Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2007
Instalacje inteligentne
„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane...

„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane w jednym inteligentnym systemie.

 

System automatyki budynku jest niezastąpiony w dzisiejszym, zabieganym świecie. Kontroluje cały dom, dbając o komfort mieszkańców, czuwa nad ich bezpieczeństwem, nadzoruje wszystkie instalacje, nieustannie sprawdzając stan pracy urządzeń i wyłączając niepotrzebnie uruchomione odbiorniki. Oszczędza energię, nasze pieniądze i czas, słowem – ułatwia życie.

 

Rozbudowany system może wykonać wiele operacji po otrzymaniu tylko jednego, konkretnego polecenia. Zanim wrócimy do domu po dłuższej nieobecności, możemy wcześniej połączyć się z systemem i zapowiedzieć przewidywaną godzinę powrotu. System sam przygotuje dom do normalnego funkcjonowania: zimą włączy ogrzewanie i podniesie temperaturę do takiej, jakiej oczekujemy, latem dla uzyskania podobnego efektu włączy klimatyzację i ochłodzi powietrze w pomieszczeniach. System wentylacyjny zacznie działać z większą wydajnością i przewietrzy na nasze przybycie wszystkie pomieszczenia. Kiedy będziemy na miejscu, wyłączy się system alarmowy, odsłonią rolety i żaluzje, a wieczorem – zapali się światło.

 

Możliwości systemu brzmią zachęcająco, ale wiele osób obawia się, że wymagać on będzie skomplikowanych instalacji i poprowadzenia w ścianach grubych wiązek kabli: nic bardziej błędnego! Zakładanie systemu jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że jego projekt i wykonanie powierzymy wykwalifikowanemu zespołowi z wybranej firmy.

BUDOWA INSTALACJI INTELIGENTNEJ

Systemy automatyki domowej składają się z modułów sterujących: nadajników, które sterują pracą urządzeń i współpracujących z nimi odbiorników sterujących. W niektórych rozwiązaniach wszystkie te elementy są połączone z jednostką centralną, która zbiera informacje z pomieszczeń i od urządzeń, analizuje je, a następnie przesyła zbiorcze sygnały sterujące do odbiorników.

 

Sposób połączenia nadajników z odbiornikami i ewentualnie z jednostką centralną zależy od konkretnego rozwiązania systemowego. Jedną z możliwości jest dołożenie w czasie wykonywania instalacji elektrycznej jednego, dodatkowego przewodu, który będzie łączył nadajniki i odbiorniki sterujące umieszczone w puszkach elektrycznych i w rozdzielni. Inne systemy wymagają poprowadzenia nietypowej instalacji elektrycznej. Są też takie, które można podłączyć do tradycyjnej instalacji elektrycznej i jest to możliwe bez żadnych jej przeróbek, ponieważ komunikacja odbywa się drogą radiową. Dlatego takie rozwiązania są idealne nie tylko dla domów nowych, ale również tych już użytkowanych.

 

W zależności od tego jaki system wybierzemy (komunikacja przez przewód magistralny, bądź bezprzewodowa) zależy lokalizacja elementów sterujących. W pierwszym przypadku będą one umieszczone w szafach sterowniczych, w drugim w pogłębionych puszkach podtynkowych.

 

Od tego jaki system wybierzemy zależą również możliwości jego późniejszej rozbudowy. Systemy przewodowe trzeba zaplanować na początku budowy, ponieważ późniejsza zmiana koncepcji wiąże się, niestety, z koniecznością układania dodatkowych przewodów. Komunikacja bezprzewodowa natomiast pozwala na stopniową rozbudowę systemu i czasowe rozłożenie kosztów, bez wcześniejszego planowania.

 

Niewiele osób tak naprawdę wie, co potrafi „inteligentny dom”: jak duże są możliwości sterowania jego instalacjami i jak dalece może to ułatwić życie. Często nawet rezygnujemy z zamontowania pewnych, przydatnych urządzeń, gdyż zniechęca nas do nich dodatkowa praca, jaką trzeba włożyć w ich obsługę, przykładowo ręczne otwieranie markiz lub rolet, regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu za pomocą głowicy termostatycznej czy nawet codzienne podlewanie trawnika wężem. A życie może być takie proste! Wystarczy tylko dobrze zaprojektowany i wykonany system.

 

Monika Kuśnierczyk

Pełny artykuł w PDF: Instalacje inteligentne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje