Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Podłogi

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki mają stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób.


Podłoga, to konstrukcja wielowarstwowa, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różne układy warstw z odpowiednio dostosowanych materiałów. Warstwę wierzchnią, nazywaną również posadzką, można wykończać drewnem, płytkami, kamieniem. Można też pomalować ją farbą lub pokryć wykładziną.

 

Posadzkę układa się na warstwie podkładowej, która może pełnić rolę wyrównującą, nośną, a także dociskową dla warstw izolacji cieplnej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej. Wszystkie wymienione warstwy są ważne. Każda z nich powinna być umieszczona w projekcie, a potem zgodnie z nim starannie ułożona.

PODKŁAD

Sposób w jaki zostanie wykonana warstwa podkładowa oraz materiały jakie należy do tego celu zastosować, zależą od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Podkład wykonuje się w postaci wylewki: betonowej, anhydrytowej lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład można wykonać w formie cienkiej wylewki wyrównującej.

 

Podkłady wylewane nazywane są również jastrychem. Układa się je na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Jastrych układany na izolacjach cieplnych oraz akustycznych, powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm (przy ogrzewaniu podłogowym odpowiednio więcej). Najczęściej używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek.

fot. otwierająca: Kopp

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!