Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie da się w 100% ochronić domu przed włamaniem. Warto jednak zrobić wszystko, aby wyposażyć budynek w zabezpieczenia, które zniechęcą złodziei albo przynajmniej skutecznie wydłużą podjętą przez nich próbę włamania. Nie wszystkie elementy nowoczesnej ochrony są niezbędne w każdym przypadku. Wiele zależy od okolicy, trybu życia domowników i innych czynników. Na pewno korzystnie jest nabyć te zabezpieczenia, których sforsowanie wymagać będzie dużo czasu oraz użycia specjalistycznych i hałaśliwych narzędzi. Zyskamy dzięki temu czas potrzebny na interwencję firmy monitorującej budynek lub powiadomienie policji.


Jak powszechnie wiadomo, najlepszą ochroną są zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Szczególnie podczas dłuższych wyjazdów dobrze jest zostawiać im klucze z prośbą o podlanie kwiatów (wskazane wieczorem, gdy trzeba zapalać światło) i odbieranie przesyłek ze skrzynki pocztowej (ujawniających naszą długą nieobecność). Należy uczulić ich, by zwracali uwagę na obcych kręcących się po okolicy i samochody parkujące przed posesją. Czujni sąsiedzi nie zagwarantują nam jednak w 100% poczucia bezpieczeństwa. Warto więc wyposażyć budynek w kilka różnych zabezpieczeń, utrudniających wtargnięcie na posesję i do domu, system alarmowy sygnalizujący ten fakt i monitoring informujący firmę ochroniarską. Ponadto dobrze jest kupić hałaśliwego i czujnego psa, a najlepiej dwa: dużego obronnego i małego, ale szczekliwego, który będzie wzniecał alarm. Psy powinny swobodnie biegać po całej działce. Oczywiście należy także ubezpieczyć budynek i jego wyposażenie przed kradzieżą i zniszczeniem.

 

Tylko takie kompleksowe podejście do kwestii ochrony da nam największe poczucie bezpieczeństwa we własnym domu i zabezpieczy domostwo przed napadem także w czasie naszej nieobecności. A jeśli do niego dojdzie, pieniądze wypłacone z ubezpieczenia pozwolą pokryć szkody.

 

Jeśli sami nie mamy dostatecznej wiedzy o sposobach i miejscach zabezpieczeń, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistów. Pomocni mogą okazać się również pracownicy firm monitorujących, monterzy systemów alarmowych, producenci drzwi, okien, rolet, opcjonalnie wyposażający swoje wyroby w zabezpieczenia antywłamaniowe.

 

O bezpieczeństwie należy pomyśleć już na etapie projektu domu, by przewidzieć podczas stawiania stanu surowego montaż rolet zewnętrznych, miejsce na sejf czy ułożenia instalacji elektrycznej niezbędnej do podłączenia systemu alarmowego. Warto wiedzieć, że złodziej, podejmując włamanie, stara się znaleźć najsłabiej chroniony punkt budynku (i posesji) i najczęściej jeśli nie jest w stanie pokonać go w czasie około 1–2 minut, to rezygnuje. Trzeba więc postarać się, by maksymalnie wydłużyć ten czas.

fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje