Budowa ogrodzenia z gabionów - jak to zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa ogrodzenia z gabionów - jak to zrobić?

Jak wznieść ogrodzenie z gabionów? Czy można to zrobić samodzielnie? Czym wypełnić gabiony?

aktualizacja: 2021-12-15 08:55:49

Cokoły i słupki wznosi się również z gabionów, czyli koszy drucianych (stalowych, ocynkowanych ogniowo), wypełnianych granitem, piaskowcem, otoczakami, kostką brukową, tłuczniem, gruzem, drewnem, korą drzew czy też szkłem z recyklingu, a więc właściwie dowolnym materiałem. Wielkość oczek kosza musi być dostosowana do rodzaju planowanego wypełnienia.

To ostatnio modna opcja, jednak pamiętajmy, że przegroda taka ma raczej surowy charakter i nie wszędzie pasuje. Jest za to masywna i szczelna, zatem bardzo dobrze izoluje.

Do budowy ogrodzeń najczęściej stosuje się specjalne 10-20 cm panele gabionowe, znacznie cieńsze, niż kosze przeznaczone do budowy murków oporowych. Stabilizowane są one od wewnątrz za pomocą specjalnych słupków betonowanych w podłożu. Kosze z siatki plecionej (nie zgrzewanej) mają mniej spawów narażonych na korozję.

W każdym przypadku bardzo istotne jest poprawne skręcenie koszy i wypełnianie ich w delikatny sposób, nie powodujący uszkodzenia drutu ani deformacji całej konstrukcji. W zestawie można kupić panele pełniące rolę przęseł, słupki gabionowe oraz grubą siatkę stalową, którą montuje się w dowolnej konfiguracji z gabionami.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli nie chcemy okalać posesji szczelnym murem, panele gabionowe można połączyć z siatką metalową, albo wykonać z nich jedynie słupy i podmurówkę. (fot. Progress Eko)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!