Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2007
Drzwi wewnętrzne
Wybierając drzwi wewnętrzne, należy podjąć kilka decyzji – dotyczyć one będą: konstrukcji skrzydeł i ościeżnic, materiałów, z których zostaną wykonane, oraz sposobów otwierania. Następnie trzeba dobrać zawiasy, klamki i ewentualnie szyby. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim tym elementom dokładniej. Budowa Rama drewniana lub stalowa nazywana fachowo ościeżnicą – potocznie futryną umocowana jest w...

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy podjąć kilka decyzji – dotyczyć one będą: konstrukcji skrzydeł i ościeżnic, materiałów, z których zostaną wykonane, oraz sposobów otwierania. Następnie trzeba dobrać zawiasy, klamki i ewentualnie szyby. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim tym elementom dokładniej.

Budowa

Rama drewniana lub stalowa nazywana fachowo ościeżnicą – potocznie futryną umocowana jest w otworze drzwiowym w murze-ościeży. Miejsce styku ściany z ościeżnicą zakrywa się listwami maskującymi, które pełnią także funkcję dekoracyjną. Ościeżnice mogą być stałe albo regulowane: stała może mieć jedną z dwóch grubości: 6 lub 10 cm, regulowana ma listwy obejmujące, które umożliwiają dopasowanie jej do grubości muru. Może być stosowana gdy jego grubość wynosi więcej niż 7,5 cm i nie przekracza 30 cm. Są one łatwiejsze w montażu oraz demontażu, ale także sporo droższe od stałych – od 50 do 100 %.

 

Skrzydło drzwiowe to ruchomy element, który otwiera lub zamyka otwór drzwiowy. Ze względu na ukształtowanie krawędzi skrzydła na jej styku z ościeżnicą rozróżnia się skrzydła przylgowe i bezprzylgowe. Przylgowe mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Bezprzylgowe takich wycięć nie mają.

 

Okucia, są elementem decydującym o funkcjonalności i ostatecznym wyglądzie drzwi. Zaliczamy do nich: zawiasy, klamki i zamki oraz elementy ozdobne, jak szyldy i rozetki do zamków i klamek, a także szyny, prowadnice i elementy toczne. Konstrukcja skrzydła

 

Typowe drzwi z drewna mają konstrukcję płycinową, czyli taką, w której szkieletem konstrukcyjnym jest rama z drewna litego lub klejonego warstwowo, podzielona słupkami. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają płyciny z drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych lub płyty MDF. Płyciny mogą mieć różne kształty i wymiary.

 

Drzwi o konstrukcji płycinowej coraz częściej są wypierane przez te o konstrukcji płytowej, które łudząco przypominają drzwi z litego drewna. Ich konstrukcję stanowi rama z laminatu drewnianego, z przytwierdzonymi do niego okładzinami z płyty wiórowej. Można również kupić drzwi płytowo-płycinowe. W takich skrzydłach na drewnianą ramę nakłada się płytę drewnopodobną z tłoczeniami w kształcie płycin.

Sposób otwierania drzwi

Rozwieralne najlepiej sprawdzają się we wnętrzach, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ruch skrzydła. Drzwi takie mogą być prawe (stojąc przed nimi, widzimy zawiasy z prawej strony) lub lewe (zawiasy widoczne z lewej strony).

 

Przesuwne – składają się z jednego lub kilku skrzydeł (szerokości od 80 do 100 cm) przesuwanych po szynie i podwieszanych do prowadnicy zamontowanej na górze otworu drzwiowego. Po otwarciu mogą zachodzić na ścianę lub chować się w kasecie. W pierwszym przypadku po otwarciu drzwi zasłaniają spory fragment ściany, dlatego nie można na niej nic wieszać ani ustawiać przy niej mebli. Drugie rozwiązanie sprawia, że drzwi po otwarciu są niewidoczne, a sąsiadującą z nimi ścianę można wykorzystać w dowolny sposób. Jednak musimy się na nie zdecydować już na etapie budowy domu, aby bez problemu zamontować kasetę. W domu już istniejącym zainstalowanie takich drzwi wymaga zbudowania ściany osłonowej z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na szkielecie z profili stalowych.

 

Składane (łamane, harmonijkowe) – po otwarciu składają się jak parawan dzięki temu, że mają skrzydło podzielone na dwie lub kilka pionowych części, połączonych zawiasami. Po złożeniu nie zajmują dużo miejsca, ale zmniejszają szerokość otworu drzwiowego. Skrzydło drzwi porusza się po szynie zamontowanej do górnej części ościeżnicy. Niestety, takie drzwi bardzo słabo izolują akustycznie i nie są zbyt trwałe.

 

Emilia Rosłaniec, Katarzyna Olędzka

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje