Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Dylematy inwestora

Przed rozpoczęciem budowy domu każdy inwestor musi rozstrzygnąć kilka dylematów. Decyzje nie są proste, ponieważ od wyboru odpowiedniej działki, projektu i wykonawcy zależy nie tylko powodzenie inwestycji, ale także późniejszy komfort mieszkania.

Dylematy inwestora

WYBÓR DZIAŁKI

Kluczowy jest wybór działki, na której stanie dom. Pod uwagę trzeba wziąć jej parametry, uwarunkowania dotyczące możliwości jej zabudowy, status prawny, a także dostępność najważniejszej infrastruktury

TRUDNO O IDEAŁ

Idealna powierzchnia działki przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego nie istnieje – parametr ten jest wypadkową potrzeb i możliwości inwestora. Można jednak przyjąć, że wygodna posesja powinna mieć nie mniej niż 800–1000 m2. Najwygodniej usytuować budynek na działce, która ma regularny, zbliżony do kwadratu lub szerokiego prostokąta kształt, płaskie ukształtowanie terenu i właściwe warunki gruntowe. Niezwykle istotne jest sąsiedztwo – hałaśliwy warsztat samochodowy, szkoła czy oblegany sklep mogą być bardzo uciążliwe, dlatego lepiej wybierać działkę w cichej okolicy. Warto też zwrócić uwagę, czy do posesji prowadzi dobra, utwardzona droga (ale nie ruchliwa arteria!) i czy jest regularnie odśnieżana. Jeżeli teren nie jest uzbrojony, trzeba sprawdzić, czy bez problemu można do niego doprowadzić wszystkie media.

 

Niestety, najkorzystniej położone i najlepsze pod budowę grunty cieszą się dużym powodzeniem, dlatego nie zawsze uda się znaleźć parcelę spełniającą wszystkie powyższe kryteria. Na szczęście na większość niedoskonałości jest recepta. Przykładowo na mniejszej działce można rozważyć zabudowę bliźniaczą oraz wielokondygnacyjną. Większym problemem jest parcela bardzo wąska lub o nieregularnym kształcie. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością wykonania indywidualnego projektu domu, który jest droższy niż ten z katalogu. Będzie on niezbędny także w przypadku zakupu terenu ze znacznym spadkiem.

 

Biorąc pod uwagę wymagane przez prawo odległości pomiędzy domem a granicą działki, w praktyce trudno będzie zagospodarować parcelę węższą niż 15–16 m. Przed zakupem ziemi musimy sprawdzić, czy warunki gruntowe pozwalają na budowę na niej domu. Może się bowiem okazać, że grunt jest niestabilny, znajduje się na nim np. zasypany staw lub przysypane śmieci. W razie poważnych wątpliwości – lepiej zapłacić za przeprowadzenie badań gruntu, niż kupić ziemię, na której nie da się wybudować domu.

 

A co z położeniem działki? Nie każda parcela zlokalizowana jest przecież przy cichej, wygodnej drodze dojazdowej. Jeśli zdecydujemy się na zakup terenu położonego w pobliżu ruchliwej przelotówki, budowlę należy zaplanować jak najdalej od niej, w głębi działki. Dobrym rozwiązaniem jest też ograniczenie od tej strony liczby okien oraz wzniesienie solidnego, pełnego ogrodzenia lub nasypu ziemnego, który ochroni przed hałasem i drganiami. Jeżeli spodziewamy się naprawdę dużego natężenia ruchu, warto rozważyć budowę domu parterowego, ponieważ ogrodzenie nie ochroni skutecznie przed hałasem wyższych kondygnacji.

fot. otwierająca: Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny