Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2008
Instalacje inteligentne
Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne  
 (fot. Spotline)

Co może system automatyki budynków? Naprawdę bardzo wiele. Potrafi sam „wyciągnąć” wnioski z tego, co się dzieje w domu czy na posesji i zareagować na to w sposób odpowiedni do naszych oczekiwań. Nie musimy wydawać poleceń, system sam wie, że trzeba „podkręcić” wentylację, gdy w domu są goście, opuścić rolety na noc, zwinąć markizy, gdy wieje wiatr… Właściciele ogrodów też odetchną z ulgą: system sam uruchomi podlewanie, gdy roślinom zacznie być sucho lub wyłączy oświetlenie we wszystkich zakątkach działki po wieczornym grillu…

 

I chociaż niewiele osób zamontuje rozbudowaną wersję automatyki, warto poznać możliwości systemów, aby wybrać te, które przyniosą największe oszczędności i ułatwią nam życie. Pamiętajmy bowiem, że im bardziej dom będzie „inteligentnie zautomatyzowany”, tym mniej rutynowych, czasochłonnych czynności będziemy przy nim wykonywać. A w naszym dzisiejszym zabieganym świecie są to bardzo cenne udogodnienia.

Jak wybrać system dla domu?

Przede wszystkim musimy zdefiniować swoje potrzeby. Jakie możliwości systemu są dla nas niezbędne, jakie byłyby bardzo wygodne, a bez jakich spokojnie możemy się obejść. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zamontowanie pełnej automatyki budynku, gdyż kosztuje ona naprawdę dużo.

 

Kiedy ustalimy już listę priorytetów, w czasie rozmów z konsultantami firm oferującymi systemy inteligentnego budynku sprawdźmy, na ile i za ile są w stanie zrealizować nasze potrzeby. Dostępne są bowiem systemy bardzo drogie o nieograniczonych możliwościach rozbudowy i adaptacji do potrzeb klienta, a także takie, które są dużo tańsze, ale mają ograniczoną liczbę funkcji.

 

Ważna może być np. możliwość komunikacji z systemem przez Internet lub SMS. Różne są sposoby montażu elementów systemu i łączenia ich ze sobą w jedną sieć – inny system wybierzemy w wykończonym już domu, inny, gdy go dopiero budujemy i jeszcze przed nami jest wykonanie wszystkich instalacji.

Po co właściwie inteligentny dom?

Budując nowoczesny dom, montujemy w nim szereg ważnych instalacji: system grzewczy, oświetlenie, wentylację, klimatyzację, ochronę mienia. Dla bezpieczeństwa montujemy też czujniki dymu lub tlenku węgla, które stanowią elementy instalacji przeciwpożarowej, rolety i markizy, które chronią przed promieniowaniem słonecznym. Większość z tych instalacji możemy wyposażyć w programatory, które będą sterować pracą urządzeń.

 

Jednak to kosztuje i bywa kłopotliwe w użyciu – musimy kontrolować pracę każdego systemu i wszystkich urządzeń oddzielnie. Zamiast tego możemy zamontować jeden, centralny system sterujący, który będzie koordynował pracę współdziałających ze sobą wszystkich elementów. Nie będzie trzeba montować wielu przewodów elektrycznych, a to ułatwi późniejsze serwisowanie instalacji.

 

Tylko inteligentne współdziałanie poszczególnych systemów pozwoli nam zaoszczędzić energię. I tak np. gdy otworzymy okno, wyłączone zostanie ogrzewanie (zimą) lub chłodzenie (latem). A samo otwarcie okna nie spowoduje uruchomienia systemu alarmowego. Można też w taki sposób zaprogramować działanie systemu, by reagował na wejście domowników do domu albo do konkretnego pomieszczenia, zapalając światło, podkręcając ogrzewanie lub chłodzenie i wentylację. Rano, na czas pobudki podniosą się rolety, włączy ekspres do kawy i toster…

 

Przegląd możliwości zacznijmy od systemów mających największy wpływ… na naszą kieszeń.

 

Monika Czeczotek
Pełna wersja artykułu: Instalacje inteligentne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje