Instalacje inteligentne

Instalacje inteligentne
Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne  
 (fot. Spotline)

Co może system automatyki budynków? Naprawdę bardzo wiele. Potrafi sam „wyciągnąć” wnioski z tego, co się dzieje w domu czy na posesji i zareagować na to w sposób odpowiedni do naszych oczekiwań. Nie musimy wydawać poleceń, system sam wie, że trzeba „podkręcić” wentylację, gdy w domu są goście, opuścić rolety na noc, zwinąć markizy, gdy wieje wiatr… Właściciele ogrodów też odetchną z ulgą: system sam uruchomi podlewanie, gdy roślinom zacznie być sucho lub wyłączy oświetlenie we wszystkich zakątkach działki po wieczornym grillu…

 

I chociaż niewiele osób zamontuje rozbudowaną wersję automatyki, warto poznać możliwości systemów, aby wybrać te, które przyniosą największe oszczędności i ułatwią nam życie. Pamiętajmy bowiem, że im bardziej dom będzie „inteligentnie zautomatyzowany”, tym mniej rutynowych, czasochłonnych czynności będziemy przy nim wykonywać. A w naszym dzisiejszym zabieganym świecie są to bardzo cenne udogodnienia.

Jak wybrać system dla domu?

Przede wszystkim musimy zdefiniować swoje potrzeby. Jakie możliwości systemu są dla nas niezbędne, jakie byłyby bardzo wygodne, a bez jakich spokojnie możemy się obejść. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zamontowanie pełnej automatyki budynku, gdyż kosztuje ona naprawdę dużo.

 

Kiedy ustalimy już listę priorytetów, w czasie rozmów z konsultantami firm oferującymi systemy inteligentnego budynku sprawdźmy, na ile i za ile są w stanie zrealizować nasze potrzeby. Dostępne są bowiem systemy bardzo drogie o nieograniczonych możliwościach rozbudowy i adaptacji do potrzeb klienta, a także takie, które są dużo tańsze, ale mają ograniczoną liczbę funkcji.

 

Ważna może być np. możliwość komunikacji z systemem przez Internet lub SMS. Różne są sposoby montażu elementów systemu i łączenia ich ze sobą w jedną sieć – inny system wybierzemy w wykończonym już domu, inny, gdy go dopiero budujemy i jeszcze przed nami jest wykonanie wszystkich instalacji.

Po co właściwie inteligentny dom?

Budując nowoczesny dom, montujemy w nim szereg ważnych instalacji: system grzewczy, oświetlenie, wentylację, klimatyzację, ochronę mienia. Dla bezpieczeństwa montujemy też czujniki dymu lub tlenku węgla, które stanowią elementy instalacji przeciwpożarowej, rolety i markizy, które chronią przed promieniowaniem słonecznym. Większość z tych instalacji możemy wyposażyć w programatory, które będą sterować pracą urządzeń.

 

Jednak to kosztuje i bywa kłopotliwe w użyciu – musimy kontrolować pracę każdego systemu i wszystkich urządzeń oddzielnie. Zamiast tego możemy zamontować jeden, centralny system sterujący, który będzie koordynował pracę współdziałających ze sobą wszystkich elementów. Nie będzie trzeba montować wielu przewodów elektrycznych, a to ułatwi późniejsze serwisowanie instalacji.

 

Tylko inteligentne współdziałanie poszczególnych systemów pozwoli nam zaoszczędzić energię. I tak np. gdy otworzymy okno, wyłączone zostanie ogrzewanie (zimą) lub chłodzenie (latem). A samo otwarcie okna nie spowoduje uruchomienia systemu alarmowego. Można też w taki sposób zaprogramować działanie systemu, by reagował na wejście domowników do domu albo do konkretnego pomieszczenia, zapalając światło, podkręcając ogrzewanie lub chłodzenie i wentylację. Rano, na czas pobudki podniosą się rolety, włączy ekspres do kawy i toster…

 

Przegląd możliwości zacznijmy od systemów mających największy wpływ… na naszą kieszeń.

 

Monika Czeczotek
Pełna wersja artykułu: Instalacje inteligentne
Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przy temperaturze niższej o mniej więcej 2°C w porównaniu z tradycyjnym – ta różnica może być źródłem znacznych oszczędności
Ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Kupując działkę pod miastem, słyszymy, że wkrótce będzie tu wodociąg, a na razie możemy korzystać z własnej studni – tak nawet jest taniej. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z problemem eliminacji nadmiaru żelaza i manganu oraz koniecznością zmiękczania wody.
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Klimatyzacja
Tak naprawdę ile osób wie, co to jest klimatyzacja i czym się różni od wentylacji? Reklamowe slogany typu: „klimatyzacja zapewnia świeże powietrze latem…”, mogą wprowadzić mętlik w głowie niejednego inwestora… A więc zacznijmy od początku.
Klimatyzacja
Przegrody w budynku energooszczędnym
Jednym z najważniejszych zadań budynków projektowanych jako energooszczędne lub pasywne jest ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Po prostu dom musi przypominać termos. Jest to równoznaczne z ponadprzeciętną izolacyjnością termiczną oraz szczelnością takich budowli.
Przegrody w budynku energooszczędnym
Zrealizowane marzenie
Co decyduje o tym, że jedne firmy sprzedają pompy ciepła w dużych ilościach, a inne odnotowują tylko umiarkowane sukcesy rynkowe? Z całą pewnością jedną z ważnych przesłanek zakupu jest cena. Ale czy tylko?
Zrealizowane marzenie
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Okazuje się, że większość klientów niemal bez oporu poddaje się hasłom wymyślanym w działach marketingu wielkich firm. W dziedzinie budownictwa wystarczy przyczepić produktowi nalepkę: EKOLOGICZNY lub OSZCZĘDNY, a niemal natychmiast będą ustawiały się po niego kolejki. Czy jest jakaś rada na nieuczciwych handlowców? Oczywiście jest! Trzeba zamienić się w Wielkiego Brata i sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać!!! W jaki sposób? Dokładnie w taki sam, jaki zaproponował George Orwell w swojej głośnej powieści „Rok 1984”.
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie planowania budowy domu. Ma on mieć klasyczną, prostą formę. Zastanawiamy się nad montażem systemu kominowego. Nie wiemy jeszcze, czym będziemy ogrzewać mieszkanie. Możliwe, że będzie to kocioł gazowy, wiemy na pewno, że w salonie ustawimy kominek. Chcielibyśmy poznać nasze możliwości i wiedzieć, w czym możemy wybierać.
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
Ścienne metamorfozy
Ściany w naszych domach to element, który pod wpływem przemyślanych pomysłów może nabrać znamion prawdziwego arcydzieła.
Ścienne metamorfozy
Instalacja c.o.
Kompleksowa wymiana instalacji c.o.? Owszem, jeśli zmieniamy rodzaj paliwa, a rury i grzejniki są w złym stanie lub mamy instalację wykonaną niefachowo, przez co ogrzewanie nie zapewnia komfortu i jest nieekonomiczne.
Instalacja c.o.
Kominki i piece
Kominek może być przede wszystkim piękną ozdobą tworzącą atmosferę domu. Przybywa domów, w których jest też urządzeniem wspomagającym nowoczesną instalację centralnego ogrzewania. Niezależnie od roli, jaką mu przypiszemy, powinien być bezpieczny i niezawodny.
Kominki i piece
Bramy garażowe
Jaką bramę wybrać do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami, czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tę droższą czy może trochę tańszą?
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Na szczęście producenci oferują tak liczne i tak rozmaite wzory, że nietrudno je dobrać do domów o różnych stylach.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Okna
Nowoczesne okna powinny ograniczać zużycie energii grzewczej oraz umożliwiać optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z zewnątrz. W przeciwnym razie przez cały okres eksploatacji będą przynosiły spore straty – nie tylko energetyczne...
Okna
Układ słoneczny
Projektantowi tego domu powiodła się trudna sztuka adaptacji nietypowej problematycznej działki, jego właścicielom zaś – niełatwe zadanie harmonijnego połączenia nowoczesnej architektury ze stylowym wnętrzem. Efekt nastrojowy i inspirujący...
Układ słoneczny
Rynny
Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.
Pokrycia dachowe
Najnowsze wydanie