Budowa ogrodzenia z gabionów - jak to zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa ogrodzenia z gabionów - jak to zrobić?

Jak wznieść ogrodzenie z gabionów? Czy można to zrobić samodzielnie? Czym wypełnić gabiony?

aktualizacja: 2021-12-15 08:55:49

Cokoły i słupki wznosi się również z gabionów, czyli koszy drucianych (stalowych, ocynkowanych ogniowo), wypełnianych granitem, piaskowcem, otoczakami, kostką brukową, tłuczniem, gruzem, drewnem, korą drzew czy też szkłem z recyklingu, a więc właściwie dowolnym materiałem. Wielkość oczek kosza musi być dostosowana do rodzaju planowanego wypełnienia.

To ostatnio modna opcja, jednak pamiętajmy, że przegroda taka ma raczej surowy charakter i nie wszędzie pasuje. Jest za to masywna i szczelna, zatem bardzo dobrze izoluje.

Do budowy ogrodzeń najczęściej stosuje się specjalne 10-20 cm panele gabionowe, znacznie cieńsze, niż kosze przeznaczone do budowy murków oporowych. Stabilizowane są one od wewnątrz za pomocą specjalnych słupków betonowanych w podłożu. Kosze z siatki plecionej (nie zgrzewanej) mają mniej spawów narażonych na korozję.

W każdym przypadku bardzo istotne jest poprawne skręcenie koszy i wypełnianie ich w delikatny sposób, nie powodujący uszkodzenia drutu ani deformacji całej konstrukcji. W zestawie można kupić panele pełniące rolę przęseł, słupki gabionowe oraz grubą siatkę stalową, którą montuje się w dowolnej konfiguracji z gabionami.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli nie chcemy okalać posesji szczelnym murem, panele gabionowe można połączyć z siatką metalową, albo wykonać z nich jedynie słupy i podmurówkę. (fot. Progress Eko)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje