Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Elektryczność i osprzęt

Podstawa długoletniej, bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej to jej dobre zaplanowanie. Inaczej wkrótce po przeprowadzce do nowego domu okaże się, że brakuje gniazd, a oświetlenie nie odpowiada naszym potrzebom. Żeby tego uniknąć, trzeba poznać pewne zasady planowania domowej instalacji.

 

PRZYŁĄCZE

 

Przyłącze może być kablowe, czyli podziemne albo napowietrzne. Przyłącza napowietrzne są tańsze, ale mniej pewne i bezpieczne – może uszkodzić je piorun, spadające gałęzie, śnieg i lód. Bardzo często wykonuje się prowizoryczne przyłącze budowlane, np. jako napowietrzne doprowadzone do słupa wbitego na terenie działki, a dopiero po ukończeniu budynku zastępuje się je docelowym, ze skrzynką złącza w linii ogrodzenia. Jednak, o ile to tylko możliwe, warto od razu wykonać przyłącze jako docelowe – z przewodami o przekroju wystarczającym dla przewidywanych w przyszłości obciążeń, zawierającą licznik skrzynką złącza w linii planowanego ogrodzenia i drugą skrzynką z rozdzielnicą wykorzystywaną w czasie budowy. Wprawdzie na razie i tak będziemy płacić za prąd według niekorzystnej taryfy budowlanej, ale po zakończeniu budowy zmiana statusu przyłącza będzie tylko formalnością.

 

NIEZBĘDNA MOC

 

Jakiej mocy potrzebujemy w domu jednorodzinnym? O ile nie planujemy ogrzewania elektrycznego oraz instalacji kuchni elektrycznej, to w zupełności wystarczy ok. 10 kW.

 

Z największym zapotrzebowaniem wiąże się zaś stosowanie przepływowych ogrzewaczy wody. Jedno takie urządzenie, przygotowujące wodę do prysznica lub wanny może mieć moc nawet 20 kW. Tak duży pobór mocy następuje jedynie krótkotrwale, ale trzeba się liczyć z tym, że np. dwie osoby będą w tym samym czasie brać prysznic przed wyjściem do pracy. Nie znaczy to wcale, że te urządzenia są bardziej energochłonne od podgrzewaczy pojemnościowych, których grzałki mają zwykle ok. 2 kW mocy. Po prostu w przypadku ogrzewacza pojemnościowego pobór energii jest rozłożony na znacznie dłuższy czas.

 

Z dużym zapotrzebowaniem na moc wiąże się także wykorzystanie elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego – pieców akumulacyjnych lub ogrzewania podłogowego z grubą wylewką. Pamiętajmy, że takie ogrzewanie musi nie tylko pokryć chwilowe straty ciepła, ale i dostarczyć go na zapas. Jednak tu moc zależy od strat ciepła domu – w jednym będzie to 20 kW, a w innym 5 kW.

fot. Legrand

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje