PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie planowania budowy domu. Ma on mieć klasyczną, prostą formę. Zastanawiamy się nad montażem systemu kominowego. Nie wiemy jeszcze, czym będziemy ogrzewać mieszkanie. Możliwe, że będzie to kocioł gazowy, wiemy na pewno, że w salonie ustawimy kominek. Chcielibyśmy poznać nasze możliwości i wiedzieć, w czym możemy wybierać.
REDAKCJA: Wybór komina zależy od kilku czynników, w dużej mierze od warunków technicznych, powierzchni domu i zaplanowanych urządzeń grzewczych. Ważne jest także ich rozmieszczenie. Duże znaczenie ma wygląd przewodów kominowych i możliwość ich przebudowy.
(fot. Wienerberger)
Z komina można zrezygnować tylko wtedy, gdy dom zamierza się ogrzewać prądem elektrycznym albo kotłem z zamkniętą komorą spalania. W pozostałych przypadkach kominy są niezbędne, a ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie substancji powstałych w wyniku spalania, często też – wyprowadzenie ponad dach przewodów do wentylacji.
Koszty komina zależą m.in. od wysokości i średnicy przewodów kominowych i nie należą do najniższych, dlatego jego budowę, a także wymianę lub modernizację warto dokładnie przemyśleć i zaplanować.
Aby wybrać odpowiedni komin, trzeba wiedzieć, jakim urządzeniem ogrzewamy (lub będziemy ogrzewać) dom, a także czy w domu będzie kominek. Każde z urządzeń musi być bowiem podłączone do odpowiedniego kanału kominowego (dymowego, spalinowego, wentylacyjnego).
Jaki może być komin
Murowany z cegieł lub pustaków kominowych. Wciąż, choć coraz rzadziej, buduje się takie kominy, należy jednak pamiętać, że częściej stosuje się opisane dalej specjalne systemy kominowe. Kominy murowane są solidne i wytrzymują bardzo długo. Sprawdzają się tam, gdzie odprowadza się do nich spaliny lub dym z pieca, kotła i kominka otwartego opalanego drewnem.
Ponieważ wszystkie te urządzenia działają bez przerwy, wytwarzając dużo dymu o wysokiej temperaturze, ściany komina nie muszą być odporne na działanie agresywnego kondensatu, który powstaje na skutek skraplania pary zawartej w spalinach gazu.
Kominy murowane są ciężkie, dlatego wymagają oparcia na solidnym fundamencie.
Do kominów z cegieł nie można podłączać nowoczesnych urządzeń grzewczych. Zmiana kotła na paliwo stałe, na kocioł gazowy, wymaga zawsze modernizacji takiego komina i przystosowania go do nowych warunków pracy.
Najczęściej do kominów murowanych dokupuje się wtedy złożone ze specjalnych prefabrykatów wkłady ceramiczne lub stalowe. Wkłady takie można zainstalować tylko wtedy, gdy stary komin:
jest w dobrym stanie technicznym;
jest wyczyszczony z sadzy i naprawiony w zniszczonych miejscach;
ma średnicę i kształt umożliwiający wprowadzenie wkładu (często się to udaje, bo nowe kotły mają zwykle średnicę dużo mniejszą od średnicy kominów murowanych).
Prefabrykowane, ceramiczne systemy kominowe. Mogą to być zupełnie samodzielne konstrukcje, czyli kominy wolno stojące, częściej jednak stanowią fragment ściany wewnętrznej lub zewnętrznej. Składają się z:
wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej (czyli z domieszką gliny ogniotrwałej);
obudowy z lekkiego betonu lub cegieł;
warstwy izolacji, jeśli są częścią zewnętrznej ściany budynku.
Opisywane systemy są uniwersalne – przeznaczone do wszystkich rodzajów pieców, kotłów (także kondensacyjnych) i kominków. Dlatego systemy te to dobry wybór, jeśli budując dom, nie wiemy jeszcze, jaki rodzaj kotła kupimy w przyszłości. Ich najważniejszą zaletą jest to, że są odporne na wysoką temperaturę i jej częste zmiany, a nawet pożar sadzy oraz działanie zawartych w spalinach związków, które w połączeniu z parą wodną tworzą substancje szkodliwe dla komina.