Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Uzdatnianie wody

Często woda z własnego ujęcia bez uzdatniania nie na daje się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.


BADANIE

 

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich rodzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza dopuszczalny poziom. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczelni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatniania. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokładnych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności samego badania. Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekiedy wodę o zniechęcającym wyglądzie i smaku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

 

OCZYSZCZANIE

 

FILTRY MECHANICZNE
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny występujące w wodzie. Inaczej te substancje zatykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadzają rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termostatycznych. Filtry mechaniczne zawsze powinny stanowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku instalacji wodociągowej i w razie potrzeby także bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp.

 

Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub plastikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierwsze typy są jednorazowe, siatkowe zaś można wypłukać i użyć ich ponownie.

fot. Secura

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny