Ścienne metamorfozy

Ścienne metamorfozy
Ściany w naszych domach to element, który pod wpływem przemyślanych pomysłów może nabrać znamion prawdziwego arcydzieła.
Ścienne metamorfozy  
 (fot. Finezja Studio)

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak mają wyglądać ściany w naszym domu, dajmy sobie czas na zastanowienie. Na początek pomalujmy je na sprawdzony biały kolor. Z czasem zobaczymy, jak po wnętrzu wędruje słońce, uświadomimy sobie, które elementy chcielibyśmy wyeksponować i które kolory korzystnie na nas wpływają.

 

A możliwości jest mnóstwo – od matowej stonowanej farby, tapety w śmiałe wzory, różnego rodzaju tynków, okładzin z kamienia, po panele ścienne, metal, szkło i finezyjne sztukaterie. Odpowiednia aranżacja wpłynie nie tylko na charakter wnętrza, ale przy odrobinie inwencji korzystnie poprawi jego proporcje.

Zmieniamy proporcje

Okazuje się, że kolor, wzory, faktura ścian i sufitu mogą nadać naszemu domowi nowy, często niebanalny wyraz… Dzięki zupełnie prostym zabiegom możemy poprawić to, co nie udało się architektowi. Jasne kolory „oddalą” od siebie ściany, a wnętrze wyda się większe niż w rzeczywistości. Dostrzeżemy w nim piękno mebli czy dekoracji. Barwy ciemne, zdecydowane podkreślą charakter pomieszczenia, ale mogą też optycznie je pomniejszyć. Ponadto trzeba uważać, aby nie zdominowały wnętrza i ostrożnie dobierać dodatki.

 

Z kolei duże wzory przytłoczą małe czy niskie pokoje, a drobne lub stonowane desenie nie będą widoczne w wielkim salonie. Pomieszczenie zyska głębię, jeśli zastosujemy materiał z fakturą, na przykład tłoczone tapety czy tak modne ostatnio tynki strukturalne.

 

Zdecydowana aranżacja ścian i sufitu dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach nietypowych. Zastosujmy ją na przykład na strychach ze skosami albo w pokojach, gdzie są więcej niż dwa otwory drzwiowe czy różnej wielkości okna. Można wtedy ujednolicić przestrzeń albo przeciwnie – wyeksponować nieregularności. Jeśli na jednej ze ścian położymy tapetę w zdecydowanym, ostrym kolorze, to właśnie ona przyciągnie wzrok.

 

Z kolei pomalowanie pomieszczenia różnymi, ale dopełniającymi się kolorami pozwoli uzyskać efekt kolejnych planów – jak na scenie. Jeśli farbą w mocnym kolorze wyeksponujemy detale architektoniczne (na przykład widoczną więźbę dachową albo okna), pomieszczenie zyska ciekawy rytm.

 

Warto zwrócić uwagę na wzory i proporcje. Boazeria czy tapeta, położone do jednej trzeciej wysokości, poszerzą wnętrze. Pionowe pasy dodadzą wysokości, poziome spowodują, że ściany wydadzą się leżeć bliżej siebie. Ale grubość pasów i ich rozmieszczenie trzeba dostosować do wielkości pomieszczenia i wpasować je w otwory drzwiowe i okienne.

 

Można też eksperymentować z różnymi rodzajami powierzchni zastosowanych materiałów. Na przykład pomalowanie obramowania drzwi i okien farbą błyszczącą, wydobędzie głębię matowych ścian.

Malujemy ściany

Farby to materiał stosunkowo tani, pozwala też w krótkim czasie odmienić wnętrze. Jednak dobór kolorów wcale nie jest łatwy. W pokojach z oknami zwróconymi na południe lub zachód – czyli tam, gdzie słońce świeci najdłużej, można zastosować ciemne nasycone barwy. Mocne światło rozjaśnia kolory i w efekcie te jasne i delikatne tracą swoje walory – wydają się wyblakłe – zaś ciemne, rozświetlone słońcem, ukazują swoją głębię.

 

We wnętrzach z oknami na północ i wschód – tam gdzie słońca jest mało – powinniśmy postąpić odwrotnie – należy rozjaśnić je odpowiednim kolorem. Zatem tu sprawdzą się wszelkie jasne pastelowe barwy.

 

Określone kolory mogą występować w różnorodnych odcieniach i przyjmować najrozmaitsze stopnie nasycenia, w zależności od rodzaju powierzchni. Te chropowate, fakturowe spowodują, że kolor będzie ciemniejszy i mniej intensywny niż w rzeczywistości. Natomiast na gładkich uzyskamy odcień jaśniejszy. Matowa farba sprawi, że kolor wyda się cieplejszy, połyskliwa zaś „ochłodzi” go.

 

Tekst: Katarzyna Madej, Współpraca: Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Ścienne metamorfozy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przy temperaturze niższej o mniej więcej 2°C w porównaniu z tradycyjnym – ta różnica może być źródłem znacznych oszczędności
Ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Kupując działkę pod miastem, słyszymy, że wkrótce będzie tu wodociąg, a na razie możemy korzystać z własnej studni – tak nawet jest taniej. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z problemem eliminacji nadmiaru żelaza i manganu oraz koniecznością zmiękczania wody.
Uzdatnianie wody z ujęc podziemnych
Klimatyzacja
Tak naprawdę ile osób wie, co to jest klimatyzacja i czym się różni od wentylacji? Reklamowe slogany typu: „klimatyzacja zapewnia świeże powietrze latem…”, mogą wprowadzić mętlik w głowie niejednego inwestora… A więc zacznijmy od początku.
Klimatyzacja
Przegrody w budynku energooszczędnym
Jednym z najważniejszych zadań budynków projektowanych jako energooszczędne lub pasywne jest ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Po prostu dom musi przypominać termos. Jest to równoznaczne z ponadprzeciętną izolacyjnością termiczną oraz szczelnością takich budowli.
Przegrody w budynku energooszczędnym
Zrealizowane marzenie
Co decyduje o tym, że jedne firmy sprzedają pompy ciepła w dużych ilościach, a inne odnotowują tylko umiarkowane sukcesy rynkowe? Z całą pewnością jedną z ważnych przesłanek zakupu jest cena. Ale czy tylko?
Zrealizowane marzenie
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Okazuje się, że większość klientów niemal bez oporu poddaje się hasłom wymyślanym w działach marketingu wielkich firm. W dziedzinie budownictwa wystarczy przyczepić produktowi nalepkę: EKOLOGICZNY lub OSZCZĘDNY, a niemal natychmiast będą ustawiały się po niego kolejki. Czy jest jakaś rada na nieuczciwych handlowców? Oczywiście jest! Trzeba zamienić się w Wielkiego Brata i sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać!!! W jaki sposób? Dokładnie w taki sam, jaki zaproponował George Orwell w swojej głośnej powieści „Rok 1984”.
Wielki Brat patrzy... na pompę ciepła
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie planowania budowy domu. Ma on mieć klasyczną, prostą formę. Zastanawiamy się nad montażem systemu kominowego. Nie wiemy jeszcze, czym będziemy ogrzewać mieszkanie. Możliwe, że będzie to kocioł gazowy, wiemy na pewno, że w salonie ustawimy kominek. Chcielibyśmy poznać nasze możliwości i wiedzieć, w czym możemy wybierać.
Komin - murowany czy z prefabrykatów?
Instalacja c.o.
Kompleksowa wymiana instalacji c.o.? Owszem, jeśli zmieniamy rodzaj paliwa, a rury i grzejniki są w złym stanie lub mamy instalację wykonaną niefachowo, przez co ogrzewanie nie zapewnia komfortu i jest nieekonomiczne.
Instalacja c.o.
Instalacje inteligentne
Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne
Kominki i piece
Kominek może być przede wszystkim piękną ozdobą tworzącą atmosferę domu. Przybywa domów, w których jest też urządzeniem wspomagającym nowoczesną instalację centralnego ogrzewania. Niezależnie od roli, jaką mu przypiszemy, powinien być bezpieczny i niezawodny.
Kominki i piece
Bramy garażowe
Jaką bramę wybrać do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami, czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tę droższą czy może trochę tańszą?
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Na szczęście producenci oferują tak liczne i tak rozmaite wzory, że nietrudno je dobrać do domów o różnych stylach.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Okna
Nowoczesne okna powinny ograniczać zużycie energii grzewczej oraz umożliwiać optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z zewnątrz. W przeciwnym razie przez cały okres eksploatacji będą przynosiły spore straty – nie tylko energetyczne...
Okna
Układ słoneczny
Projektantowi tego domu powiodła się trudna sztuka adaptacji nietypowej problematycznej działki, jego właścicielom zaś – niełatwe zadanie harmonijnego połączenia nowoczesnej architektury ze stylowym wnętrzem. Efekt nastrojowy i inspirujący...
Układ słoneczny
Rynny
Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.
Pokrycia dachowe
Najnowsze wydanie