Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Kosztorys - wydatki na instalacje

Według redakcyjnego kosztorysu wyniosą ok. 40 000 zł

Kosztorys - wydatki na instalacje
Nasz redakcyjny kosztorys nie obejmuje wydatków, jakie musimy ponieść przyłączając media: prąd, gaz, wodociąg, kanalizację. Te ceny zależą od uwarunkowań związanych przede wszystkim z konkretną działką, a różnice są bardzo duże i zaburzyłyby całe obliczenie. Przykładowo, przyłączenie do wodociągu w sprzyjających warunkach może kosztować 2000–3000 zł, albo nawet studzienka wodociągowa będzie już na działce. W niekorzystnym wariancie przyłączenie do wodociągu może zaś oznaczać nawet wydatek trzykrotnie większy.

 

Niemal to samo dotyczy wszystkich innych mediów, dlatego właśnie ceny działek tak bardzo zależą od ich uzbrojenia (obecnej infrastruktury). Autorzy naszego projektu optymistycznie założyli, że na działce dostępna będzie wszelka infrastruktura, w tym gaz z sieci, wodociąg i kanalizacja zbiorcza. W praktyce trzeba się będzie więc często liczyć ze wzrostem nakładów, np. spowodowanych koniecznością wykonania studni, szamba lub oczyszczalni przydomowej.

 

W tym projekcie, podobnie jak w znakomitej większości opracowań katalogowych, część instalacyjna nie jest zbyt dokładna. To nie tyle projekty wykonawcze, co ogólne koncepcje instalacji. Autorzy projektów liczą się z tym, że instalacje budowlane są często modyfikowane w bardzo szerokim zakresie. Bardzo istotne i to dla całego budynku zmiany, to np. zastąpienie wentylacji grawitacyjnej, mechaniczną nawiewno-wywiewną, czy grzejników ściennych ogrzewaniem podłogowym.

 

Dlatego, jeśli decydujemy się na takie rozwiązania, jeszcze przed rozpoczęciem budowy powinniśmy zlecić sporządzenie szczegółowych projektów wykonawczych. Rury wentylacyjne trzeba przecież jakoś ukryć, a podłoga z ogrzewaniem powinna mieć grubsza wylewkę od standardowej, co z kolei oznacza podniesienie poziomu podłogi względem otworów drzwiowych i parapetów. A to wpływa już na roboty stanu surowego.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny