Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2008
Klimatyzacja

Tak naprawdę ile osób wie, co to jest klimatyzacja i czym się różni od wentylacji? Reklamowe slogany typu: „klimatyzacja zapewnia świeże powietrze latem…”, mogą wprowadzić mętlik w głowie niejednego inwestora… A więc zacznijmy od początku.

Poznajmy się…

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacja  
 (fot. Daikin)

Klimatyzacja nie musi dostarczać świeżego powietrza do domu. Jej głównym zadaniem jest ochładzanie powietrza w czasie upałów. A także usuwanie z niego nadmiaru wilgoci, chociaż prostsze systemy klimatyzacyjne nie zawsze spełniają ten warunek.

 

Tak więc klimatyzacja zapewnia w domu warunki sprzyjające naszemu dobremu samopoczuciu – odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i prędkość ruchu powietrza w otoczeniu człowieka. Jej dodatkową zaletą jest także oczyszczanie powietrza z pyłów i nieprzyjemnych zapachów, ale za to także odpowiedzialna jest sprawnie działająca wentylacja.

 

Klimatyzacja jest zaliczana do instalacji luksusowych. Nie jest ona niezbędna w domu jednorodzinnym, jej zamontowanie lub brak nie decyduje o naszym zdrowiu, poprawia jedynie nasze samopoczucie w czasie upałów. A często klimatyzacja jest mylona z wentylacją, której zadaniem jest dostarczenie do domu świeżego powietrza.

 

Bez sprawnie działającej wentylacji zaczynamy chorować, w domu może pojawić się wilgoć i wkrótce potem grzyb, źle pracują urządzenia grzewcze, które do spalania potrzebują odpowiedniej ilości tlenu. Słowem, prawidłowo działająca wentylacja jest w domu niezbędna. A klimatyzacja nie.

Klimatyzacja wróg wilgotności?

Dobry system klimatyzacyjny nie tylko ochładza pomieszczenie, ale także usuwa z niego nadmierną wilgoć. Charakterystyczną cechą upałów jest bowiem nadmierna wilgotność powietrza, przez którą mamy wrażenie, że powietrze jest „ciężkie i duszne”. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Kiedy wysokim temperaturom towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, następuje przegrzanie organizmu i niedotlenienie komórek. Ale dzieje się tak dopiero wtedy, gdy wilgotność względna powietrza jest większa niż 70%. Poniżej tej wartości funkcjonujemy bez problemów.

To chyba przeciąg!

Klimatyzacja poprawia samopoczucie, ale tylko wtedy, gdy chłodne powietrze nie dmucha na nas bezpośrednio. Zaczynamy wtedy bowiem czuć dyskomfort, bo mamy wrażenie przeciągu. Łatwo też o przeziębienie, zwłaszcza gdy jesteśmy spoceni. Przecież nawet wtedy, gdy przebywamy w pobliżu pracującego wentylatora (który przecież nie chłodzi powietrza), odczuwamy po chwili chłód, a nierzadko w konsekwencji pojawia się ból mięśni określany „zawianiem”.

 

Dlatego decydując się na klimatyzację, pamiętajmy, żeby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, gdzie później będziemy często przebywać: biurko, kącik wypoczynkowy, łóżko w sypialni. Nie będzie to przyjemnością i raczej na pewno skończy się przeziębieniem, a potem – wyłączeniem klimatyzacji.

Jak chłodzić dom w praktyce?

Luksus tylko dla wybranych?
Nieznanym wśród inwestorów indywidualnych, a godnym polecenia systemem klimatyzacyjnym jest zastosowanie klimakonwektorów. Jest to tzw. „mercedes” wśród systemów chłodniczych. Zapewnia on największy komfort chłodzenia, jednak jest droższy od innych rozwiązań – i to zarówno inwestycyjnie, jak i w czasie eksploatacji. System ten jest w Polsce stosowany, ale nie w budownictwie jednorodzinnym, tylko w budynkach użyteczności publicznej. W państwach Europy Zachodniej jest on używany z powodzeniem w domach prywatnych.

 

Okazuje się, że jest on wydajnym i wygodnym sposobem na chłodzenie i ogrzewanie nawet w małych instalacjach. Ma wiele zalet. Przede wszystkim łączy w jednej instalacji ogrzewanie i wentylację – jest to bowiem połączenie wodnego systemu grzewczego z systemem powietrznym. Dostarcza do domu świeże powietrze; zimą jest ono ogrzane do odpowiedniej temperatury, latem – ochłodzone. Ponadto powietrze jest doprowadzane do wszystkich pomieszczeń, które się standardowo ogrzewa.

 

W praktyce oznacza to, że wszystkie pomieszczenia w domu są chłodzone. W każdym pomieszczeniu możemy utrzymywać dostosowaną do swoich potrzeb temperaturę powietrza – w okresach przejściowych możemy np. dogrzewać pomieszczenie, podczas gdy inny z domowników będzie w tym czasie swój pokój chłodził. Każdy klimakonwektor ma własny filtr, co zapewnia czyste powietrze w każdym pomieszczeniu. Pracę każdego z nich można indywidualnie zaprogramować, a filtr dobrać indywidualnie do swoich potrzeb (jest to istotne w kuchni, łazience, w.c. lub też w pokoju alergika).

 

Monika Czeczotek


Pełna wersja artykułu: Klimatyzacja

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje