Kamienne ogrodzenie jest cudowne!

Kamienne ogrodzenie jest cudowne!

Nie lubię, jak mi ktoś zagląda przez siatkę. Kamienne ogrodzenie jest cudowne! Daje poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry działki: działka I - po rodzinie 54 × 100 m; działka II - dokupiona 32 m x 50 m; grunt gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

  • od frontu pierwsza działka z czterech stron lity mur z piaskowca, szer. 25 cm i wys. 195 cm, łączna dł. 300 m;
  • działka druga - z trzech stron piaskowiec i deski sosnowe, dł. 120 m;
  • fundament liniowy ze zbrojonego betonu, szer. 35 cm, gł. 140 cm;
  • II działka podmurówka z piaskowca o wys. 60 cm;
  • I i II - słupki 45 × 45 cm, co 3 m, z piaskowca;
  • brama I - z litego kutego metalu szer. 3,70 m, wys. 2 m, II - z drewna szer. 4 m i wys. 2 m;
  • furtki z kutego metalu, szer. 1 m.

Decyzja: ogrodzenia z kamienia zawsze mi się podobały. Podziwiałem je na południu Francji. Choć na razie moja okolica jest cicha, zależało mi na izolacji od najbliższego otoczenia. Miałem świadomość, że narożna posesja przylega do asfaltowej drogi, po której jeździ coraz więcej pojazdów. W okolicy powstają nowe domy, więc niedługo nie będzie tu tak spokojnie jak dotychczas.

Wysokie, lite ogrodzenie ma tłumić hałas i stwarzać wewnątrz półhektarowej działki wrażenie intymności. Aby nie mieć uciążliwego sąsiedztwa, kupiłem przylegającą działkę. Odziedziczoną działkę ze wszystkich stron zasłoniłem litym murem, natomiast dokupioną - płotem z kamienia i drewna, aby obniżyć koszty.

Lity mur zbudowano z odpadów szydłowieckiego piaskowca. Winobluszcz i dzika róża mają odstraszać grafficiarzy
Lity mur zbudowano z odpadów szydłowieckiego piaskowca. Winobluszcz i dzika róża mają odstraszać grafficiarzy
Dokupiona działka ma ogrodzenie z piaskowca i drewna. Deski sosnowe ułożono w poziomie
Dokupiona działka ma ogrodzenie z piaskowca i drewna. Deski sosnowe ułożono w poziomie
Śmietnik na działce wykonany z drewna i kamienia
Dwie działki mają wspólny śmietnik z drewna i kamienia

Kamienne ogrodzenie - porady i przestrogi:

  • Nie lubię, jak mi ktoś zagląda przez siatkę. Kamienne ogrodzenie jest cudowne! Daje poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie. Siedząc na tarasie czy w ogrodzie, nie słyszę odgłosów z ulicy. Spodziewam się, że ogrodzenie mnie przeżyje, bo budowałem je zgodnie ze sztuką budowlaną.

  • Od początku starałem się w różnoraki sposób obniżyć koszty budowy ogrodzenia. W kamieniołomach w Szydłowcu 8 lat temu kupowałem odpady piaskowca. Nie były drogie, ale wymagały trudniejszej obróbki na miejscu budowy. Mur długości 300 m stawiało 7 bezrobotnych kamieniarzy z Szydłowca od 15 maja do 15 grudnia.
     
    Wylewając fundamenty, również zastosowałem oszczędnościowy wybieg. Zaprawę "z gruszki" kupowałem w cementowni tylko na końcu dnia roboczego. Producenci chętnie sprzedawali ją taniej, oczywiście oficjalnie, pozbywając się nadwyżek lub nieodebranych zamówień. Na początku sam codziennie dzwoniłem do cementowni, potem robili to jej pracownicy. trwało ponad 2 tygodnie, bo dostawy nie były regularne.
     
  • Przy kamiennych ogrodzeniach liczy się staranność wykonawców. Pilnowałem, by nie brudzili piaskowca zaprawą cementową, a po budowie zaimpregnowali go specjalnym preparatem. Dotąd nie ma potrzeby powtarzać tego zabiegu. Drżę jednak, by ogrodzenia nie pomazali grafficiarze. Jak dotąd uszanowali szlachetny kamień! Między innymi dlatego obsadziłem mur winobluszczem, a niedawno dziką różą. Ogrodzenie z desek też zaimpregnowałem odpowiednim preparatem zaraz po budowie (3 lata temu).

Koszty budowy kamiennego ogrodzenia:

  • lite murowane ogrodzenie - 70 000 zł;
  • z kamienia i drewna - 12 000 zł;
  • kuta brama - 4000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

RomekiAtomek
28-11-2012 13:47
Cytat Ja też nie lubię. Toteż nie zakładam siatki bezpośrednio na oknach. W ogrodzeniu owszem, może być, pod warunkiem, że okna będą minimum 10 metrów od siatki.. Mam podobne zdanie, ale no to kwestia upodobań , jak ktos ...
Gość Sender
23-11-2012 18:26
Ja też nie lubię. Toteż nie zakładam siatki bezpośrednio na oknach. W ogrodzeniu owszem, może być, pod warunkiem, że okna będą minimum 10 metrów od siatki..
Gość abdom
22-11-2012 14:44
Nie lubię, jak ktoś mi zagląda przez siatkę... w czasie pracy - powiedział złodziej... :) Nie ma lepszej okazji dla złodzieja niż ogrodzenie przez które nic nie widać - może robić co chce i jak długo chce. Czy ktoś to bierze pod uwagę stawiając taki mur?.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz