Protest przeciw grodzeniu miasta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2011-08-16 11:48:07
Protest przeciw grodzeniu miasta
Chcę nawiązać do akcji prowadzonej od pewnego czasu w Warszawie przez kilku młodych ludzi. Otóż, ci młodzi, chcąc zaprotestować przeciw grodzeniu miasta, a w efekcie – kaleczeniu go i zabijaniu więzi społecznych, podkradają się jak cienie do zamkniętych osiedli i symbolicznie więżą ich mieszkańców, dokładając do bram własny łańcuch i kłódkę.

Przyznam, że mi ten ich protest zaimponował. Jest mądry, nieagresywny (kłódki są „jednorazowe”), a co najważniejsze – świadczy o tym, że jest młodzież, której to, co dzieje się wokół, nie jest obojętne. Chciałbym dorzucić do tego swoje spostrzeżenia „wysiedleńca”.

Mieszkam od 12 lat w Sulejówku, w wyremontowanym domu, i to, co obserwuję, napawa mnie smutkiem. Polacy to naród izolacjonistów. Jeszcze 5-6 lat temu moja ulica była jak park: spacerowało się chodnikiem zaglądając do zarośniętych leśnych ogrodów. Działki są duże, domy stoją zwykle w głębi, więc ten niewinny zwyczaj nie miał nic z podglądactwa. Do mojego ogrodu, otoczonego luźnym żywopłotem, też zresztą zaglądali spacerowicze, sąsiedzi, listonosz… „Przez płot” nawiązało się nawet kilka trwałych przyjaźni. Żyliśmy tu trochę jak w rodzinie, choć bez natręctwa.

Kilka lat temu zaczął się tu boom budowlany. Starzy właściciele posprzedawali działki, nowi, zwykle młodzi, wprowadzili nowe porządki. Budują domy, zakładają ogrody, a na koniec – stawiają mury. Moja ulica wygląda dziś jak wąwóz, ogrodzenia są lite i wysokie (nie mam wątpliwości, że niezgodne z prawem budowlanym). Co jakiś czas widać tylko wyjeżdżający samochód. Moim zdaniem przestrzeń została kompletnie zdegradowana, a przy okazji ukręcono łeb relacjom międzyludzkim. Mijając cudzą furtkę, zamiast uśmiechu sąsiadki grabiącej liście, można się raczej spodziewać ataku psa bojowego. To już nie jest „mój Sulejówek”.

Kwestia, z czego to wynika, z pozoru jest prosta: niby z poczucia zagrożenia. Tylko czemu w USA, gdzie kto chce, nosi broń, ludzie się nie grodzą? Może są na tyle bystrzy, żeby wiedzieć, że ogrodzenie to przeszkoda iluzoryczna. Przecież wytrawny włamywacz przyjdzie tylko tam, gdzie jest po co, a mur to dla niego naprawdę żadna bariera! Znacznie skuteczniejsze są niewidzialne zabezpieczenia elektroniczne. Nie wspominając o tym, że jeśli ich brak, to za takim murem cała ekipa rabusiów może działać bez nerwów, kompletnie niewidoczna z ulicy. Przypadkowego „lumpa” ostentacyjny mur może tylko rozsierdzić i sprowokować. Do tego zapomnieliśmy chyba, jak bezcenną pomoc stanowi czujny sąsiad, za murem przecież całkiem nieskuteczny.

Nie neguję potrzeby prywatności. Lepiej też, żeby psy – agresywne czy nie – biegały (i kupkały) na własnych trawnikach. Ale do tego wystarczy ażurowa siatka. Od przechodniów czy brzydkich widoków lepiej osłoni nas kępa drzew, niż dwumetrowa fortyfikacja. „Nowogrodzcy” (tak ich nazywam) rujnują urodę naszych miasteczek, niszczą dobrosąsiedzkie więzi, unicestwiają społeczność.

A potem - ponieważ to jednak istoty ludzkie – obserwuje się takie komiczne sceny, jaką niedawno miałem okazję podpatrzeć: jedna pani próbuje rozmawiać z drugą przez drewniany szczelny płot , pokrzykują do siebie, wspinają się na palce, podskakują, w końcu ta pierwsza włazi na drzewo, żeby widzieć rozmówczynię i podać jej coś nad płotem. To dopiero nowoczesny funkcjonalizm – koń by się uśmiał!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje