Klimatyzacja

Klimatyzacja

Tak naprawdę ile osób wie, co to jest klimatyzacja i czym się różni od wentylacji? Reklamowe slogany typu: „klimatyzacja zapewnia świeże powietrze latem…”, mogą wprowadzić mętlik w głowie niejednego inwestora… A więc zacznijmy od początku.

Poznajmy się…

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacja  
 (fot. Daikin)

Klimatyzacja nie musi dostarczać świeżego powietrza do domu. Jej głównym zadaniem jest ochładzanie powietrza w czasie upałów. A także usuwanie z niego nadmiaru wilgoci, chociaż prostsze systemy klimatyzacyjne nie zawsze spełniają ten warunek.

 

Tak więc klimatyzacja zapewnia w domu warunki sprzyjające naszemu dobremu samopoczuciu – odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i prędkość ruchu powietrza w otoczeniu człowieka. Jej dodatkową zaletą jest także oczyszczanie powietrza z pyłów i nieprzyjemnych zapachów, ale za to także odpowiedzialna jest sprawnie działająca wentylacja.

 

Klimatyzacja jest zaliczana do instalacji luksusowych. Nie jest ona niezbędna w domu jednorodzinnym, jej zamontowanie lub brak nie decyduje o naszym zdrowiu, poprawia jedynie nasze samopoczucie w czasie upałów. A często klimatyzacja jest mylona z wentylacją, której zadaniem jest dostarczenie do domu świeżego powietrza.

 

Bez sprawnie działającej wentylacji zaczynamy chorować, w domu może pojawić się wilgoć i wkrótce potem grzyb, źle pracują urządzenia grzewcze, które do spalania potrzebują odpowiedniej ilości tlenu. Słowem, prawidłowo działająca wentylacja jest w domu niezbędna. A klimatyzacja nie.

Klimatyzacja wróg wilgotności?

Dobry system klimatyzacyjny nie tylko ochładza pomieszczenie, ale także usuwa z niego nadmierną wilgoć. Charakterystyczną cechą upałów jest bowiem nadmierna wilgotność powietrza, przez którą mamy wrażenie, że powietrze jest „ciężkie i duszne”. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Kiedy wysokim temperaturom towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, następuje przegrzanie organizmu i niedotlenienie komórek. Ale dzieje się tak dopiero wtedy, gdy wilgotność względna powietrza jest większa niż 70%. Poniżej tej wartości funkcjonujemy bez problemów.

To chyba przeciąg!

Klimatyzacja poprawia samopoczucie, ale tylko wtedy, gdy chłodne powietrze nie dmucha na nas bezpośrednio. Zaczynamy wtedy bowiem czuć dyskomfort, bo mamy wrażenie przeciągu. Łatwo też o przeziębienie, zwłaszcza gdy jesteśmy spoceni. Przecież nawet wtedy, gdy przebywamy w pobliżu pracującego wentylatora (który przecież nie chłodzi powietrza), odczuwamy po chwili chłód, a nierzadko w konsekwencji pojawia się ból mięśni określany „zawianiem”.

 

Dlatego decydując się na klimatyzację, pamiętajmy, żeby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, gdzie później będziemy często przebywać: biurko, kącik wypoczynkowy, łóżko w sypialni. Nie będzie to przyjemnością i raczej na pewno skończy się przeziębieniem, a potem – wyłączeniem klimatyzacji.

Jak chłodzić dom w praktyce?

Luksus tylko dla wybranych?
Nieznanym wśród inwestorów indywidualnych, a godnym polecenia systemem klimatyzacyjnym jest zastosowanie klimakonwektorów. Jest to tzw. „mercedes” wśród systemów chłodniczych. Zapewnia on największy komfort chłodzenia, jednak jest droższy od innych rozwiązań – i to zarówno inwestycyjnie, jak i w czasie eksploatacji. System ten jest w Polsce stosowany, ale nie w budownictwie jednorodzinnym, tylko w budynkach użyteczności publicznej. W państwach Europy Zachodniej jest on używany z powodzeniem w domach prywatnych.

 

Okazuje się, że jest on wydajnym i wygodnym sposobem na chłodzenie i ogrzewanie nawet w małych instalacjach. Ma wiele zalet. Przede wszystkim łączy w jednej instalacji ogrzewanie i wentylację – jest to bowiem połączenie wodnego systemu grzewczego z systemem powietrznym. Dostarcza do domu świeże powietrze; zimą jest ono ogrzane do odpowiedniej temperatury, latem – ochłodzone. Ponadto powietrze jest doprowadzane do wszystkich pomieszczeń, które się standardowo ogrzewa.

 

W praktyce oznacza to, że wszystkie pomieszczenia w domu są chłodzone. W każdym pomieszczeniu możemy utrzymywać dostosowaną do swoich potrzeb temperaturę powietrza – w okresach przejściowych możemy np. dogrzewać pomieszczenie, podczas gdy inny z domowników będzie w tym czasie swój pokój chłodził. Każdy klimakonwektor ma własny filtr, co zapewnia czyste powietrze w każdym pomieszczeniu. Pracę każdego z nich można indywidualnie zaprogramować, a filtr dobrać indywidualnie do swoich potrzeb (jest to istotne w kuchni, łazience, w.c. lub też w pokoju alergika).

 

Monika Czeczotek


Pełna wersja artykułu: Klimatyzacja

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przy temperaturze niższej o mniej więcej 2°C w porównaniu z tradycyjnym – ta różnica może być źródłem znacznych oszczędności
Ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Kupując działkę pod miastem, słyszymy, że wkrótce będzie tu wodociąg, a na razie możemy korzystać z własnej studni – tak nawet jest taniej. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z problemem eliminacji nadmiaru żelaza i manganu oraz koniecznością zmiękczania wody.
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Przegrody w budynku energooszczędnym
Jednym z najważniejszych zadań budynków projektowanych jako energooszczędne lub pasywne jest ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Po prostu dom musi przypominać termos. Jest to równoznaczne z ponadprzeciętną izolacyjnością termiczną oraz szczelnością takich budowli.
Przegrody w budynku energooszczędnym
Zrealizowane marzenie
Co decyduje o tym, że jedne firmy sprzedają pompy ciepła w dużych ilościach, a inne odnotowują tylko umiarkowane sukcesy rynkowe? Z całą pewnością jedną z ważnych przesłanek zakupu jest cena. Ale czy tylko?
Zrealizowane marzenie
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Okazuje się, że większość klientów niemal bez oporu poddaje się hasłom wymyślanym w działach marketingu wielkich firm. W dziedzinie budownictwa wystarczy przyczepić produktowi nalepkę: EKOLOGICZNY lub OSZCZĘDNY, a niemal natychmiast będą ustawiały się po niego kolejki. Czy jest jakaś rada na nieuczciwych handlowców? Oczywiście jest! Trzeba zamienić się w Wielkiego Brata i sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać!!! W jaki sposób? Dokładnie w taki sam, jaki zaproponował George Orwell w swojej głośnej powieści „Rok 1984”.
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie planowania budowy domu. Ma on mieć klasyczną, prostą formę. Zastanawiamy się nad montażem systemu kominowego. Nie wiemy jeszcze, czym będziemy ogrzewać mieszkanie. Możliwe, że będzie to kocioł gazowy, wiemy na pewno, że w salonie ustawimy kominek. Chcielibyśmy poznać nasze możliwości i wiedzieć, w czym możemy wybierać.
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
Ścienne metamorfozy
Ściany w naszych domach to element, który pod wpływem przemyślanych pomysłów może nabrać znamion prawdziwego arcydzieła.
Ścienne metamorfozy
Instalacja c.o.
Kompleksowa wymiana instalacji c.o.? Owszem, jeśli zmieniamy rodzaj paliwa, a rury i grzejniki są w złym stanie lub mamy instalację wykonaną niefachowo, przez co ogrzewanie nie zapewnia komfortu i jest nieekonomiczne.
Instalacja c.o.
Instalacje inteligentne
Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne
Kominki i piece
Kominek może być przede wszystkim piękną ozdobą tworzącą atmosferę domu. Przybywa domów, w których jest też urządzeniem wspomagającym nowoczesną instalację centralnego ogrzewania. Niezależnie od roli, jaką mu przypiszemy, powinien być bezpieczny i niezawodny.
Kominki i piece
Bramy garażowe
Jaką bramę wybrać do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami, czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tę droższą czy może trochę tańszą?
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Na szczęście producenci oferują tak liczne i tak rozmaite wzory, że nietrudno je dobrać do domów o różnych stylach.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Okna
Nowoczesne okna powinny ograniczać zużycie energii grzewczej oraz umożliwiać optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z zewnątrz. W przeciwnym razie przez cały okres eksploatacji będą przynosiły spore straty – nie tylko energetyczne...
Okna
Układ słoneczny
Projektantowi tego domu powiodła się trudna sztuka adaptacji nietypowej problematycznej działki, jego właścicielom zaś – niełatwe zadanie harmonijnego połączenia nowoczesnej architektury ze stylowym wnętrzem. Efekt nastrojowy i inspirujący...
Układ słoneczny
Rynny
Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.
Pokrycia dachowe
Najnowsze wydanie