Ogrodzenie domu - wybór i koszty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Ogrodzenie domu - wybór i koszty

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki - przykuwać uwagę albo szczelnie izolować.

aktualizacja: 2019-07-11 10:37:23
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze ogrodzenia?
  • Jakie są rodzaje ogrodzeń i czym się charakteryzują?
  • Na co zwracać uwagę podczas wyboru bramy ogrodzeniowej?
  • Co zrobić, by ogrodzenie było atrakcyjne przez wiele lat?
  • Jakie są koszty budowy ogrodzenia?

Wybór ogrodzenia to jednak nie tylko kwestia upodobań. Mieszkający przy ruchliwej ulicy potrzebują skutecznej osłony od kurzu i hałasu. Delikatne w formie płoty ażurowe, nie przesłaniające widoku, są idealne na działkach usytuowanych w pięknej okolicy, w zacisznym miejscu. Dawniej ogrodzenia stawiano z drewna lub kamienia - z tego, co było dostępne w pobliżu - dzięki czemu dobrze współgrały z otoczeniem.

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu.
Dziś mamy ogromny wybór gotowych produktów, materiałów - co niekoniecznie ułatwia wybór. Każdy płot z czasem zmienia wygląd, starzeje się. Co prawda kamień z upływem lat nabiera charakteru, i nawet jego impregnacja na ogół nie jest potrzebna, lecz drewno i metal bez zabezpieczania i odnawiania bardzo szybką niszczeją.

Niektórzy najpierw budują ogrodzenie (starannie dobierając jego rodzaj) - chcąc wyraźnie wytyczyć granice swej posesji. Potem stawiają dom i urządzają ogród. Jednak większość inwestorów dopiero po zakończeniu robót budowlanych decyduje się na docelowy płot. To dobre rozwiązanie, wszak spore jest ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych.

Ponadto budowa domu nie zawsze pozwala na to, by od razu przeznaczyć środki finansowe na solidny mur. Niemniej jednak, plac budowy (fragment działki, na którym prowadzone są prace) powinien być odgrodzony przynajmniej za pomocą taśmy ostrzegawczej przymocowanej do tyczek.

Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Właściciele posesji szukali odpowiedniego ogrodzenia swojej działki. Wybór padł na ogrodzenie łupane Joniec® w kolorystyce Piryt.

OGRODZENIE DOPASOWANE DO OTOCZENIA

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że dom to również otaczający go teren. Duża i mała architektura musi ze sobą współgrać. Niestety, wiele płotów, które możemy oglądać na co dzień - wygląda nienaturalnie, zbyt dekoracyjnie, przytłaczająco.

RODZAJE OGRODZEŃ - MURY

Ogrodzenia wznoszone z kamienia sprawiają wrażenie najbardziej solidnych i reprezentacyjnych. Jednak ich współczesne wersje to na ogół kamienna podmurówka (inaczej cokół) plus oparte na niej lżejsze przęsła (z drewna czy metalu). Konstrukcje takie prezentują się lżej i nowocześniej. Kamień idealnie współgra z domami w stylu dworkowym, choć odpowiednio dobrany ma uniwersalne zastosowanie.

Do budowy ogrodzeń nadaje się prawie każdy jego rodzaj, ale poszczególne skały różnią się trwałością. Granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt są prawie niezniszczalne, chociaż nie każdemu odpowiada ich surowość. Wapień i piaskowiec to tzw. skały miękkie, o ciepłym kolorze i przyjemnej, chropowatej powierzchni. Warto je zaimpregnować, bo względnie szybko ulegają erozji, zaś w miejscach zacienionych porastają glonami.

Ogrodzenie kamienne w nowoczesnym wydaniu
Ogrodzenie kamienne w nowoczesnym wydaniu, wykonane z tego samego materiału, co fragmenty elewacji domu. (fot. Konsport)

Rozwiązaniem wartym uwagi są też ogrodzenia z cegieł silikatowych (wapienno-piaskowych) oraz klinkierowych. Mają one rozmaite faktury, kolory, a mur nie wymaga wykończenia okładziną. Płoty z cegły zwykłej - ceramicznej - trzeba natomiast otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

Niezłą imitację kamienia stanowią natomiast bloczki do budowy ogrodzeń - silikatowe albo betonowe. Te również występują w wielu barwach i fakturach. Pozwalają na szybkie postawienie tzw. suchego muru – mają wyprofilowane zamki, więc elementy ustawia się bez zaprawy (następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem).

Jeśli ktoś nie chce inwestować w klinkier, kamień czy silikaty, może wylać cokół z betonu (w deskowaniu) lub wymurować go z cegieł zwykłych bądź pustaków, a następnie pomalować lub obłożyć płytkami. Efekt będzie porównywalny, choć trwałość okładziny zależy najczęściej od staranności jej przyklejenia. Zastosowanie płytek daje możliwość ujednolicenia wyglądu ogrodzenia, podmurówki domu i elementów małej architektury ogrodowej. Do wyboru mamy dość popularne wyroby z piaskowca i wapienia, a także z granitu.

Są również okładziny klinkierowe, silikatowe i betonowe - o rozmaitych fakturach i kolorach. Można też nadać warstwie tynku ciekawą fakturę i pomalować go farbą silikonową o dużej odporności na zabrudzenia - jest to opcja najtańsza, ale efekt murowany.

Bloczki betonowe występują w różnych wariantach. Nowoczesny charakter mają niewielkie elementy o mocno wydłużonym kształcie, przypominające cegły. (fot. z lewej: Joniec, fot z prawej: Pozbruk)

Zobacz, jak murować ogrodzenie z bloczków

RODZAJE OGRODZEŃ - GABIONY

Kosze z metalowej siatki, wypełnione kamieniami (granitem, piaskowcem itd.), tłuczniem, drewnem czy szkłem, to ostatnio modny sposób na ogrodzenie. Z uwagi na dość surowy charakter, przegrody takie najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Są trwałe, solidne i szczelne, zatem bardzo dobrze izolują. Na ogrodzenia poleca się kosze z siatki plecionej (mają mniej lutów narażonych na korozję), powleczonej PVC. Wielkość oczek musi być, oczywiście, dostosowana do rodzaju wypełnienia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Masywne elementy nie wymagają fundamentu i wyrównywania terenu wzdłuż płotu, a jedynie pod poszczególnymi koszami (te mogą znajdować się na różnym poziomie). W sprzedaży dostępne są także płaskie panele gabionowe, montowane na specjalnych słupach betonowanych w podłożu.

Kosze gabionowe mogą mieć różny układ prętów oraz wypełnienie. Możliwe jest też zestawianie paneli w różnej konfiguracji z elementami z siatki. (fot. z lewej: Progress Architektura, fot. z prawej: Konsport)

RODZAJE OGRODZEŃ - SIATKA Z ROLKI

Rozciągana na słupach, stanowi najtańszy sposób na ogrodzenie nieruchomości. W sprzedaży znajdziemy produkty ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem (w różnych kolorach), plecione i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami). Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie sztywniejsze (to ważne, gdy posiadamy np. dużego psa).

Ogrodzeniowa siatka pleciona (fot. z lewej: Leroy Merlin) oraz tzw. panele z siatki (fot. z prawej: Betafence).

RODZAJE OGRODZEŃ - PRZĘSŁA I PANELE

Produkowane z rozmaitych materiałów, są najczęstszym typem ogrodzeń. Można je kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Jeśli ktoś ma wysoki budżet, w zakładach kowalstwa artystycznego może zamówić klimatyczne, bogato zdobione ręcznie kute przęsła stalowe. Nieco tańsze są ogrodzenia w postaci odlewów z żeliwa oraz nowocześnie wyglądające przęsła ze stalowych prętów czy kształtowników. Lekkie i delikatne (niczym siatka ujęta w ramy), ale stabilne, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane.

Równie popularne co metalowe są przęsła drewniane w rozmaitym wzornictwie, ze sztachet prostych bądź profilowanych. Natomiast delikatniejsze panele z drewna nie zapewnią trwałego ogrodzenia posesji. Mogą zaś osłaniać część wypoczynkową w ogrodzie, wydzielać odmienne strefy itd. Występują w wielu wariantach - w zależności od potrzeb, możemy wybrać wersje pełne albo mniej lub bardziej ażurowe, o różnej wysokości.

Przęsła stalowe o nowoczesnej formie (fot. z lewej: Konsport) oraz w tradycyjnej stylistyce (fot. z prawej: Wiśniowski).

RODZAJE OGRODZEŃ - PŁOTY DREWNIANE

Tradycyjne ogrodzenia zbite z bali lub surowych desek ciągle mają licznych fanów. Szczególnym powodzeniem cieszą się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, bo nadają swojski charakter. Podkreślają też urok innych drewnianych elementów architektonicznych - ganków, okiennic.

Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane przetrwa długie lata, jeśli będziemy o nie dbać i konserwować raz na kilka sezonów. (fot. Leroy Merlin)

ŁADNY WJAZD, CZYLI BRAMA OGRODZENIOWA

Brama i furtka to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają przybywający goście. Powinny współgrać z pozostałą częścią ogrodzenia. Jednak nie ich wygląd jest najważniejszy - przede wszystkim muszą zapewniać wygodną komunikację na co dzień. Szerokość bramy powinna wynosić ok. 4 m, zaś furtki 90 cm. Gdy działka jest duża, można zaplanować również drugą bramę - gospodarczą - dla ułatwienia dostaw do ogrodu lub w celu stworzenia parkingu dla gości. Przy śmietniku i po przeciwległej stronie posesji przyda się druga furtka.

Brama z rozwieranymi skrzydłami nie może otwierać się poza granice działki. Gdy podjazd jest niewielkich rozmiarów, lepiej wybrać model przesuwny - chyba że nie ma miejsca na ruch skrzydła wzdłuż ogrodzenia. Wersje przesuwne samonośne cieszą się w ostatnich latach największą popularnością. Skrzydło zawieszone jest na wysięgniku, dzięki czemu śnieg czy ewentualne zanieczyszczenia go nie blokują.

Najlepiej od razu zdecydować się na bramę z napędem, bo tak jest taniej. Kupując napęd wraz z bramą, będziemy mieć także pewność, że jego moc i siłowniki (umożliwiające automatyczny ruch skrzydeł) są odpowiednio dobrane. Automatyka zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Nie musimy wysiadać z auta, by otworzyć wjazd - co liczy się szczególnie podczas deszczu. Tym samym nie ryzykujemy pozostawienia kluczyków w otwartym samochodzie (w takim momencie auto może paść łupem złodzieja).

Bramę warto wyposażyć też w fotokomórki - nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych - umieszczane po przeciwległych stronach wjazdu. Ich zadaniem jest zatrzymanie zamykającego się skrzydła (bądź skrzydeł), gdy w świetle wjazdu pojawi się jakiś obiekt - samochód, dziecko, pies itd.

Siłownik do bramy wjazdowej przesuwnej oraz siłownik
Siłownik do bramy wjazdowej przesuwnej oraz siłownik zapewniający ruch skrzydła tradycyjnej bramy rozwieranej. (fot. Beninca)

OGRODZENIE ATRAKCYJNE MIMO LAT

Aby ogrodzenie przez długi czas wyglądało estetycznie, trzeba pomyśleć o jego konserwacji. Dotyczy to przede wszystkim wersji z drewna i metalu. Płoty drewniane, choć piękne i naturalne, najszybciej ulegają tzw. korozji biologicznej i bezwzględnie muszą być zabezpieczane przed wilgocią oraz grzybami. Impregnacja chroni przed wnikaniem wody (co korzystnie wpływa na trwałość materiału) i zabrudzeniem. Możemy kupić zabezpieczone gotowe przęsła i panele, a także deski czy bale do budowy ogrodzeń. Jednak i takie elementy zaleca się pokryć dodatkowo farbą (kryjącą lub transparentną). Powierzchnię każdego płotu drewnianego należy ponadto co kilka lat odnawiać.

Po usunięciu łuszczącej się farby, czy zmurszałych fragmentów, i przeszlifowaniu całości, zaleca się zastosować impregnat. Pamiętajmy jednak, że impregnacja to zwykle dopiero pierwszy etap konserwacji drewna. Dalszą ochronę - i dekorację - zapewnia warstwa lakieru, lakierobejcy lub emalii (sam impregnat mógłby zostać szybko wymyty przez wodę). Na rynku oferowanych jest wiele wyrobów, które nie tylko doskonale chronią materiał, ale i nadają mu pożądaną barwę, charakter.

Dostępne w sprzedaży przęsła metalowe (spawane, kute, odlewane) są zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych (ocynkowane ogniowo, powleczone tworzywem albo polakierowane proszkowo). Jednak podobnie jak w przypadku drewna, po ok. pięciu latach wymagają odnowienia - gdy pojawią się pierwsze ogniska korozji albo powłoka zewnętrzna zacznie się łuszczyć. Po oczyszczeniu i przeszlifowaniu powierzchni, metal zabezpiecza się warstwą podkładową, a później maluje specjalną farbą w wybranym kolorze.

Takich samych zabiegów wymaga po kilku sezonach ocynkowana siatka ogrodzeniowa z rolki (szczególnie, gdy nie pomalowaliśmy jej dodatkowo farbą). Natomiast siatka powleczona fabrycznie warstwą tworzywa sztucznego (PVC, polietylen) jest znacznie odporniejsza na wpływ czynników zewnętrznych i przez długie lata nie wymaga konserwacji.

Żywe płoty, czyli alternatywa dla tradycyjnych ogrodzeń

Każde ogrodzenie zyska na wyglądzie, jeśli w jego sąsiedztwie posadzimy rośliny. Możemy w ten sposób zamaskować nieciekawy płot, a nawet zastąpić go żywopłotem. Jeśli ma on pełnić funkcję obronną, musi być gęsty i ciernisty. Wybieramy wtedy krzewy, które z natury mocno się zagęszczają i mają kolce albo ciernie. W tym celu polecamy berberys Thunberga, ognik szkarłatny i głóg pospolity. Barierę od wiatru, hałasu i kurzu będzie stanowił tzw. żywopłot ochronny, z roślin gęstych i jednocześnie odpornych na mróz oraz wiatr, np. ze świerka pospolitego, cisa pośredniego czy rozmaitych gatunków jałowca.

Płot można też obsadzić pnączami. Powszechne jest maskowanie nimi siatki albo niezbyt atrakcyjnych prefabrykatów z betonu. Zalety pnączy to przede wszystkim szybki wzrost i łatwa pielęgnacja. Do dyspozycji mamy gatunki jednoroczne (np. groszek pachnący, chmiel japoński, kobea pnąca) oraz wieloletnie (powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze, hortensja pnąca czy zimozielony bluszcz), które potrzebują co najmniej dwóch lat, by zamaskować płot. Na ażurowe ogrodzenia - siatki, przęsła - odpowiednie są gatunki owijające się wokół podpór, np. powojniki, wiciokrzewy. Przy murach natomiast sadzi się pnącza przytwierdzające się przylgami lub korzeniami czepnymi - winobluszcz, hortensja pnąca, bluszcz.

 

KOSZTY BUDOWY OGRODZENIA

Koszt ogrodzeń drewnianych zależy przede wszystkim od ich rodzaju, gatunku drewna, wykończenia i wysokości. Solidne przęsła są droższe od lekkich paneli lamelowych. Za przęsła ze sztachet sosnowych o typowych wymiarach (wysokość 120 cm, szerokość 180 cm) zapłacimy 40-80 zł/szt. Najtańsze panele drewniane w marketach budowlanych kupimy za 30 zł/szt. Panele lepszej jakości, masywniejsze, z grubych desek, o wymiarach ok. 180 × 180 cm, kosztują przynajmniej 150 zł/szt. (wyroby ażurowe). Ceny wersji pełnych mogą wynosić nawet 400 zł/szt.

Koszt wyrobów metalowych zależy od grubości stali, jakości łączeń i dodatkowych zdobień. Za przęsła stalowe (120 × 180 cm) trzeba zapłacić 100-300 zł/szt. Jeszcze więcej za produkty bogato zdobione albo o modnym, nowoczesnym wzornictwie. Cena dobrych jakościowo paneli z siatki wynosi przynajmniej 40 zł/szt. Na rynku znajdziemy też droższe, solidniejsze panele - nawet za kilkaset złotych. Najmniej wydamy na siatkę z rolki - wyroby dobrej jakości można kupić za 10-20 zł/m.b., zależnie od grubości drutu i rodzaju powłoki. Gabiony o wysokości 120 cm i szerokości 15-20 cm kosztują 250-300 zł/m.b., zaś większe - o wysokości 200 cm i szerokości 35 cm - ok. 450 zł/m.b.

Sporo będzie kosztowało wymurowanie elementów ogrodzenia z cegły, bloczków lub kamienia. Cegły klinkierowe i silikatowe - kupimy za 1-3 zł/szt., cegły zwykłe - 0,5-2 zł/szt., kształtki betonowe - 2-40 zł/szt. (w zależności od wielkości i rodzaju), kamień polny 50-70 zł/t, piaskowiec 120-1000 zł/t, granit 200-1500 zł/t.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Konsport

Zdaniem naszych Czytelników

time image

28 Cze 2021, 18:44

Jeśli już masz zamontowane ogrodzenie panelowe, to dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do nich przesłon ogrodzeniowych. Jeżeli Twoje panele są z przegięciem 3D, np. model Nylofor 3D, to możesz do nich dokupić przesłony Screeno Line. Przesłony wsuwa się w przęsła panelu, więc ...

time image

27 Kwi 2021, 06:55

Same rośliny typu tuje nie rozwiążą Ci problemu, psiaki będą biegać między tujami a siatką. Poza tym, musiałabyś odgrodzić rośliny od psów bo biegając wzdłuż płotu gdy coś usłyszą lub poczują skutecznie utrudnią życie krzewów. Jeśli jest to ogrodzenie panelowe, ...

time image

26 Kwi 2021, 17:08

zanim urosną, dzieci już sie nauczą, że nie wkłada się palców. Lepiej siatkę cienującą

time image

26 Kwi 2021, 11:30

Czym polecicie się odgrodzić od sąsiada? Mam problem z jego psami ( sama mam male dzieci, tóre mogą włożyć paluszki przez ogrodzenie panelowe) Zastanawiałam się nad posadzeniem tujek. 

W nawiązaniu do tematu ogrodzeń podzielę się filmem na temat malowania drewnianego płotu.  

time image

06 Lut 2021, 08:18

Wybór ogrodzenia to rzeczywiście nie jest łatwa decyzja, zważywszy na to, że na rynku jest obecnie zatrzęsienie pod względem różnorodności oferty. Niestety ogrodzenie z reguły jest robione na samym końcu budowy i często okazuje się, że inwestor nie ma już praktycznie żadnej ...

time image

25 Sie 2020, 11:08

Dnia 5.05.2020 o 15:12, Gość napisał:     A koszt? to projekt, materiał, obróbka, wykończenie, montaż... inne ceny w marketach, inne w tartaku... tyle możliwości, a danych niewiele...   Musisz zdawać sobie sprawę, że drewniane ...

time image

13 Maj 2020, 17:05

Racja już zrezygnowałam z ogrodzenia drewnianego zostanie tylko przód drewniany. Sąsiadów na szczęście nie mam  

time image

Gość

05 Maj 2020, 13:12

 budnar napisał ten post 22.02.2012, czyli osiem lat temu i raczej nie oczekuj od niego odpowiedzi   A koszt? to projekt, materiał, obróbka, wykończenie, montaż... inne ceny w marketach, inne w tartaku... tyle możliwości, a danych niewiele...   Musisz zdawać sobie ...

time image

05 Maj 2020, 12:49

Dnia 22.02.2012 o 10:37, budnar napisał:   równie dobrze to samo można powiedzieć o płocie z drewna - dobrze zabezpieczony i zaimpregnowany płot także posłuży na lata. Nie mówie tutaj akurat o tych z okolicznego marketu za 40zł   Ogrodzenia ...

time image

11 Lip 2018, 10:22

Cieszy nas bardzo Pani opinia. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który jest instrukcją montażu ogrodzenia.    

time image

11 Lip 2018, 08:21

Moi rodzice robili ogrodzenie łupane GORC z firmy Joniec. Bardzo ładnie się prezentuje,jakby z prawdziwego piaskowca,do tego zamontowali przęsła ozdobne metalowe. Bardzo szybki w montażu ciekawie łupane bloczki, ściśle przylegające, tak, że nie trzeba ich było fugować. Ogrodzenie ...

time image

Gość Marek

09 Lip 2018, 11:44

Moim zdaniem najprostsze ogrodzenia najładniej wyglądają. Zrobiłem w ten sposób, że przód został ogrodzony ładnym, dekoracyjnym ogrodzeniem, a boki i tył zwykłą siatką. Z czasem posadzimy krzewy, ale póki co na tą siatkę założyliśmy matę cieniującą grandinet 90%, żeby ...

time image

24 Lut 2018, 09:39

Dnia 7.11.2017 o 12:17, Gość krzychu napisał: Co do tych cynkowanych bram to oczywiste Nie wiem po co brać z surowej stali jakiekolwiek ogrodzenie jak po 2-3 latach będzie dramat. Ja mam ocynk i malowanie proszkowe - 7 rok bez żadnych zastrzeżeń. Krzychu, ...

time image

Gość krzychu

07 Lis 2017, 11:17

Co do tych cynkowanych bram to oczywiste Nie wiem po co brać z surowej stali jakiekolwiek ogrodzenie jak po 2-3 latach będzie dramat. Ja mam ocynk i malowanie proszkowe - 7 rok bez żadnych zastrzeżeń.

time image

09 Lip 2012, 06:39

Parę sposobów na sprawdzenie jakości kupowanego panelu:1. Spróbować przegiąć panel w pionie i w poziomie - im łatwiej się zgina, tym drut jest cieńszy, a to oznacza, że całe ogrodzenie będzie mniej sztywne2. Sprawdzić zgrzewy (miejsca łączeń drutów) - jeśli są słabe, będą ...

time image

06 Lip 2012, 07:49

Mówię raczej, że nie należy kupować dziwnie tanich rzeczy bo niby skąd ta cena.

time image

06 Lip 2012, 07:16

Są firmy które robią bramy ocynkowane pod wymiar i nic nie musisz wozić osobiście . Ty to się chyba lubisz narobić i skomplikować wszystko ile się tylko da .

time image

06 Lip 2012, 06:39

Powiem tak, mam siatkę ocynkowaną i powlekaną, jakieś 10 lat. I nie wyobrażam sobie, żeby ja konserwować bo niby jak? Liczę , że mnie przeżyje. Ale się zgadzam oczywiście, że panele powinny być robione z dobrej jakości drutu itd, tylko jak to sprawdzić? Płacimy w ciemno niestety. ...

time image

06 Lip 2012, 06:30

Cytat no nie wiem. Mit! Dobre ogrodzenie ma gwarancję 5 lat, więc postoi jeszcze dłużej. W Niemczech drewniane płoty ma większość domów. W Skandynawii też bardzo sobie cenią drewno (mają go sporo). Jeśli płot jest zaimpregnowany ciśnieniowo ...

time image

04 Lip 2012, 16:28

kupiliśmy ostatecznie cały system z drewbetuu, o ile kształtki są ok o tyle z przęsłami była niezła jazda - nie dość że czas realizacji z 3 tyg przeciągnął się do 9 to jeszcze mimo dokładnych wymiarów zdjętych z gotowego ogrodzenia (podawaliśmy ile cm w świetle jest) ogrodzenie ...

time image

13 Kwi 2012, 22:22

ogólnie mam ostatnio wrażenie że po okresie mody na kute płoty wraca do łask ogrodzenie drewniane, które jest eko no i estetyczne. A że kupujesz je już w gotowych fragmentach to według mnie łatwo ogrodzić fronty i boki działki. Szczególnie że beton nie zawsze dobrze wygląda. ...

time image

31 Mar 2012, 19:57

Cytat no nie wiem. Mit! Dobre ogrodzenie ma gwarancję 5 lat, więc postoi jeszcze dłużej. W Niemczech drewniane płoty ma większość domów. W Skandynawii też bardzo sobie cenią drewno (mają go sporo). Jeśli płot jest zaimpregnowany ciśnieniowo ...

time image

28 Mar 2012, 07:43

Cytat A może jakiś link do takiego drewna?Osobiście uważam, ze drewno nie da rady. No chyba że z drewna egzotycznego ale wtedy niestety koszt sa wysokie. Ogólnie potrzebuje właśnie sztachetek na cześć ogrodzenia, i nie wiem jak się za ...

time image

08 Mar 2012, 00:08

ogrodzenia na lata - wydziela nam w pewnym stopniu - i odgradzaZupełnie nie trafionePokaże dlaczego - jak zechcecie

time image

23 Lut 2012, 08:16

Cytat pomyślcie o gabionach, jest kilka firm które je produkują nawet na allegro spory wybór. Oczywiście nadają się raczej od frontu chyba ze ktoś ma w piwnicy fabrykę kasy np. http://www.redhen.pl/galeria/materiay-do-pobrania# ...

time image

23 Lut 2012, 05:48

pomyślcie o gabionach, jest kilka firm które je produkują nawet na allegro spory wybór. Oczywiście nadają się raczej od frontu chyba ze ktoś ma w piwnicy fabrykę kasy np. http://www.redhen.pl/galeria/materiay-do-pobrania#

time image

22 Lut 2012, 22:11

A my w dalszym ciągu jesteśmy w kropce z ogrodzeniem. Słupki łupane z drewbetu na 100% bierzemy ale ze względu na drewnianą balustradę na tarasie skłaniamy się ku poniższemu ogrodzeniu drewnianemu z drewbetu może ktoś z was ma jakieś doświadczenia z przęsłami drewnianymi z tej ...

time image

22 Lut 2012, 15:28

Cytat Nic mi to nie pomogło. Jak nie spróbujesz to jak może pomóc. Ja po zamówieniu sztachet na tartaku i ich przywiezieniu sam impregnowałem. Mam je już 10 lat i nie widzę jakiś zmian.

time image

22 Lut 2012, 12:25

Nic mi to nie pomogło.

time image

22 Lut 2012, 11:49

Cytat A może jakiś link do takiego drewna?Osobiście uważam, ze drewno nie da rady. No chyba że z drewna egzotycznego ale wtedy niestety koszt sa wysokie. Ogólnie potrzebuje właśnie sztachetek na cześć ogrodzenia, i nie wiem jak się za ...

time image

22 Lut 2012, 10:21

A może jakiś link do takiego drewna?Osobiście uważam, ze drewno nie da rady. No chyba że z drewna egzotycznego ale wtedy niestety koszt sa wysokie. Ogólnie potrzebuje właśnie sztachetek na cześć ogrodzenia, i nie wiem jak się za to zabrać.

time image

22 Lut 2012, 09:37

Cytat Zgadzam sie dobrze zabezpieczony metal jest jaknajbardziej ogrodzeniem na lata, te panee sa tego dobrym przykładem dobrze wyglądaja i są trwałe.   równie dobrze to samo można powiedzieć o płocie z drewna - dobrze zabezpieczony i zaimpregnowany ...

time image

20 Paź 2011, 10:46

Cytat A na co zwracać uwagę kupując ogrodzenie metalowe? Chcieliśmy drewniane (dębowe) z tymi słupkami z pustaka łupanego drewbetu, ale jak nam zaśpiewali 400zł za przęsło za sam materiał to wymiękłam. W prawdzie mamy do ogrodzenia ...

time image

01 Paź 2011, 07:37

A na co zwracać uwagę kupując ogrodzenie metalowe? Chcieliśmy drewniane (dębowe) z tymi słupkami z pustaka łupanego drewbetu, ale jak nam zaśpiewali 400zł za przęsło za sam materiał to wymiękłam. W prawdzie mamy do ogrodzenia tylko front jakieś 12,5m ale i tak sporo. Zaczęłam ...

time image

29 Wrz 2011, 20:41

...

time image

19 Wrz 2011, 07:10

Ja kupowałem w tamtym roku, maiły być jakieś podwyżki ale się tematem potem nie interesowałem.

time image

19 Wrz 2011, 06:30

reklamujesz, czy zapłaciłeś kwotę z "oferty"?

time image

19 Wrz 2011, 06:12

http://www.inex24.pl/

time image

19 Wrz 2011, 06:08

napisz na forum jaki był koszt tego ogrodzeniarównież przede mną jest zrobienie ogrodzeniaa nie starczy mi kasy na takie jakie ja chciałbym

time image

03 Kwi 2011, 20:17

Cytat Ja bym zakładał panele ocynkowane oczywiście. No ale z frontu posesji to raczej nie. Tam trzeba wydać trochę więcej i coś kutego. Jednakże i tak z takim ogrodzeniem bym pojechał do cynkowni, wiem ze jest jakaś przy Ciechanowie. ...

time image

14 Gru 2010, 20:45

Moim zdaniem super trwałe i ładnie wyglądające są ogrodzenia panelowe. Są to ze sztywnego drutu zgrzewane na takie panele z przeprofilowaniami. Mi bardzo się podobają, Nie jest to to co jakaś siatka ogrodzeniowa. Mam do was pytanie czy ktoś próbował takie panele osadzać na słupkach ...

time image

10 Lis 2010, 22:01

Moim zdaniem nie ma co przepłacać za płot pomiędzy sąsiadami. Ja planuję siatkę powlekaną, ale słupki planuję zrobić na podmurówce, aby chwasty od sąsiadów nie przerastały. Poza tym słupki będą stabilniejsze.Podmurówka ma być na głębokość przemarzania (dla Poznania = ...

time image

02 Lis 2010, 20:39

Cytat Hmm. Nic nie piszą nt głębokości osadzenia słupków. (ktoś sobie wykona płot a po 2 latach się dziwi bo mu płot pływa). ja robiłem tak - kopałem na 160 cm w dół , wbite 4 pręty w ziemię, powiązane strzemiona i zalane

time image

02 Lis 2010, 19:36

Hmm. Nic nie piszą nt głębokości osadzenia słupków. (ktoś sobie wykona płot a po 2 latach się dziwi bo mu płot pływa).

time image

02 Lis 2010, 16:44

Cytat czy to takie ładne te panele z siatki? widziałem ładne ogrodzenia z metalu kutego. Może troche droższe ale efekt o wiele lepszy niż druciany płot. he, he, sprawdzałeś domiś kiedykolwiek te trochę droższe? -Na pewno ...

time image

28 Paź 2010, 21:18

Moje "na lata" drewniane, malowane drogimi - fajne jest - ale po latach 5-ciu - do rekonstrukcji i odświeżenia......niestety..... "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.......

time image

24 Paź 2010, 15:42

Ja bym zakładał panele ocynkowane oczywiście. No ale z frontu posesji to raczej nie. Tam trzeba wydać trochę więcej i coś kutego. Jednakże i tak z takim ogrodzeniem bym pojechał do cynkowni, wiem ze jest jakaś przy Ciechanowie.

time image

Gość Łookash

07 Lip 2009, 10:12

Ja do siatki nic nie mam - jak pasuje -czemu nie. Tylko jak z oszczednosci sie kupuje jakies niewiadomo co co nijak nie pasuje do zabudowy i przestrzeni to zal.

time image

Gość Wiktor

02 Mar 2009, 14:36

Fajne ogrodzenie, jednak jak sam mówisz cena nie jest niska dla tego ja się zdecydowałem na panele własnie betafence są ładne i w rozsadnej cenie poza tym jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie.

time image

01 Mar 2009, 21:02

Witam,U nas ogrodzenie robiliśmy pod koniec budowy, a decydując się na jego rodzaj brałem pod uwagę cenę, trwałość , jak i czas poświęcony w przyszłości na eksploatację. Jako że do ogrodzenia miałem tylko część frontową od wjazdu ( po bokach ogrodzenie praktycznie istniało ...

time image

01 Mar 2009, 19:40

Cytat Jak dla mnie ogrodzeniem na lata są panele sam mam betafence decofor jest dobrze wykonany itd i nie wymaga konserwacji i jest ładny beton niestety ale traci wyglad po pewnym czasie a z drewnem jak dla mnie jest za duzo zabawy. ...

time image

Gość Wiros

25 Lut 2009, 12:14

Zgadzam sie dobrze zabezpieczony metal jest jaknajbardziej ogrodzeniem na lata, te panee sa tego dobrym przykładem dobrze wyglądaja i są trwałe.

time image

23 Lut 2009, 13:36

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki - przykuwać uwagę albo szczelnie izolować. [aktualizacja 03-11-2017]   Pełna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje