Z jakich elementów składa się system rynnowy?
![]() |
fot. Braas |
W jaki sposób dobiera się przekrój i długość rynien oraz liczbę rur spustowych?
![]() |
Precyzyjny dobór orynnowania ułatwia wielkość określana jako efektywna powierzchnia dachu (EPD). Jest to powierzchnia, z jakiej system rynnowy ma odprowadzić wodę, obliczona ze wzoru:
EPD = (b+c/2) × l
w którym:
b – połowa szerokości dachu
c – wysokość dachu
l – długość dachu
Wynik obliczeń należy porównać z wydajnością poszczególnych systemów rynnowych (producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić konkretna rynna), a następnie wybrać odpowiedni rozmiar orynnowania. Dobierając go, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę miejsce, w jakim przewidziany jest spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Najlepsze jest centralne usytuowanie spustu, a więc na środku systemu rynnowego. Rura usytuowana na środku długości dachu może przyjąć dwa razy więcej wody niż rura na jego skraju.
Montaż rur powinien być wykonany z zachowaniem podstawowej zasady: odpływ musi się znajdować w najniższym punkcie orynnowania, by woda swobodnie do niego spływała.
Z jakiego materiału wybrać rynny?
W powszechnym użyciu są dwa systemy orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi.Wyboru rodzaju orynnowania powinno się dokonywać nie tylko w zależności od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu, ponieważ rynny:
- stalowe są mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich,
- z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i na dachach silnie nasłonecznionych mogą się okazać mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.