Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Dylematy inwestora

Wybudowanie domu to poważna inwestycja, wymagająca podejmowania szeregu trudnych decyzji na każdym etapie prac. Począwszy od wyboru dogodnej lokalizacji i konkretnej działki, po wykonanie projektu, załatwienie wszystkich formalności oraz wybranie wykonawców. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozstrzygania tych dylematów.

DZIAŁKA

Inwestycję pod nazwą „budowa domu” należy zacząć od poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej. To kluczowe dla całego przedsięwzięcia. Nie jest to zadanie proste, może ono bowiem trwać nawet dłużej niż sama budowa.

 

DZIAŁKA MARZEŃ

 

Powierzchnia idealnej działki przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego powinna wynosić nie mniej niż 800– 1000 m2. Inne pożądane cechy to regularny, najlepiej zbliżony do kwadratu kształt, płaskie ukształtowanie terenu i właściwe warunki gruntowe. Pod uwagę należy też wziąć sąsiedztwo: lokalizację uciążliwych sklepów czy hałaśliwych warsztatów samochodowych. Do posesji powinna prowadzić dobra (utwardzona), ale niezbyt ruchliwa droga. Dobrze też, gdy teren jest uzbrojony. W przeciwnym razie bardzo istotne będzie to, aby możliwe było bezproblemowe podłączenie wszystkich mediów.

 

Tyle teorii, praktyka pokazuje bowiem, że idealnych działek jest niewiele. Te najlepiej położone i najlepsze pod budowę grunty cieszą się dużym powodzeniem. Na szczęście na większość niedoskonałości można znaleźć remedium.

 

W przypadku mniejszej działki (600 m2), warto rozważyć zabudowę bliźniaczą oraz wielokondygnacyjną. Atutem mniejszej działki jest z pewnością niższa cena.

 

Dużo większym problemem jest działka o nieregularnym kształcie lub bardzo wąska. W takiej sytuacji trudno będzie się obejść bez indywidualnego projektu domu, który jest droższy niż projekt typowy. Biorąc pod uwagę wymagane w prawie odległości pomiędzy domem a granicą działki, w praktyce trudno będzie zagospodarować działkę węższą niż 15–16 m. Indywidualny projekt będzie konieczny także w przypadku terenu ze znacznym spadkiem. Jednym z rozwiązań jest zaplanowanie podpiwniczenia od strony, gdzie opada grunt.

 

Kolejną kwestią jest stabilny grunt. Zawsze warto spytać sąsiadów o historię terenu. Może się bowiem okazać, że znajduje się na nim zasypany staw, przysypane śmieci lub grunt jest po prostu niestabilny. Warto zainwestować w przeprowadzenie badań gruntu. Lepiej ponieść taki wydatek, niż kupić ziemię, na której nie da się wybudować domu. Co robić w przypadku działki położonej w pobliżu ruchliwej drogi? W końcu chęć ucieczki przed hałasem jest jedną z najważniejszych motywacji osób stawiających własny dom. Najlepszym wyjściem jest zaplanowanie budowli jak najdalej od drogi i ograniczenie liczby okien od tej strony. Dobrym rozwiązaniem jest też budowa solidnego, murowanego ogrodzenia lub nasypu ziemnego, które chronią przed hałasem i drganiami. W przypadku bardzo ruchliwej arterii, najlepszym wyjściem będzie wybór domu parterowego, ponieważ na wyższych kondygnacjach hałas okazałby się w większym stopniu uciążliwy.

fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny