Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Kosztorys

Wybudowanie stanu surowego według kosztorysu redakcyjnego kosztować będzie ok. 155 000 zł


Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wg kosztorysu redakcyjnego wyniesie 155 000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 291 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy przez firmę budowlaną, która kompleksowo organizuje sobie prace. Po zniesieniu praktycznie od 2014 roku możliwości odliczenia różnicy VAT na materiały budowlane, problematyczna stała się opłacalność realizacji procesu budowlanego tzw. systemem gospodarczym. Szczególnie przy robotach, gdzie znaczną część wydatków stanowią koszty materiałowe.

 

Brak możliwości odzyskania niemal 15% wartości zakupu, sprawia, że rachunek wystawiony przez firmę budowlaną może być niższy niż faktyczne koszty jakie poniesiemy korzystając z przysłowiowego „pana Józka z ekipą”, przy samodzielnym zakupie materiałów obłożonych 23% stawką VAT. Nie musimy też stracić kontroli nad kosztami zakupu jeśli z wykonawcą uzgodnimy taki sposób rozliczeń, który umożliwi sprawdzenie cen i ilości użytych materiałów.

 

Najczęściej podnoszony przez inwestorów problem dotyczy wyboru materiałów na budowę ścian zewnętrznych. W praktyce – w końcowym rozrachunku – koszty różnych technologii tylko nieznacznie różnią się, a więc najważniejsze w tym przypadku powinny być raczej własności użytkowe i parametry ściany. Przy porównywaniu cen należy zawsze brać pod uwagę wartość całkowicie wykończonej ściany z elewacją i ociepleniem, gdyż tylko wtedy widoczne będą różnice w rzeczywistych kosztach ich wykonania.

 

Stan surowy domu to przede wszystkim jego konstrukcja nośna, na której nie należy oszczędzać, gdyż ewentualne poprawki z reguły są bardzo drogie, a często nawet niemożliwe do wykonania. Ale nie należy też przesadzać z nadmiernym wzmacnianiem ścian przez, np. ich zbytnie pogrubienie czy nadmierne użycie stali zbrojeniowej ponad wymagania projektowe, które i tak najczęściej określane są ze znacznym zapasem wytrzymałości.

 

Trzeba też pamiętać, że często zmiana jednego elementu konstrukcyjnego domu, pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w innych jego częściach; np. przy zamianie ściany dwuwarstwowej na jedno- lub trójwarstwową konieczne będzie pogrubienie ścian fundamentowych – co trzeba uwzględnić przy sporządzaniu kalkulacji.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje