Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Dylematy inwestora

Większość inwestorów planujących budowę domu skupia się jedynie na jego wyglądzie i funkcjonalnym rozmieszczeniu pomieszczeń. W konsekwencji zdajemy sobie sprawę z istnienia instalacji dopiero na etapie stanu surowego, gdy przychodzi pora na ich wykonanie. Wysokość kosztów materiałów i robocizny może wówczas nieprzyjemnie zaskoczyć. O kosztach instalacji decyduje bowiem rozległość i stopień komplikacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, liczba kominów oraz rodzaj zastosowanych urządzeń. Zanim więc zapadną ostateczne decyzje warto przeanalizować możliwe rozwiązania.

Dylematy inwestora - Instalacje
Po postawieniu murów i dachu przychodzi czas na wyposażenie domu w instalacje. Ułożenie między innymi elektryki, rur wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, kupno osprzętu elektroinstalacyjnego, kotła, grzejników i innych niezbędnych urządzeń. Etap ten jest dość kosztowny. Zanim zapadną ostateczne decyzje warto przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania – zalety, wady oraz oszczędności, jakie mogą generować podczas eksploatacji. Przesadne oszczędzanie na tym etapie się nie opłaca, bo zwykle oznacza wyższe koszty użytkowania.

 

Każdy inwestor planujący budowę domu zamierza optymalizować koszty i połączyć wysoką jakość zastosowanych materiałów i urządzeń z fachowym wykonawstwem i niskimi kosztami. Najczęściej jednak te trzy aspekty się wzajemnie wykluczają. W większości bowiem jakość oznacza wyższe koszty. Są jednak sposoby by je ograniczyć, ale trzeba do tego podejść z głową. Dotyczy to szczególnie domowych instalacji. Ogólna zasada jest taka, że im prościej tym taniej, pod warunkiem, że nieskomplikowany układ będzie wynikać z przemyślanego fachowego projektu, nie koncepcji lokalnego hydraulika, pracującego od lat według tych samych, niekoniecznie optymalnych w naszym przypadku, schematów.

ZAPLANOWANIE INSTALACJI JUŻ NA ETAPIE TWORZENIA PROJEKTU

Wszystkie domowe instalacje należy zaplanować już podczas projektowania budynku. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć z jakiego paliwa będziemy korzystając ogrzewając dom. Każdy wybór niesie ze sobą bowiem konsekwencje dotyczące choćby wielkości kotłowni i jej ulokowania w odpowiednim miejscu. W tym czasie planujemy również liczbę i wielkość łazienek, kształt kuchni, ulokowanie spiżarni, pralni czy składzika gospodarczego. Rozmieszczenie wszystkich tych pomieszczeń jest bardzo ważne, z uwagi na instalacje wodną i kanalizacyjną, które w nich trzeba poprowadzić i urządzenia, które się w nich montuje – pralkę, suszarkę, kocioł, zasobnik ciepłej wody, centralę wentylacyjną.

fot. otwierająca: Kisan

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny