Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przy temperaturze niższej o mniej więcej 2°C w porównaniu z tradycyjnym – ta różnica może być źródłem znacznych oszczędności
Ogrzewanie podłogowe  
 (fot. Tyco Thermal)

W budynkach użyteczności publicznej ogrzewanie podłogowe instalowano już w przeszłości, ale nie cieszyło się ono dobrą opinią. Teraz wiemy, że dochodziło tam do nadmiernego nagrzewania się podłogi – szczególnie dokuczliwego dla osób, które w tak ogrzewanych pomieszczeniach przebywały długo w pozycji siedzącej. Uciążliwość była tym większa, im rzadziej pomieszczenia sprzątano, bo nad nagrzaną podłogą intensywniej unosi się kurz.

 

Wysoka temperatura podłogi w tych pierwszych instalacjach związana była głównie ze słabą izolacją cieplną budynku, a więc dużym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Współcześnie budowane domy mają dobrą termoizolację, instalacja grzewcza podłączona jest do źródła ciepła za pośrednictwem automatycznych układów mieszających, a instalacje projektuje się tak, by temperatura powierzchni podłogi nie przekraczała 28°C, co ogranicza unoszenie się kurzu.

 

Ponieważ ogrzewana podłoga oddaje ciepło głównie przez promieniowanie – najcieplejsze powietrze znajduje się w okolicy stóp, a chłodniejsze w wyższych partiach pomieszczenia – na wysokości głowy, rozkład temperatury jest bliski idealnemu. Uzyskany w ten sposób komfort cieplny pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2°C – to z kolei może powodować nawet dziesięcioprocentowe zmniejszenie zużycia energii.

Wodne czy elektryczne

O wyborze systemu decydują głównie koszty związane z użytkowaniem ogrzewania, te zależą od ceny nośnika energii. Jeśli jest nim prąd elektryczny, koszty energii są znacznie większe, niż gdy pochodzi ona z innych źródeł. Dlatego najczęściej wybierane jest wodne ogrzewanie podłogowe, które umożliwia korzystanie z różnych rodzajów paliw – zależnie od typu zamontowanego kotła.

 

Mimo to w małych domach o bardzo dobrej izolacji termicznej, elektryczne ogrzewanie podłogowe może być rozwiązaniem racjonalnym, zwłaszcza gdy działka jest odległa od sieci gazowej, a obsługa kotła na paliwo stałe jest dla właścicieli domu zbyt uciążliwa. W takiej sytuacji warto zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe w wersji akumulacyjnej, czyli takiej, która umożliwi korzystanie z tańszej energii pobieranej poza godzinami szczytu energetycznego, a więc głównie w nocy.

 

Najczęściej jednak elektryczne ogrzewanie podłogowe stosuje się jako uzupełnienie innego systemu grzewczego, zwłaszcza w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi, np. w łazience.

Ogrzewanie wodne

Tworzy je sieć rur zatopionych w warstwie wylewki – jastrychu, który stanowi podkład pod podłogę. Dodaje się do niego specjalne środki uplastyczniające, dzięki czemu jest on wytrzymały oraz ma lepszą przewodność cieplną. Aby zapobiec pękaniu płyty wylewki, należy wzdłuż ścian ułożyć taśmy dylatacyjne.

 

A oto podstawowe elementy systemu wodnego ogrzewania podłogowego.

 

  • Rury. W instalacjach ogrzewania podłogowego stosuje się obecnie głównie rury tworzywowe o średnicy 16 mm z powłoką ochronną zabezpieczającą przed dyfuzją tlenu zawartego w powietrzu. Najczęściej są to rury polipropylenowe z powłoką antydyfuzyjną z folii aluminiowej lub rury warstwowe z polietylenu sieciowanego oznaczane symbolem PEX-Al-PE. Kupuje się je w kręgach o długości 100 lub 200 m. Po ułożeniu grzejnika podłogowego z rur pokrywa się go jastrychem.

     

  • Rozdzielacz. Podłącza się do niego poszczególne pętle rur grzewczych; liczba sekcji rozdzielacza powinna odpowiadać liczbie pętli. Rozdzielacz, a także aparaturę sterującą pracą ogrzewania podłogowego umieszcza się w szafce rozdzielaczowej, wbudowanej w ścianę.

     

  • Układ sterowania. Dostosowuje się go do konkretnej instalacji grzewczej. Układ sterowania ogrzewaniem jest niezbędny, mimo że wodne ogrzewanie podłogowe ma zdolność do samoregulacji, która polega na tym, że jeśli w pomieszczeniu temperatura powietrza wzrośnie, to jednocześnie spada różnica w odniesieniu do temperatury podłogi i wskutek tego proporcjonalnie zmniejszy się przekazywanie ciepła, gdyż moc grzejna w dużym stopniu zależy od tej właśnie różnicy.

     

    Zależnie od stopnia rozbudowania instalacji i rodzaju źródła ciepła, regulację temperatury zapewniają termostaty podłogowe i pokojowe, regulatory pogodowe, a także układy pozwalające na programowanie zmian temperatury w ciągu doby lub w cyklu tygodniowym.

Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: (file 3091}
Pozostałe artykuły z tego numeru
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Kupując działkę pod miastem, słyszymy, że wkrótce będzie tu wodociąg, a na razie możemy korzystać z własnej studni – tak nawet jest taniej. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z problemem eliminacji nadmiaru żelaza i manganu oraz koniecznością zmiękczania wody.
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Klimatyzacja
Tak naprawdę ile osób wie, co to jest klimatyzacja i czym się różni od wentylacji? Reklamowe slogany typu: „klimatyzacja zapewnia świeże powietrze latem…”, mogą wprowadzić mętlik w głowie niejednego inwestora… A więc zacznijmy od początku.
Klimatyzacja
Przegrody w budynku energooszczędnym
Jednym z najważniejszych zadań budynków projektowanych jako energooszczędne lub pasywne jest ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Po prostu dom musi przypominać termos. Jest to równoznaczne z ponadprzeciętną izolacyjnością termiczną oraz szczelnością takich budowli.
Przegrody w budynku energooszczędnym
Zrealizowane marzenie
Co decyduje o tym, że jedne firmy sprzedają pompy ciepła w dużych ilościach, a inne odnotowują tylko umiarkowane sukcesy rynkowe? Z całą pewnością jedną z ważnych przesłanek zakupu jest cena. Ale czy tylko?
Zrealizowane marzenie
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Okazuje się, że większość klientów niemal bez oporu poddaje się hasłom wymyślanym w działach marketingu wielkich firm. W dziedzinie budownictwa wystarczy przyczepić produktowi nalepkę: EKOLOGICZNY lub OSZCZĘDNY, a niemal natychmiast będą ustawiały się po niego kolejki. Czy jest jakaś rada na nieuczciwych handlowców? Oczywiście jest! Trzeba zamienić się w Wielkiego Brata i sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać!!! W jaki sposób? Dokładnie w taki sam, jaki zaproponował George Orwell w swojej głośnej powieści „Rok 1984”.
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie planowania budowy domu. Ma on mieć klasyczną, prostą formę. Zastanawiamy się nad montażem systemu kominowego. Nie wiemy jeszcze, czym będziemy ogrzewać mieszkanie. Możliwe, że będzie to kocioł gazowy, wiemy na pewno, że w salonie ustawimy kominek. Chcielibyśmy poznać nasze możliwości i wiedzieć, w czym możemy wybierać.
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
Ścienne metamorfozy
Ściany w naszych domach to element, który pod wpływem przemyślanych pomysłów może nabrać znamion prawdziwego arcydzieła.
Ścienne metamorfozy
Instalacja c.o.
Kompleksowa wymiana instalacji c.o.? Owszem, jeśli zmieniamy rodzaj paliwa, a rury i grzejniki są w złym stanie lub mamy instalację wykonaną niefachowo, przez co ogrzewanie nie zapewnia komfortu i jest nieekonomiczne.
Instalacja c.o.
Instalacje inteligentne
Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne
Kominki i piece
Kominek może być przede wszystkim piękną ozdobą tworzącą atmosferę domu. Przybywa domów, w których jest też urządzeniem wspomagającym nowoczesną instalację centralnego ogrzewania. Niezależnie od roli, jaką mu przypiszemy, powinien być bezpieczny i niezawodny.
Kominki i piece
Bramy garażowe
Jaką bramę wybrać do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami, czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tę droższą czy może trochę tańszą?
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Na szczęście producenci oferują tak liczne i tak rozmaite wzory, że nietrudno je dobrać do domów o różnych stylach.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Okna
Nowoczesne okna powinny ograniczać zużycie energii grzewczej oraz umożliwiać optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z zewnątrz. W przeciwnym razie przez cały okres eksploatacji będą przynosiły spore straty – nie tylko energetyczne...
Okna
Układ słoneczny
Projektantowi tego domu powiodła się trudna sztuka adaptacji nietypowej problematycznej działki, jego właścicielom zaś – niełatwe zadanie harmonijnego połączenia nowoczesnej architektury ze stylowym wnętrzem. Efekt nastrojowy i inspirujący...
Układ słoneczny
Rynny
Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.
Pokrycia dachowe
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz