Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2007
Okna
Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym? Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się: kto...

Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym?

 

Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się:

  • kto jest ich producentem
  • z jakich materiałów zostały wykonane ich poszczególne elementy
  • do jakich warunków eksploatacyjnych są przeznaczone
  • jaka jest ich dźwiękochłonność
  • jakie są ich parametry wpływające na energooszczędność.
Ponadto musi być umieszczony na niej znak budowlany „B” oraz numer i data wydania deklaracji zgodności. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek sporu na temat właściwości zakupionych okien, nabywca ma prawo się odwołać do parametrów określonych w deklaracji zgodności, której numer i data wydania podane były w karcie wyrobu.

 

Wymienione właściwości decydują o jakości produktu. Jeżeli chcemy w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie okien, warto się z nimi zapoznać bliżej.

RAMY

Jakość profili okiennych zależy od ich sztywności i możliwości zamocowania szyb antywłamaniowych. Obecnie technologia produkcji różnych profili jest na tyle nowoczesna, że trudno obiektywnie osądzić, które z nich są lepsze. Ze względu na materiał użyty do produkcji profili rozróżnia się ramy:

DREWNIANE

Do ich wyrobu najczęściej używa się drewna sosny lub świerku, rzadziej drzew liściastych, np. dębu. Wiele okien wykonuje się też z azjatyckiego drewna mahoniopodobnego o nazwie red meranti.

 

Uwaga! Istnieje wiele odmian gatunku red meranti, z których nie wszystkie nadają się do produkcji okien. Jeżeli okno z meranti jest znacznie lżejsze od swojego sosnowego odpowiednika – lepiej zrezygnować z zakupu: to sygnał wątpliwej trwałości ramy i całego okna. Współczesne ramy drewniane powstają według najnowszej technologii, to znaczy z materiału klejonego warstwowo. Dzięki temu udało się wyeliminować uciążliwą cechę okien drewnianych, tj. paczenie.

PVC

Tworzywo pod nazwą PVC (ang. polyvinyl chloride – polichlorek winylu, czyli PCW) produkowane jest z surowców kopalnych: soli kuchennej i ropy naftowej. Profile PVC są sztywne i stabilne – dzięki umieszczonym w nich stalowym wkładom – a przy tym lekkie, co zawdzięczają komorowej budowie. Niestety, w razie uszkodzenia mechanicznego nie można ich naprawić.

 

Występują w bogatym wyborze kolorów (białe ramy są zawsze tańsze niż kolorowe). Mogą być także zdobione okleiną, która upodobnia okna z tworzywa do drewnianych.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje