„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane...
„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane w jednym inteligentnym systemie.
System automatyki budynku jest niezastąpiony w dzisiejszym, zabieganym świecie. Kontroluje cały dom, dbając o komfort mieszkańców, czuwa nad ich bezpieczeństwem, nadzoruje wszystkie instalacje, nieustannie sprawdzając stan pracy urządzeń i wyłączając niepotrzebnie uruchomione odbiorniki. Oszczędza energię, nasze pieniądze i czas, słowem – ułatwia życie.
Rozbudowany system może wykonać wiele operacji po otrzymaniu tylko jednego, konkretnego polecenia. Zanim wrócimy do domu po dłuższej nieobecności, możemy wcześniej połączyć się z systemem i zapowiedzieć przewidywaną godzinę powrotu. System sam przygotuje dom do normalnego funkcjonowania: zimą włączy ogrzewanie i podniesie temperaturę do takiej, jakiej oczekujemy, latem dla uzyskania podobnego efektu włączy klimatyzację i ochłodzi powietrze w pomieszczeniach. System wentylacyjny zacznie działać z większą wydajnością i przewietrzy na nasze przybycie wszystkie pomieszczenia. Kiedy będziemy na miejscu, wyłączy się system alarmowy, odsłonią rolety i żaluzje, a wieczorem – zapali się światło.
Możliwości systemu brzmią zachęcająco, ale wiele osób obawia się, że wymagać on będzie skomplikowanych instalacji i poprowadzenia w ścianach grubych wiązek kabli: nic bardziej błędnego! Zakładanie systemu jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że jego projekt i wykonanie powierzymy wykwalifikowanemu zespołowi z wybranej firmy.
BUDOWA INSTALACJI INTELIGENTNEJ
Systemy automatyki domowej składają się z modułów sterujących: nadajników, które sterują pracą urządzeń i współpracujących z nimi odbiorników sterujących. W niektórych rozwiązaniach wszystkie te elementy są połączone z jednostką centralną, która zbiera informacje z pomieszczeń i od urządzeń, analizuje je, a następnie przesyła zbiorcze sygnały sterujące do odbiorników.
Sposób połączenia nadajników z odbiornikami i ewentualnie z jednostką centralną zależy od konkretnego rozwiązania systemowego. Jedną z możliwości jest dołożenie w czasie wykonywania instalacji elektrycznej jednego, dodatkowego przewodu, który będzie łączył nadajniki i odbiorniki sterujące umieszczone w puszkach elektrycznych i w rozdzielni. Inne systemy wymagają poprowadzenia nietypowej instalacji elektrycznej. Są też takie, które można podłączyć do tradycyjnej instalacji elektrycznej i jest to możliwe bez żadnych jej przeróbek, ponieważ komunikacja odbywa się drogą radiową. Dlatego takie rozwiązania są idealne nie tylko dla domów nowych, ale również tych już użytkowanych.
W zależności od tego jaki system wybierzemy (komunikacja przez przewód magistralny, bądź bezprzewodowa) zależy lokalizacja elementów sterujących. W pierwszym przypadku będą one umieszczone w szafach sterowniczych, w drugim w pogłębionych puszkach podtynkowych.
Od tego jaki system wybierzemy zależą również możliwości jego późniejszej rozbudowy. Systemy przewodowe trzeba zaplanować na początku budowy, ponieważ późniejsza zmiana koncepcji wiąże się, niestety, z koniecznością układania dodatkowych przewodów. Komunikacja bezprzewodowa natomiast pozwala na stopniową rozbudowę systemu i czasowe rozłożenie kosztów, bez wcześniejszego planowania.
Niewiele osób tak naprawdę wie, co potrafi „inteligentny dom”: jak duże są możliwości sterowania jego instalacjami i jak dalece może to ułatwić życie. Często nawet rezygnujemy z zamontowania pewnych, przydatnych urządzeń, gdyż zniechęca nas do nich dodatkowa praca, jaką trzeba włożyć w ich obsługę, przykładowo ręczne otwieranie markiz lub rolet, regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu za pomocą głowicy termostatycznej czy nawet codzienne podlewanie trawnika wężem. A życie może być takie proste! Wystarczy tylko dobrze zaprojektowany i wykonany system.