nowe ogrodzenie wspólne w ścisłej granicy ale nie chce rozebrać starego stojącego około 50 cm od granicy. Trochę dziwne?

Zgodnie z zasadą "co na moim gruncie to moje" ogrodzenie należy więc do sąsiada (zgodnie z linią podziału geodezyjnego).

Ogrodzenie na granicy jest wspólne a w zasadzie sąsiedzi muszą dbać o jego utrzymanie etc. Cała reszta sporów kończy się w sądzie na sprawach cywilnych. Najlepiej mieć rachunki i świadków a jeszcze lepiej się dogadać. O co się toczy spór, skoro macie zamiar stawiać nowe ogrodzenie?

time image

Gość A

26 Lip 2021, 04:18

Moja sytuacja. Po podziale rodzinnej posesji część ogrodzenia znalazła się w działce która później została sprzedana. Teraz nowy Właściciel pomimo wcześniejszych ustaleń że stan taki zostaje do czasu budowy stałego ogrodzenia teraz twierdzi że ta część mojego ogrodzenia ...

time image

20 Lip 2021, 11:52

43 minuty temu, Gość Cywil napisał: Ja mam problem tego typu iż postawiłem płot z siatki na mojej działce i posadziłem bluszcz, obecny właściciel stwierdził że pluszcz mi się nie podoba i sprysksl jakąś chemia. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji Zgłoszenie ...

time image

Gość Cywil

20 Lip 2021, 11:04

Ja mam problem tego typu iż postawiłem płot z siatki na mojej działce i posadziłem bluszcz, obecny właściciel stwierdził że pluszcz mi się nie podoba i sprysksl jakąś chemia. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji

time image

13 Lip 2021, 14:17

Dnia 13.07.2021 o 14:37, Edyta Chrzęszczyk napisał:  Ale ja też kupiłam działkę z tym samym płotem i wcale nie uważam, że ten płot był tylko mój, tak jak nie jest tylko sąsiada. Powiedzmy, że był wspólny.     Twoje założenie jest nieprawdziwe. ...

time image

13 Lip 2021, 12:37

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: źródło: https://www.kancelariakufieta.pl/kancelaria-wroclaw/artykuly/plot-zgodnie-z-prawem/   "Przez długie lata obowiązywała niepisana reguła prawej strony tzn. każdy z sąsiadów stawiał ...

time image

13 Lip 2021, 11:26

Dnia 13.07.2021 o 12:42, Edyta Chrzęszczyk napisał: Ciężko powiedzieć czy był własnością sąsiada, bo płot już był kiedy ja kupowałam działkę. Sąsiad kupił ją dwa lata później. Napisałam wyżej.   Sąsiad kupił działkę z płotem, ...

time image

13 Lip 2021, 10:42

1 godzinę temu, retrofood napisał: Bo chcieli mieć swój płot, na swojej działce. Wolno im. A Ty do starego płotu nic nie masz. Kupiłaś działkę, kiedy płot stał. Był więc w całości (kosztowo) własnością sąsiada.  Ciężko powiedzieć ...

źródło: https://www.kancelariakufieta.pl/kancelaria-wroclaw/artykuly/plot-zgodnie-z-prawem/   "Przez długie lata obowiązywała niepisana reguła prawej strony tzn. każdy z sąsiadów stawiał ogrodzenie od przodu posesji oraz z prawej jej strony. Jednakże z uwagi na brak ...

time image

13 Lip 2021, 08:52

Dnia 13.07.2021 o 08:42, Gość Basia1977 napisał:  Dlaczego natomiast nie uzgodnił ze mną wymiany ogrodzenia i ewentualnego podziału kosztów.   Bo chcieli mieć swój płot, na swojej działce. Wolno im. A Ty do starego płotu nic nie masz. Kupiłaś działkę, ...

time image

Gość Basia1977

13 Lip 2021, 06:42

A co w takiej sytuacji? W 2014 r. zakupiliśmy działkę, która z jednej strony była ogrodzona. Wybudowaliśmy tam dom i od pięciu lat mieszkamy. Dwa lata później, działkę "za istniejącym płotem" zakupili nowi sąsiedzi. Nie uzgadniając z nami żadnych kwestii dotyczących wymiany ...

time image

02 Maj 2021, 14:24

49 minut temu, Gość Grażyna napisał: Czy mogę od mojej strony na tym płocie zawiesić siatka cieniująca ją??? To pytanie raczej do sąsiada... nie rozmawiacie ze sobą ???   On się ucieszy, bo nie będzie musiał inwestować w siatkę cieniującą

time image

Gość Grażyna

02 Maj 2021, 13:34

Witam Sąsiad postawił płot panelowy na granicy działki. Czy mogę od mojej strony na tym płocie zawiesić siatka cieniująca ją???

time image

25 Lut 2021, 15:39

Ale jak będą kiedyś malowali, odświeżali - byłoby dobrze kupić impregnat, farbę i od swojej strony ich wesprzeć pędzlem w dbaniu o to - jakby nie było dzisiaj - wspólne ogrodzenie. Plusem jest że nie musiałeś partycypować w kosztach budowy. Minusem że jeśli z lewej ...

time image

25 Lut 2021, 14:28

9 minut temu, Gość Reksio napisał: Kupilem działkę i jest z obu stron ogrodzona z lewej i prawej. Pytanie moje czy jak sasiedzi beda chcieli czesc pieniędzy za postawienie tych ze płotów to czy muszę ich splacic. Jak będą chcieli Nie, to zależy od Ciebie ...

time image

Gość Reksio

25 Lut 2021, 14:17

Kupilem działkę i jest z obu stron ogrodzona z lewej i prawej. Pytanie moje czy jak sasiedzi beda chcieli czesc pieniędzy za postawienie tych ze płotów to czy muszę ich splacic. Jak będą chcieli

time image

Gość grek

07 Gru 2020, 11:23

Głupoty, tak naprawę błąd pomiaru to 15 cm. I sąsiad może sobie walnąć ogrodzenie idealnie w błędzie pomiaru. Co wtedy zrobić - wezwać do usunięcia jeśli nie usunie usunąć samemu... sądy, biegli to są instytucje, które na papierze są a w życiu ich działanie nic nie daje...

time image

Gość Bogdan

24 Cze 2018, 17:31

Jest to naruszenie Pana własność , kto zbudował powinien rozebrać i przestawić. Daje Pan jemu czas jeśli nie to zgłasza do Prokuratury z mapką opisem zdięćiami .

time image

27 Kwi 2013, 12:12

Prawnie - nie może.

time image

Gość jan

27 Kwi 2013, 12:04

A jeśli ogrodzenie stoi w całości na mojej części działki (czyli po zewnętrznej stronie ogrodzenie licuje się z linią graniczną działek), to czy sąsiad od strony własnej działki może tak po prostu przymocować cośkolwiek (rygle i sztachety!) do słupków mojego ogrodzenia, które ...

time image

Gość Sulent

26 Lis 2012, 09:14

Podstawowe kwestie podziału nieruchomości reguluje Kodeks Cywilny - Księga druga:Własność i inne prawa rzeczowe. Patrz: Dział II-Treść i wykonywanie własności; art. 151-154 określają te kwestie - opisane w artykule. Greg: poczekaj na efekty pracy geodety - później podejmij ...

time image

Gość Greg

22 Lis 2012, 10:48

A co w sytuacji gdy sąsiad wymyślił sobie, ze granica jest sporna i wystąpił o wznowienie graniczników i postawił płot. Mimo iż praca geodety nie została zdana do urzędu ???.

time image

22 Lis 2012, 10:48

Kupiłem działkę, która z jednej strony jest już ogrodzona. Właściciel sąsiedniej działki zwrócił się do mnie o pokrycie części kosztów budowy ogrodzenia. Ponieważ jak na razie nie planuję budowy na kupionej działce, nie bardzo mam ochotę ponosić wydatków na niepotrzebny ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje